Cruise ile Uzakdoğu Turu – 12. Bölüm: Phu My (Saigon) Vietnam

Gemimiz güneye doğru rotasında ilerlemekte ve hava sıcaklığı da artıyor. Şu anda 31 dereceye çıkmış durumda. Bütün gece Güney Çin Denizinde seyrettik. 04.41 de yerel pilot kaptan gemimize çıktıktan sonra Megong Nehrine girdik ve 6.45 de Phu May limanına yanaştık. Artık yolcular karaya çıkmaya hazır ve biz de bugün Türk rehberimiz Teoman Cimit önderliğinde Ho Chi Minh (Saigon) şehrini gezeceğiz. Toplanma saatimiz yine saat 8.00 tabii ki de lobideki beyaz piyanonun başında. Şehre çıkmadan önce gemide biraz Vietnam parası olan Dong bozduruyoruz. 1$ =20000 Dong.  Çünkü yerel paranın yanınızda bulunması her zaman iyidir biliyorsunuz. Kahvaltılarımızı yaptıktan sonra gemiden saat 8.30 da ancak ayrılabiliyoruz. Tur otobüsümüz bizi bekliyor ve haydi hayırlısı Vietnam’lı rehberimizin de katılımı ile bir saatlik bir yolculuktan sonra, ilk hedefimiz Ho Chi Minh şehrinin meşhur Amerika-Vietnam savaşı kalıntıları müzesini gezmek oluyor. Müzenin bahçesine girdiğimizde,  savaşta kullanılan Amerikan uçak, helikopter, jet, howitzer top ve diğer araçların sergilendiğini görüyoruz.  

İçeriye girince hafızalarımızdaki bilgiler hemen canlanıyor. Çünkü resim ve panolarda o günlerdeki savaş manzaralarını görünce içimiz parçalanıyor. Size o resimlerden bazılarını göstereyim.

2 milyon Vietnamlının ve 58.000 Amerikalının öldüğü, 2 milyon Vietnamlının yaralı ve 300.000 kişinin de kayıp olduğu bu savaş Kuzeyin galibiyetiyle sonuçlansa da arkalarında bıraktıkları acı ve zalimliğe insan kahretmeden edemiyor. Neyse daha çok şey var sergilenen tabii ki ama yerimiz buna müsait değil.

Buradan tekrar otobüsümüze biniyoruz ve yine Fransız Koloni dönemine ait inşasında tuğlaları bile Fransa’dan getirtilen,   Fransa’daki Notre Dame Kilisesi’nin biraz küçüğü ama aynısının bulunduğu şehir meydanındaki Katolik kilisesini ve yanındaki merkezi postaneyi ziyaret ediyoruz. Fransızlar zamanında koloni mimarisinde Gustave Eiffel tarafından inşa edilen buradaki postanenin dışı kadar içi de görülmeye değer.

Buradan; artık biraz hem ferahlayalım, hem de bir şeyler içelim diye Ho Chi Minh meydanına doğru yol alıyoruz. Yol üzerinde Reunification Palace (Yeniden birleşme) eski adıyla Özgürlük Sarayı’na da uğruyoruz. Burası Güney Vietnamlıların elinde iken başkanlık sarayı olarak kullanılmış fakat 1962-1965 yıllarında restore edilmiş ve bu güne kadar içindeki eşyaları ile birlikte (masa, sandalye, teleks, telefon, avize vs.) Kuzeyliler tarafından aynen muhafaza edilmiş. Bir nevi burayı gezdiğinizde geçmiş yıllara gidiyorsunuz. 

Gelelim Ho Chi Minh meydanına. Burada grup olarak Vietnam’ın kurtarıcısı ve bu şehre adını veren Ho Chi Minh’in heykeli önünde grubumuz topluca poz veriyor. Arkamızda da yine Koloni döneminden kalma eski şehir meclisi binası bulunuyor. 

Bizim ilgimizi esas çeken yer, meşhur Rex Oteli idi. Burası Amerika-Vietnam savaşı esnasında basın tarafından üs olarak kullanılmıştı. Bütün dünya gazetecileri ve basın mensupları burada yatıp kalkmışlardı. Haberlerini bütün dünyaya buradan geçmişlerdi. Ben de bu oteli o yıllardan hatırlıyorum. Hemen buraya  girdik ve üst katındaki terasında biraz soluklandık.

Bir şeyler içtikten sonra sıra geldi öğle yemeğine. Yerel Vietnam mutfağını tadacağımız Vietheritage restoranına geldik. Vietnam müziği (canlı performans) eşliğinde güzel bir yemek yedik. Mesela resimde gördüğünüz karidesler gibi.

Yemeğimizi de yediğimize göre artık alışverişimizi rahat rahat yapabiliriz. Şimdi sıra geldi çarşılara;  tur otobüsümüz bizi lake hediyelik eşyaların satıldığı, hem imalat hem satış yeri olan atölyeye götürüyor. Burası o kadar kalabalık ve sıcak ki sanki bütün tur otobüsleri burada.  Tabii bizim Türkler durur mu? Saldır. Hücum arkadaşlar sanki bedavaya veriyorlar.

Bundan sonra gideceğimiz esas şehrin pazarına iştahımızı saklayarak sabır içerisinde 1 saat bekliyoruz.   Ama bu arada lakenin nasıl yapıldığını da görüyoruz. Bizim grubun alışverişi 30 dakika sürdü. Otobüs tekrar hareket ettikten sonra şimdi meşhur Ben Thanh Market’e varıyoruz. Rehberimiz 1 saat mola veriyor, hayır 1 saat yetmez 2 saat olsun derken 1,5 saatte anlaşıyoruz. Çünkü gemimizin kalkış saati belli, yolumuz belli. Aman tanrım gördüklerime inanamıyorum. Kapalı bir alan, eski dev bir bina; girişinde koca bir saat kulesi var ve yiyecek tarafı ayrı, hediyelikler ayrı düzenlenmiş tam bir alışveriş cenneti. İçeride 2-3 m2 lik 2000 tane dükkan var. Girince öyle rahat rahat dolaşmanıza imkan yok. Mallar daracık sokaklarda ve 2 kişi yan yana zor geçiyor. Herkes pazarlıkta. İşte size hırsızlar cenneti. Dikkat! Ama çok heyecanlı ve seyretmesi bile zevkli bir yer. Tabii çok güzel ve ucuz bir sürü şey var. Vaktiniz olmalı ve tamamını dolaşıp alacaklarınıza iyi pazarlık etmelisiniz.  Zaten biliyoruz ki Nike gibi bir sürü marka, tekstil ürünlerini burada yaptırıyor. Mesela şapkalar. Gerçek markalar 2-3$ a, ben 10 tane aldım, mesela biraz evvel gittiğimiz atölyedeki lakelerin fiyatları burada daha ucuz. Ama yine de sahtelerine dikkat. Ucuz etin yahnisi yavan olur misali.

Tişörtler 3 adedi 10$, hediyelikler 1$ dan 20-30$ a kadar ve güzel şeyler alabilirsiniz.  Yiyecek kısmına gelirsek, orada isterseniz biraz durun. Önce kokudan rahatsız olmamanız lazım. Çok güzel tatlar olduğuna eminim. Hepsi bir arada ve işportadaki tezgahlarda gibi. Oracıkta elinize tutuşturuveriyorlar tabağı. Fiyatı da 2$-10$ arası. Size aşağıda linkini vereceğim videodan hem tekstil hem de yiyecek bölümlerini seyredin isterseniz.

http://www.youtube.com/watch?v=nc6ETUIoS9U  http://www.youtube.com/watch?v=vkpQ46yIMtQ

Ayrıca size Saigon’un motorsiklet cenneti olduğunu anlatmış mıydım? Her tarafınızdan karıncalar gibi motorsikletler geçiyor. Karşıdan karşıya geçmek için biz bile bayağı çaba sarf ediyoruz. Bunu size anlatabilmem için motorsiklet ile bir şehir turu link’i veriyorum. En iyisi hem motor nasıl kullanılır  hem de motorla güzel bir görsel şehir turu nasıl yapılır buyurun seyredin bakalım. İyi gezmeler. Sakın motordan düşmeyin e mi benim sevgili okuyucularım!

http://www.youtube.com/watch?v=9rSuDlMzMc4

Bir de Saigon Square var alışveriş çarşısı olarak. Burası da ayni, Ben Thanh gibi ama klimatize edilmişi. Size tavsiyem eğer bir gün buralara gelirseniz gündüz klimalı çarşıyı Saigon Square’i, gece olunca da Ben Thanh ve civarında kurulan gece pazarını ziyaret etmenizdir.

