Google+

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ: TENERİFE, LA LAGUNA, OROTAVA

186727 Oca 2015Gezi Notu
H. OĞUZ ESENH. OĞUZ ESENGold Yazar27 Oca 201518670 Yorum

Msc Preziosa gemisi ile yaptığımız İzmir-Santos transatlantik seyahatimizin bu bölümünde Kanarya Adaları’nın en büyük adası ve başşehri olan Tenerife’ye uğruyoruz. Sabah saat 7.00’de gemimiz limana yanaşıyor.

Kanarya Adaları

Güneş daha yeni doğuyor. Bu güzel okyanus sabahında yine güzel bir güneş doğuşu seyrediyoruz. Sabah erken kalkmak gibisi yok. İnsanı bütün gün zinde tutuyor, ama tabii ki akşam da erken yatmanız lazım.
 
1494 yılında keşfedilen bu adalar İspanyollar tarafından fethedilmiş ve ada yerlileri olan Guançeler köle yapılmış,  zamanla da asimile edilerek ve hatta Avrupalılardan gelen hastalıklardan da kırılarak, yok olmuşlardır.
 
Bu ada, tropik iklimi ve bitki örtüsü, meyveleri ile botanik bahçeleri ve dünyanın en yüksek faal yanardağı olan El Teide Volkanı ile meşhurdur. Bu güzel adaya, rahat rahat kahvaltımızı gemimizde yaptıktan sonra gemide kaynaştığımız arkadaşlarımızla birlikte ayak basıyoruz. Geminin önünde bekleyen ücretsiz servis otobüslerinden birine binerek kendimizi 10 dakikada şehir merkezinde buluyoruz. Şehri gezmeden önce önümüze çıkan ilk taksi ile ada gezme programı konusunda konuşuyoruz. Görülecek yerlerin Laguna, Ortowa, Puerto de la Cruz, Los Abrigos, Las Americas kasabaları ile Loro Hayvanat bahçesi ve El Teide Yanardağı gibi yerler olduğunu öğreniyoruz. İçlerinden yarım günde görebileceğimiz, dünya miras listesinde bulunan ve 1792 yılında kurulmuş olan bir üniversitesi de olan La Laguna şehrinden başlıyoruz. Yine İngilizce konuşabilen bir taksi şoförü ile kişi başı 20 €’ya 4 saat sürecek bu tur için anlaşıyoruz. La laguna şehri, hastanesi ve üniversitesi bulunan güzel bir kasaba. Şoförümüz bizi yarım saatliğine buranın Dünya miras Listesine girmesine sebep olan bir nostaljik mahallesinde bırakıyor. Etrafı dolaşıyor ve birkaç iç bahçesi olan binalara girip temizlik ve tarihi korumanın ne kadar güzel ve kolay olduğunu gözlerimizle görüyoruz. İmreniyoruz. Türkiye’mizde buna benzer ne yerler olduğunu bildiğimizden, cahilliğimizi bir defa daha hatırlıyoruz.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kanarya Adaları-1

Kanarya Adaları-2

Kanarya Adaları-3

Taksimize biniyoruz ve şimdi yolumuz adanın kuzey tarafında dağlara doğru gidiyor, nefis deniz ve tropikal manzaralara sahip Orotava kasabasına 20 dakikalık bir yolculuktan sonra varıyoruz. Yol üzerinde tabii ki çok güzel manzaralarla ve tatilcilerin o muhteşem villalarını görüyoruz.

Kanarya Adaları-4


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Kanarya Adaları-5

Kanarya Adaları-6

Orotava kasabasına geldiğimizde şoförümüz bizi turistik bir bina ve dolayısıyla hediyelik çeşitli eşyaların satıldığı Casas de los Balcones adlı bir yere getiriyor. Yerel el işlerinin ve hediyelik eşyaların satıldığı bu yerde biz Aloe Vera’dan mamul krem ve birkaç hediyelik eşya alıyoruz. Fiyatları da makul.

Kanarya Adaları-7

Kanarya Adaları-8

Kanarya Adaları-9

1,5 saatimizi de burada harcadıktan sonra şimdiki hedefimiz parfüm dükkanları ve plajları ile meşhur sahil kasabası olan Puerto de la Cruz.

Yazı dizisinin diğer yazıları:
http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife

Kanarya Adaları şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tenerife: Kaplumbağalar ve Işınlarla Kayaking Turu ve Şnorkelle Dalma (39 €), Tenerife: Mount Teide Tam Gün Turu (62 €), Tenerife Balina ve Yunus İzleme ile 3 Saatlik Lüks Cruise (65 €), Tenerife: Lagün Dalış Aile Gezisi (30 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar