​Cruıse İle Dünyanın Keşfi - Norveç Fiyortları - 3. Bölüm

Gemimiz MSC Magnifica (294 metre uzunluk, 32 metre genişlik, 1000 personel ve 3220 yolcu kapasiteli) planlandığı gibi saat 18.00’de Kopenhag Limanı’ndan kaptanımız Corrado Iaconis’in talimatıyla Almanya’nın Warnemünde Limanı’na doğru hareket etti ve 6 mil uzunluğundaki Drogdan Kanalı üzerinde seyretmeye başladı. Saat 19.30 civarında Danimarka ile İsveç’i birbirine bağlayan 8 kilometre uzunluğundaki Oresund Köprüsü’nü sancak tarafımızda görüyoruz.

Akşam olmaya başladığını midelerimizin guruldamasından anlıyoruz ancak hava hâlâ aydınlık ve kuzey denizlerinde seyir eden gemimizin güvertesinde temiz havayı içimize çekiyoruz ve halimize bin kere şükrediyoruz. Ne mutlu bizlere bu anları yaşıyoruz ve sizlere de yazılarımla yaşatıyorum. Hepinizin bir gün bu gezileri yapmanızı ve bu güzellikleri görmenizi diliyorum.

Yemek salonunda arkadaşlarım ve kuzenlerimle birlikte ayırttığımız masamızda hep birlikte buluşuyoruz. Önümüze gelen nefis yemeklerin tadına bakıyor ve kadehleri kaldırarak koyu sohbetlere dalıyoruz. Bu akşamki tiyatro programını anlatıyor ve yarın sabah varacağımız Warnemünde Limanı’nda yapacaklarımızı anlatıyorum. Yemek sonrası tiyatroya gidiyoruz, şovları izleyip sonrasında büyük salondaki saat 22.45’de gemi programında olan 60 ve 70’lerin giysileri eşliğinde çiçek partisine hep beraber katılmaya karar veriyoruz.

WARNEMUNDE & ROSTOCK

Gemimiz sabah saat 08.00’de 1200 yılında kurulan, o zamanların küçücük balıkçı limanı, şimdilerin ise eski limandaki kafe, restoran ve balıkçı tekneleri ve plajları ile meşhur Almanya’nın bu şirin tatil kasabasına yanaşıyor. Günün ortasında gibiyiz. Bu sabah gün saat 04.30’da ağardı. 3 gün sonra bir saat daha erken ağaracak ve gecenin de geç olması nedeniyle 3 - 4 saatlik bir gece karanlığı yaşayacağız.

Geminin yanaştığı yerin hemen önünce tren istasyonu var. Acaba Rostock kasabasını da görsek mi diyoruz derken 15 dakika sonra kalkacak trene yarım saatlik bir yolculuk için 12 - 13 €’ya gidiş dönüş bilet alıveriyoruz. Haydaaa, şimdi de kendimizi trende buluverdik. Çok keyifli bir yarım saat sonrası Rostock istasyonunda iniyor ve metroya da aktarma yaparak 15 dakika daha sonra işte şehrin merkez meydanındayız. Pırıl pırıl binalar, tertemiz sokak ve caddeler ve bugün yani pazar günü Babalar Günü olması nedeniyle şehir meydanında ailecek kahvaltı yapan Almanlar bile bizim varlığımızı fark etmiyorlar. Yani o kadar sessizlik var ki etrafta, biz de ortama uyuyoruz. Hâlbuki normal hafta içerisinde burası cıvıl cıvıl, niye biliyor musunuz? Avrupa’nın en eski üniversitesi buradaymış. Kuruluş tarihine dikkat: 1419.

Ancak tabii ki bugün pazar günü olduğundan her yer kapalı ve biz bomboş sokaklarda vitrinleri, kiliseleri ve kafeleri denetliyoruz.

Wi-Fi ihtiyacımızı bir kafede gideriyoruz ve 1 - 2 saatlik vakit geçirdikten sonra aynı yoldan Warnemünde’ye dönüyoruz. Ne oldu? 12 €’ya Almanya’nın bu şirin kasabası hakkında fikir edindik ve değişik bir tren macerası yaşadık. İşte böylece öğlen vakti oldu ve tekrar Warnemünde’deyiz. Hava çok sıcak ve bu küçük Baltık Denizi sahil kasabasını da adımlayarak geziyoruz. Herkesi serbest bıraktım ve gemimiz karşımızda olduğundan kim ne zaman isterse gemiye dönebilir rahatlığı içerisinde dağılıyoruz. Yeter ki gemide en geç olma saatimiz olan 18.30’u geçirmeyin lütfen. Lakin saat 19.00’da limandan ayrılacağız.
Warnemünde 2 saat içerisinde keşfedilebilecek bir kasaba. Hele bugün de pazar günü olması sebebiyle her yer, Rostock’un aksine cıvıl cıvıl. Kimileri sahilde kumlarda güneşleniyor, çoğunluk da sahilde geziyor ve alışveriş yapıyor. Zaten geminin kalabalığı bile yeter bu kasabaya. Bir anda 2.500 kişi bu küçücük kasabaya iniverdi. Ne bekliyordunuz ki.


 

Sahilde oturup teknelerine atlayıp yelken yapanları bir süre izliyoruz. Keyifli bir yer. Ben çok beğendim. Gemi ile günübirlik gelinebilecek bir yer. Buranın en önemli simgesi Teepot adı verilen deniz feneri. Sahilde modern bir yapı olarak dikkat çekiyor ve etrafı kum ve plaj. Sonrasında bu fenerin yanından girişi olan eski limana geçiyoruz. Kafeler restoranlar insanlarla dolu. El işi hatıralık giysi ve eşyalar burada revaçta görünüyor. Bir marketten su ve yiyecek ihtiyacımızı karşılıyoruz ve kafelerden birinde de kahve molası veriyoruz. Tam bir pazar keyfi oldu bugün. Her şey şahane ve ekibim de çok mutlu. İşte geminin avantajı budur. Ne eşya toplama derdimiz var ve de akşam ne yiyeceğiz veya hangi eğlenceye katılacağız derdi. İşte karşımızda MSC Magnifica ve bizi alıp fiyortlara götürmek için bekliyor. Bergen’e bir, iki haydi bakalım!

Sağlıcakla kalın.

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Yazının dördüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.