Eveet artık toparlanma vakti. Tur otobüsümüz randevumuza geliyor ve hepimiz yerimizi alıyoruz. Tabii hangi yerinizi!! Bu da ayrı bir tartışma konusu. Acaba ön sırada bu sefer kim oturacak?   Yol üzerinde verdiğimiz molada, şimdi sizlere resmini gösterdiğim şişedeki kudret içkisinden aldım. Erkek çocuğu olmayanların, bu içkiyi içtikten sonra vuslatlarına nail oldukları söyleniyor. Ben de bir tane aldım, her ne kadar benim vuslat 1977 yılında oğlum Arda’nın doğumu ile olduysa da, bu şişenin içersinde kobra yılanı ve akrep var. Bunu içen kudretli oluyor duyurula. Bunu da içki koleksiyonuma koyuyorum. Tatmak isteyenlere kapım her zaman açıktır.

Gemimize saat 17.30 da geliyoruz ve kalkış saatimiz 18.00. Ohh! rahat bir nefes, duş ve ardından yine güverteye çıkıyoruz. Gemilerin hem kalkış hem de yanaşma zamanlarında, her zaman güvertede olun. Çok güzel şehir manzaraları ve doğa harikaları ile karşılaşabilirsiniz. İşte size Mekong nehrinde gemimizin limandan kalkıp geriye dönüp, nehir ağzına doğru seyrinden 2 fotoğraf sunuyorum.

Bu akşam yine yeni bir telaş ve yemek menümüzde ne çeşitler var acaba? Yemek sonrası hangi şovları izleyeceğiz. İşte size yemek sunumları ve şovlardan birkaç resim.

Salyangoz ( Fransız usulü sarımsak ve tereyağlı)      

Profiterol (Çilek ve ballı kayısı soslu)
  
Şovdaki şarkıcı şovmende bir ses var ki zannedersiniz “Ronaldinho nefis şarkı söylüyor.!! “ Ama ne şov, izlemeniz için gemide olmanız  gerek.

Hepinize iyi geceler diliyorum. Yarın bütün günü denizde geçireceğiz ve Bangkok şehrinin limanı olan Laem Chabang’a doğru yol alıyor olacağız.

16.GÜN DENİZDE

Bugün geç saatte uyandık. Kahvaltımızı da yavaş yavaş, keyifle çaylarımızı yudumlayarak yaptık. Kaptanın seyir bülteninden edindiğimiz bilgiye göre sabah erken saatte Mui Bai Bung sahil şeridini dolanarak kuzeybatı yönünde Tayland körfezine girmiş ve hedefimiz olan Bangkok’un liman kasabası Laem Chabang’a doğru yönelmiş bulunmaktayız. Hava sıcaklığı 31-32 derecelerde güneşlenmek için nefis bir gün. Havuz başındaki şezlonglar kapılmış bile.

Herkes bu fırsatı değerlendirmek istiyor anlaşılan. Pekin’de hava sıcaklığının sıfır derece olduğunu hatırlarsanız, kemiklerimizi ısıtmak ve yorgunluklarımızı atmak için iyi bir fırsat. Kahvaltıdan sonra, güverteye çıktığımızda müzik ve dansın tüm coşkusu ile herkesi eğlendirdiğini görüyoruz. Saat 11 de buzdan heykel yapma şovu, Endonezya mutfağı ve aperatifleri tanıtımı ayrıca aerobik ve çeşitli havuz oyunları ile gençler eğleniyor. Saat 2 de yine biz bir Amerikan filmi seyretmeye gideceğiz. Film öncesi aşağıdaki 5.kat güvertesinde BBQ var. Herkesin sıraya girdiğini görür gibiyim. Akşama da barlardan birinde Avustralya’lı komedyen bir şovmeni izlemeye gideceğiz. Sonra da bu akşam dansa gidelim diyorum. Bu arada Casino ise yine şıkır şıkır, rengarenk insanı cezbedici neonlarını yakmış, müziği ile yolcuları kendisine çağırıyor. Aman ha şeytana kanmayın! Bugün istirahat ve tembellik günü, tadını çıkartın Diamond Princess misafirleri.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam

12. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 12. BÖLÜM: PHU MY VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---12--bolum--phu-my--saigon--vietnam

13. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 13. BÖLÜM: BANGKOK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---13--bolum--bangkok

14. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 14. BÖLÜM: BANGKOKhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---14--bolum--bangkok-tan-singapur-a-yolculuk

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.