Cruise ile Uzakdoğu Turu – 13. Bölüm: Bangkok

Laem Chabang limanına girmeden önce geminin sancak tarafından görülebilecek olan Ko Khram ve Ko Lan adalarını geçtik.  Saat 7.00 de de limana yanaştık. Hava sıcaklığı bugün 32-33 derecelerde olacak ve sabah serinliği erken kalkmış olmamıza rağmen hala hoş bir meltem olarak yüzlerimize vuruyor.  Güvertede hala ışıklar yanıyor ve biz kahvaltıya bir türlü inemiyoruz.  Bu erken Tayland sabahında kendimizi tatlı romantizmin kollarına atmış durumdayız.

Bugün Laem Chabang limanından Bangkok’a 1.5 saatlik yolumuz var. Acele etmemize gerek yok, çünkü gemimiz gece yarısı saat 12 ye kadar burada. Tur rehberimiz eşliğinde, kahvaltıdan sonra beyaz piyanonun başında toplandık ve otobüsümüze binerek bugünkü macera ve keşfimize başladık.

İlk olarak sizlere Bangkok’un bir tapınaklar cenneti olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Önce rehberimiz bizi Wat Pho tapınağına götürüyor. Burası uzanan Buda heykelinin bulunduğu tapınak. Hindistan’daki en eski Buda heykelinden sonra, bu Uzanan Buda dünyanın en büyük ve en eski heykeli 43 metre boyunda ve 15 metre yüksekliğinde olan bu yatan Buda heykelinin tamamı altın varak ile kaplı.   

Bu tapınak kompleksi içerisinde 4 ayrı mabet ve bahçesinde 1000 adet buda heykeli ve tasviri bulunmakta. Ayrıca 91 adet de çeşitli imajlara sahip küçük stupa heykelcikleri vardır. Bu heykelcikler,  zamanında gemilerde safra olarak kullanılan madenlerden yapılmıştır. Komik şekilli ve bahçede çiçek ve saksı içerilerinde sergilenen bu stupaları görmeniz lazım.
    

Ana tapınağa giriş 100 Baht. (61,50 TL = 1000 baht) Uzanan Buda heykelinin bulunduğu mabede girerken ayakkabılarımızı çıkarıyor ve bizim camilere girerken dikkat ettiğimiz saygılı kıyafet ile içeriye giriyoruz. İçeride duvar kenarına dizilmiş büyük kaseler var ve girişte 1$ bağışlayıp aldığınız bir kase dolusu parayı, bu büyük kaselere atarak, hem çıkardığı sesi inliyor hem de dilekte bulunuyorsunuz. Sonunda elinizdeki kasede para kalır ve sonuncuya atma şansına sahip olursanız, dilekleriniz kabul olurmuş.
 

Wat Pho’nun aynı zamanda Tayland’daki ilk Thai masaj ve tedavi merkezi ve ilk din, edebiyat ve bilim dalında öğretim veren halk üniversitesi olarak da kurulduğunu bilmemizde fayda var.  Burada hala hizmet veren bir Thai masaj ve tedavi merkezi mevcuttur. Denemelisiniz ve buna vakit ayırmalısınız. Kan dolaşımı ve postürel duruşların de öğretildiği yoga eğitim merkezi de buradadır.
Giriş ücretleri ve çeşitli bağışlar ile buranın devamlı restorasyonu ve bakımı yapılıyormuş. Bizim burada bulunduğumuz anda da çatı kiremitleri aktarılıyordu. İşte elime aldığım yeni bir kiremitin arkasına ismimizi ve bugünün tarihi ile dileğimi yazdım. Bu kiremit şimdi Wat Pho’nun çatısında ve bizim ismimizi taşıyor.
    

Bana ne mutlu ki hala sizlere yazabiliyorum. Yazabildiğim sürece demektir ki hala geziyoruz.

Bizi çıkışta piton yılanları karşıladı. Eh nasibimizde bu da varmış!

Kısa bir Bangkok turundan sonra yine rehberimiz bizi şaşırtıyor. Şimdi Chao Phraya nehrinde bir tekne gezisine çıkıyoruz. Chao Phraya nehri şehrin can damarı. İnsan ve yük taşımacılığı ve insanların beslenmesinde çok büyük bir rolü var. Her gün burasını 50.000 kişi kullanıyor ve bu nehir için Kral Rama1 nehirlerin kralı ifadesini kullanmış. Bu nehir aynı zamanda tezatlıklarıyla da anılan bir yer. Kaos/sakinlik, modern/geleneksel, dini/modern, çirkin/ulu, yabancı/yerli hep bir arada yaşıyor. Geleneksel ince uzun kayığımıza 15 kişi olan grubumuz biniyor, kanal ve nehir gezimize başlıyoruz.
  

