Cruise ile Uzakdoğu Turu – 10. Bölüm: Hong Kong'tan Vıetnam'a Yolculuk

Hong Kong gezimizin tadı daha damaklarımızdan ve yorgunluğu da ayaklarımızdan çıkmadığı için, bu gün denizde olmamız, havuz başında dinlenmek için herkese iyi bir fırsat yarattı. Bu gün gemimiz, güneybatı istikametinde Güney Çin Denizi’nde Vietnam’a doğru yol alıyor. Hava sıcaklığı artmaya devam ediyor. 27 derecede, bulutlu ve hafif kapalı bir havada seyir edeceğiz. Gemide yapacak yine çok şey var. Öncelikle kahvaltının tadını çıkarmak için sabah kahvaltımızı 5. katta bulunan restoranda beyaz peçetelerimiz ve garsonlarımızın servisi eşliğinde alıyoruz. Bugün 12. kattaki açık büfeden kahvaltı yapmayı istemedik .Keyif yapacağız. Siparişinizi menüden veriyorsunuz, ne istiyorsanız geliyor. İsterseniz tüm menüyü sipariş edin, emriniz olur “Sir” deyip masanızı donatırlar. Bir taraftan da 5. katta olduğumuz için dalgaların serpintisini cam kenarındaki masamızdan hissedebiliyoruz. Çok keyifli ve tabii ki hiç sallantı yok. Kahvemizi de içtikten sonra lobide başlıyoruz dolaşmaya. Mağazaları geziyoruz. Ufak tefek alışverişler yapıyoruz. Nereden? Tabii ki açık pazardan. Bugün denizde seyir halinde olduğumuzdan barlardan bir tanesini Açık Pazar haline getirmişler ve 5$ - 10$ - 20$ fiyat koyarak yine yolculara bir sürü şeyleri satmayı başarıyorlar. Sonrasında biz üst güverteye çıkıyoruz ve orada da spor turnuvasına katılalım diyoruz. Ben masa tenisi turnuvasına katılıyorum.

Eh 3. Falan oluyorum işte. Oradan cup havuza ve sonrası güvertede hafif bir öğle yemeği ve saat 14.00 da sinema salonunda güzel bir Amerikan filmi olduğunu günlük bültenden okuyorum. Onu izlemeye gidiyoruz. Saat 16 da başka bir aktivite, saat 17 de başkası falan derken geçiyor saatler. Biraz kitap okuma ve yarının programını yapma, şezlong üzerinde hafif güneşlenme, hafif uyuklama, danslara ayak uydurma ve buz heykeltıraş gösterisi derken hava kararmaya başlıyor. Bugün ıvır zıvır çok yediğimizden, ana yemek salonuna gitmeyelim yine üst güvertede pizza ve patlamış mısır eşliğinde açık hava sinemasında başka bir film seyredelim diyoruz.

Ohhh keyfe bakar mısınız, gökyüzü tepenizde açık, yarı yıldızlı yarı bulutlu bir hava ve ay da denize vurmuş, yakamozları mı seyredersiniz artık yoksa filmi mi bilemem. Ne istiyorsanız onu yapıyorsunuz. Yine garson kızlar biz film seyrederken etrafımızda pervane oldular. Uçsuz bucaksız denizde etrafımızda bazen küçücük balıkçı teknelerini görüyoruz. Tabii bunlar bize göre küçük. Buralara gelebildiklerine göre kendilerine göre bir büyüklükleri vardır elbet. Onları da küçümsemeyelim canım. Eveet filmi de seyrettikten sonra artık, ne artık… daha barlara takılacağız. Bugün bütün gün dinlendik. Artık Show Time, şov başlasın.

Hangi bara gitsek acaba?  6 ayrı barda 6 ayrı canlı müzik var. En eğlencelisine ve tarzımıza uyanına, yer bulabilirsek tabii ki, oturuyoruz.  4lü grup olarak zaten gemide başka arkadaşlarımız da oldu, hep beraber saat 24 lere kadar eğleniyoruz. Bizim arkadaşlardan birisi arada sırada kayboluyor. (O kendini bilir) Merak etmeyin siz onu, yeri belli. Yukarı katta Casino’da kollu makinaların başında sigara molası vermiştir. Mola sonrası tabii ki yanımıza damlıyor. Ne sigaraymış bu be kardeşim. Şu eğlence, sigara zehrini içine çekmek için yarıda bırakılır mı? Artık uykunuz geldi mi? Yoksa daha disko var, gece yarısı kahvaltı büfesi var. Dediklerinizi duyar gibi oluyorum. Yatalım tamam yarın Vietnam’dayız ve Na Trang nasıl bir yer bakalım, dinç olmamız lazım diyorsunuz. Yarına tur da almadık. Yarınki gurubun rehberi benim. Uyarlarsa kazanırlar, uymazlarsa kalırlar akşam da biz hikayeleri masamızda ballandıra ballandıra anlatırken ahlar vahlarla geçer yolculukları.

Haydi bakalım iyi geceler.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİwww.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam 

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.