Cruise ile Uzakdoğu Turu – 11. Bölüm: Nha Trang Vıetnam

Sabah uyandığımızda bütün gece Güney Çin Denizi’nde yol alan gemimiz Vietnam’ın Nha Trang limanının açığına gelmişti bile. Saat 6.40 de açıkta demirledik. Güverteye çıktığımızda masmavi bir deniz, hemen önümüzde Nha Trang ve onu Hon Tre (eğlence temalı) adasına bağlayan dünyanın deniz üzerinde kurulu en uzun teleferik hattını görüyoruz. Kahvaltımızı yaptığımız sırada filikalar denize indirildi ve yolcuları sahile taşımaya başladı. Biz bugün tur almadık ve dersimizi bir gün evvel çalışmanın verdiği rahatlıkla şehirde bizi bekleyen sürprizlere hazırlıklıyız. 3$ vererek gemiden aldığımız bilet ile bizi sahile götürecek filika ve daha sonra da servis otobüsü sırasına girdik. Bu arada 3-5 gün öncesinden 31$ hesabımızdan ödeme alarak gemi bizim adımıza Vietnam vizesi almıştı. Çıkışta vizeli kimlik belgelerimizi gemimize gelen Vietnam gümrük yetkililerine damgalatarak gemiden ayrıldık.

15 dakikalık bir deniz yolculuğundan sonra bizi şehir merkezine götürecek olan otobüslerin bulunduğu iskeleye geldik. Tabii her limanda olduğu gibi hediyelik eşya çadırları kurulmuş ve alışveriş başlamıştı bile. Hemen otobüse binip ekibim ve ben (4 kişi) şehir merkezine geldik. Elimde gemiden aldığım şehir haritasından yön tayini yaptıktan sonra, ilk durağımız 2 sokak arkada sağa dönünce karşılaşacağımız Dam Market oldu. Yerel bir pazar olan bu yeri, aman kalabalık ve pis diye sakın geçiştirmeyin. Bizim ekibin keyif aldığı 2.favori güzel etkinlik idi. Bu renkli dünyada dolaşmak acayip keyifliydi.

Bize değişik meyveler ikram eden köylüler ve alışveriş yapan Vietnamlıların yüksek perdeden konuşmaları, kalabalık ve bir şeyler satmaya çalışan ve peşimizden ayrılmayan satıcılar, motorsiklet gürültüsü hepsi curcuna.

Mürekkep balıkları, bazı küçük balıklar, kalamar ve ahtapotlar hep kurutulmuş ve satışa hazır almanız için sizi bekliyorlar. Ama teşekkür ederiz, almayalım. İşte size çektiğim resimleri de gösteriyorum. Bu aşağıdaki resme bakınca dikkatimizi çeken iki şey var. Bütün Vietnamlılar güler yüzlü ve cana yakınlar. Şu çocuğun, (bayan da olabilir) yüzündeki gülümsemeye bakar mısınız?

İkinci dikkat çekici şey ise çoğu ağız bölgesine  maske takıyor ve kafalarından şapkalarını hiç eksik etmiyorlar. Bu, sıcaktan korunmak için gerekli olan bir önlemmiş. Yüzlerini kapatmaları ise yüzlerinin güneşten kararmasını önlemekmiş.

Çünkü yüzü kara olan Asyalılar köylü sayılıyormuş. Beyaz ten hem makbul ve hem de şehirli olduklarını belli edermiş. Peşimizde taa servis otobüsümüzden beri bizi takip eden ve tek kişilik bisikletli tuk tuk’ları ile bizi gezdirmek isteyen Vietnamlıdan hala kurtulamadık. Pazar turumuz ve alışverişimiz bittiğine göre yeni yerleri görmeye hazırız. Ama eleman bize ısrarla bisikleti ile gezdirmek istediğini söylüyor. Tamam dedim en sonunda. Elinde resimli gezilecek yerlerin listesi ve kitabı ile 2 saat için 4 kişilik toplam 40$ ödemek üzere pazarlık yapıyoruz. Çünkü biz de aynı yerleri elimdeki haritaya göre zaten gezeceğiz. Eveet 1. Favori güzel etkinliğimizde işte buydu. Çok keyifliydi ve çok eğlendik.. Bisikletlerimize bindik ve biz önde rahat koltuğumuzda, adam da (çocuk da olabilir) arkamızda pedallara basarak 30 derece sıcakta bize, tüm şehri gezdirdiler.

Zaten hazırlarmış, hemen 4 bisikletli oldular ve peş peşe başladık dolaşmaya. Bizi önce şehir içerisindeki Long So’n Pagoda’ya götürdüler.

Bizi kapının önünde bıraktılar ve yarım saat sonra buluşmak üzere sözleştik. Bu Budist mabedi 19. yüzyılda bulunmuş ve birkaç kez yıkıldıktan sonra tekrar tekrar yapılmış. Girişindeki ve çatılarındaki ejder motifleri cam ve mozaik tozundan yapılma imiş. Tabii turistik olduğu için hemen rehber ve satıcılar etrafınızı sarıyorlar. Burada bu mabedin içerisindeki çan dikkatimi çekiyor. İşte size resmini çektim. İçerisi dilek kagıtları ile dolu. Kafamı altından içerisine soktum ve kendi resmimi çektim ve bir de dilek diledim. Dileğimi öğrenmek istiyor musunuz? Söylüyorum o zaman. Sıhhat ve afiyet içerisinde tüm dünyayı dolaşayım Allah’ım.

Sen bana tüm gemilere binmeyi nasip eyle. Amin.

Biz yukarıya doğru 152 yontma taştan yapılma merdiveni çıkıyoruz. Yarı yolda yatan Buda heykeli, tam yukarda ise 1963 yılında yapılmış olan dev bir oturan Buda heykeli ile karşılaşıyoruz.

Vakit kaybetmeden şehri de yüksekten seyrettikten sonra aşağıya iniyoruz ve bizi bekleyen bisikletli rehberlerimizle (artık onlara rehber diyorum, esasında para kazanmaya çalışan bildiğiniz köylüler) rotamız şimdi katedral.  1928 – 1933 yıllarında Fransız Gotik tarzda inşa edilmiş olan bu katedral tren istasyonuna da bakan bir tepede duruyor. Yeni evli çiftler buraya hem dua etmeye hem de herhalde evliliklerini kutsamak için gelinlik ve damatlıkları ile gelirlermiş. Biz de bu arada 2 çifte rastladık ve fotoğraf çektirdik. Şimdi yine yolları aşındırma zamanı. Ben önde arkadaşlarım arkada, bazen yanımda, bazen de önümde yarışa başladık artık. Bu zevkli geziyi, şehrin o kalabalık ve karmaşık trafiği içerisinde yapıyoruz. Üstelik hava sıcaklığı da 30 dereceyi geçti, ama ne yapalım şehri tanıyoruz ve şu sokağa gir, bu sokaktan çık, şehrin her kesimine dokunuyoruz.

Şimdi Cai Nehri üzerindeki köprüden tuk tuklarımızla Po Nagar Tapınağına doğru gidiyoruz. Buraya girişte 5-6$ gibi bir para ödüyoruz ve rehberlerimiz bizi kapıda yine bekliyorlar. Tabii ki götürdükleri yerle ilgili bilgi de veriyorlar. Burada Champ Krallığı zamanında (MS200-1720) yıllarında inşa edilmiş 8 adet kule tapınak bulunuyor. Bu kulelerin şimdi 4 tanesi kalmış. Champ Krallığı insanları Hindistan’dan geldikleri için, bu yapılarda da Hint mimarisinin izlerini görüyoruz. Bu kulelerin en büyüğü 23 m. yükseklikte olup 817 yılında dünya güzeli Lady Thien-Y-ana anısına tarım ve ziraat tekniklerini geliştirip halkına öğrettiği için inşa edilmiştir. Diğerleri ise Tanrı’ya atfedilmiştir.

Buradan çıkarken bizim tur otobüsü de karşımıza çıkmaz mı. Onların ziyaret sırası buraya gelmiş. Tabii biz bisikletteki koltuklarımıza kurulunca, bas pedalı adamım deyince bu keyfi onlar kıskanarak seyrettiler. Akşam da bize gururlanacak konu çıktı. Şimdi 2 saatimiz dolmuştu. Ben saatime bakıyorum tabii ki ama gezecek bu sıcakta fazla da bir şey kalmadı. Bizi servisimizin olduğu yere yakın sahilde bırakmalarını söyledik. Biraz da deniz sefası yapalım değil mi. Evet Nha Trang turumuzun sonuna gelmiştik. Rehberlerimize bizi yarım saat fazla gezdirmenin bedeli olarak 10$ daha para verdik ve sahilde kumlara kendimizi bıraktık.

Buraya kadar gelmişiz, şu koca Pasifik Okyanusunda artık bir denize girmeyecek miyim yahu. Hemen mayomu gizlice oracıkta giymeye çalıştım ama meraklı tazeler yüzünden başarılı olamadım, ama olsun yine de denize girdim ya. Şunu size açık ve net söylüyorum. Burası dünyanın en iyi 30 plajından birisiymiş. Pöh. Bence sıralamaya bire giremez. Gelsinler Türkiye’deki plajları gezsinler ve puanlasınlar bakalım, kim ilk 10 da çıkacak.

Şimdi artık servisimize binip gemimize dönme zamanı. Servisimiz bizi iskeleye götürüyor ve yine son dakika alışverişi ve işte gemi ile seyahat etmenin farkı burada bir defa daha kendini gösteriyor. Buz gibi ıslak havlular dezenfekte edilmemiz ve ferahlanmamız için hazır. Buz gibi su servisi de daha gemiye binmeden iskelede servis ediliyor. Ohhhh bu sıcakta nasıl ferahlatıcı. Filikalarımıza biniyor ve gemimize kavuşuyoruz. Bir ohhh daha, klimalar çalışıyor ve odamızda duş ve yatağımız istirahat için bizi bekliyor. Bavul taşıma yok, bavul açmak yok. Doğru duşa buyurun. Yok, önden siz buyurun lütfen. Bugünün hesabını da çıkarırsak: 50$ bisiklet+10$ içecek+20$ tapınak giriş+12+ transfer +ıvır zıvır 8$ toplam 100$ /4 = 25$  kişi başı. Tur alanlar bu günü 60-70$ dan aşağı tamamlamamışlardır. Hem de böyle eğlenmemişlerdir!

Kısa bir duş ve dinlenmeden sonra, gemide başladık aç kurtlar gibi dolanmaya yine. Nha Trang’da öğle yemeğini yanımıza aldığımız atıştırmalıklarla geçiştirdiğimiz için, açık büfede bu saatte pasta, çay ve kahve servisi başladığından oraya doğru yöneldik. Bu sırada geminin hareket etme zamanı geldiğinden, Vietnam adalarını yemek salonundan ve daha yakından izledik. Hava kararmaya başladığından sizlere güverteden çektiğim bu fotoğrafları sunuyorum.

Artık akşam olduğuna göre gözümüz yemek masamızda. Bakalım bu akşam neler var neler. Değişik ve egzotik olan her şeyin tadına bakmayı seviyorum. Zaten beğenmediğimi de geri gönderiyorum. Biraz denizde balıklara da bir şeyler kalsın!  Bu akşam programa göre tiyatro salonunda konser var. Hong Kong’dan binen bir meşhur zenci kadın şarkıcıyı dinleyeceğiz. Çok güzel sesi olduğunu ve iyi performans sergilediğini duydum. Haydi bakalım bu sefer de hepimize iyi eğlenceler.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam

12. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 12. BÖLÜM: PHU MY VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---12--bolum--phu-my--saigon--vietnam 

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.