Bu sırada bir de yağmur başlamaz mı? Aman da aman, tadına varılmıyor bu gezinin. Ana nehir üzerinde birçok modern binanın yanında en eski tapınaklardan olan Wat Arun’u da görüyoruz. Daha sonra kanallara giriyoruz. Fakir halkın nehir üstü evlerindeki yaşantılarına şahit oluyoruz.

  

Çok enteresan ve rengarenk. Hele o sivri kayıkların burunlarındaki çiçeklerin güzelliğine bakar mısınız? O kadar da hızlı hareket ediyorlar ki, bazen korkuya bile kapılıyorsunuz. 

Eveeet artık karnımız acıktı ve midemiz kazınıyor ne yiyeceğiz derken, rehberimizden yine bir sürpriz. Kayığımız büyük bir tekneye yanaştı ve tekneye Türk bayrağı çekilmişti. Güzel bir jest. Tekneye teker teker çıktığımızda, bir de ne görelim. Aman Allahım! dünyanın en güzel meyvelerini öyle bir sunuş ve ikram yaptılar ki. Pes vallahi diyorum. Görmediğim, tadına bakmadığımız bütün meyveler burada. İsimlerini de etiketlemişler. Biz tabii açız, ama mide ferman dinlemiyor. Hemen meyveleri yemeğe başladık. Tabii ki sizlere çektiğim şu resimlerden sonra. Sonrasını göstermek istemiyorum. Hele bizim halimiz çok komikti. Tekne bizi iskelemize götürdüğü sırada birer maymun gibi bir kenara çekilmiş ve göbeklerimizi sıvazlamaya başlamıştık bile. İşte size mango, jack fruit, ejder meyvesi, greyfurt, karpuz, Hindistan cevizi, papaya, muz, ananas ve ballı kavrulmuş çeşitli kuru fıstık ve cevizler.
  


 
Şimdi alışveriş ve masaj zamanı. Meşhur Rama 4 Bulvarına gidiyoruz. Yolumuzun üzerinde çeşitli masaj salonları var ve kafilemizde masaj yaptırmak isteyenleri 1,5 saat sonra aynı yerden almak üzere bırakıyoruz. Otobüsümüz bizi de biraz ileride merkezi bir yerde indiriyor. Dev alışveriş mağazalarının olduğu yerde önce biraz soluklanıyoruz. İhtiyaç molası. Sonra ana cadde üzerinde kurulu olan işporta pazarına dalıyoruz. Tabii ki benim ekip yine peşimde hızlı bir turdayız. Hanımlar tabii ki bir şeyler almadan olur mu? Cadde kenarları yine seyyar lokantalarla dolu. Herkes boğaz derdinde. Yoldaki trafik derseniz. Sormayın görün derim.
  

Bir sürü mağazaya uğruyoruz. Bir sürü AVM ye girip çıkıyoruz ve vaktimiz doldu. Otobüsümüz tam zamanında geliyor ve masajdakileri de alıp tekrar dönüş yoluna koyuluyoruz.

Tabii ki Bangkok’da görülecek bir sürü yer var. Mesela Theweet semtini görüp, dolaşmak ve sokak restoranlarından atıştırmak ve antikacılarından alışveriş yapmak isterdim. Mesela Pah Khlong çiçek pazarındaki o sabahın erken saatlerindeki rengareng , cıvıl cıvıl koşuşturmayı görmek isterdim. Mesela geçen gelişimde gittiğim Grand Palace ve diğer birkaç önemli Buda tapınaklarını daha ziyaret etmek isterdim. Nasip bakalım hangi sefere. Şimdi akşamüstü olduğuna göre meşhur Jumbo Restoranına gidelim ve biraz da deniz mahsulü yiyelim diyoruz. Diyoruz ama şoförümüz otoyolda çıkışı kaçırınca, geri dönmekte bu trafikte bize 1 saat kaybettireceğine göre haydi bu kadar yorulduğumuz yeter 1,5 saatlik yolumuz var diyerek gemimize dönüyoruz. İyi ki gemimize dönmüşüz. Bir de ne görelim. Tiyatro salonunda Thai dansı ve Tayland folklor gösterisi var. Tabii gemimiz şehre çıkmayanları da düşünmüş. Bangkok’dan gelen yerel dansçılar çok güzel bir gösteri sunuyorlar.

O sıcak ve gürültülü şehir turundan sonra klimalı bu salon, bu koltuklar nasıl geldi biliyor musunuz? Mis mis. İyi ki yolu şaşırmışız da buraya dönmüşüz diyoruz. Çünkü gemimizin bizlere hazırladığı sürpriz bununla da kalmıyor. Akşam yemeğimize yerel tatlar ve deniz mahsulleri de damgasını vuruyor.

Sen çok yaşa Princess Cruises.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam

12. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 12. BÖLÜM: PHU MY VIETNAM
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---12--bolum--phu-my--saigon--vietnam

13. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 13. BÖLÜM: BANGKOK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---13--bolum--bangkok

14. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 14. BÖLÜM: BANGKOKhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---14--bolum--bangkok-tan-singapur-a-yolculuk

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.