Cruise ile Dünyanın Keşfi: Tenerife, La Laguna, Orotava

Msc Preziosa gemisi ile yaptığımız İzmir-Santos transatlantik seyahatimizin bu bölümünde Kanarya Adaları’nın en büyük adası ve başşehri olan Tenerife’ye uğruyoruz. Sabah saat 7.00’de gemimiz limana yanaşıyor.

Güneş daha yeni doğuyor. Bu güzel okyanus sabahında yine güzel bir güneş doğuşu seyrediyoruz. Sabah erken kalkmak gibisi yok. İnsanı bütün gün zinde tutuyor, ama tabii ki akşam da erken yatmanız lazım. 
1494 yılında keşfedilen bu adalar İspanyollar tarafından fethedilmiş ve ada yerlileri olan Guançeler köle yapılmış,  zamanla da asimile edilerek ve hatta Avrupalılardan gelen hastalıklardan da kırılarak, yok olmuşlardır.
 
Bu ada, tropik iklimi ve bitki örtüsü, meyveleri ile botanik bahçeleri ve dünyanın en yüksek faal yanardağı olan El Teide Volkanı ile meşhurdur. Bu güzel adaya, rahat rahat kahvaltımızı gemimizde yaptıktan sonra gemide kaynaştığımız arkadaşlarımızla birlikte ayak basıyoruz. Geminin önünde bekleyen ücretsiz servis otobüslerinden birine binerek kendimizi 10 dakikada şehir merkezinde buluyoruz. Şehri gezmeden önce önümüze çıkan ilk taksi ile ada gezme programı konusunda konuşuyoruz. Görülecek yerlerin Laguna, Ortowa, Puerto de la Cruz, Los Abrigos, Las Americas kasabaları ile Loro Hayvanat bahçesi ve El Teide Yanardağı gibi yerler olduğunu öğreniyoruz. İçlerinden yarım günde görebileceğimiz, dünya miras listesinde bulunan ve 1792 yılında kurulmuş olan bir üniversitesi de olan La Laguna şehrinden başlıyoruz. Yine İngilizce konuşabilen bir taksi şoförü ile kişi başı 20 €’ya 4 saat sürecek bu tur için anlaşıyoruz. La laguna şehri, hastanesi ve üniversitesi bulunan güzel bir kasaba. Şoförümüz bizi yarım saatliğine buranın Dünya miras Listesine girmesine sebep olan bir nostaljik mahallesinde bırakıyor. Etrafı dolaşıyor ve birkaç iç bahçesi olan binalara girip temizlik ve tarihi korumanın ne kadar güzel ve kolay olduğunu gözlerimizle görüyoruz. İmreniyoruz. Türkiye’mizde buna benzer ne yerler olduğunu bildiğimizden, cahilliğimizi bir defa daha hatırlıyoruz.

Taksimize biniyoruz ve şimdi yolumuz adanın kuzey tarafında dağlara doğru gidiyor, nefis deniz ve tropikal manzaralara sahip Orotava kasabasına 20 dakikalık bir yolculuktan sonra varıyoruz. Yol üzerinde tabii ki çok güzel manzaralarla ve tatilcilerin o muhteşem villalarını görüyoruz.

Orotava kasabasına geldiğimizde şoförümüz bizi turistik bir bina ve dolayısıyla hediyelik çeşitli eşyaların satıldığı Casas de los Balcones adlı bir yere getiriyor. Yerel el işlerinin ve hediyelik eşyaların satıldığı bu yerde biz Aloe Vera’dan mamul krem ve birkaç hediyelik eşya alıyoruz. Fiyatları da makul.

1,5 saatimizi de burada harcadıktan sonra şimdiki hedefimiz parfüm dükkanları ve plajları ile meşhur sahil kasabası olan Puerto de la Cruz.

Yazı dizisinin diğer yazıları:
http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesifhttp://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.