Cruise ile Uzakdoğu Turu – 3. Bölüm: Tıanjın ve Cruıse ile Tanışma

Gezimizin üçüncü gününde sabah kahvaltımızı mükemmel bir şekilde yaptıktan sonra nihayet otelimizden ayrılıyoruz ve otobüsümüze binerek 1 saat 45 dakikalık yolculuktan sonra Pekin’in liman şehri olan Tianjin’e ulaşıyoruz. Artık gemimize kavuşacağız ve rüya yolculuğumuz başlayacak. Ama bu iş o kadar kolay değil. Öyle büyük bir limana geldik ki , otobüs şöförü bile bizim geminin hangi terminalde olduğunu yarım saatte sora sora ancak bulabildi. Şöförümüzle ve Çinli rehberimizle vedalaştıktan sonra işte dev Cruise terminalindeyiz ve gemimiz bizi bekliyor. Yuppiiii…

Hemen gemi için check-in yapıyoruz. Bavullarımızı teslim ediyor ve gemi resimli giriş kartlarımızı alarak gemimize doğru gidiyoruz. Heyecan son haddinde!!! Tekrar Cruise gezisindeyiz ve o meşhur dıt sesi ile gemi kimlik kontrolunu geçiyor ve odamıza doğru yöneliyoruz. Ne demiştik saat 14:00 olduğuna göre haydi doğru restorana gidelim ve keyifle karnımızı doyuralım. O nasıl bir his biliyor musunuz? Dev bir gemide istediğiniz her şey var, ve siz hangisini yapacağım diye tereddütte kalıyorsunuz. Restorana gidiyorsunuz. Ne yiyeyim diye tereddütte kalıyorsunuz. Barlara gideyim, müzik dinleyeyim diyorsunuz ama tereddütte kalıyorsunuz, hangi barda hangi canlı müziği dinleyeceğim diye. İşte böyle iyi şeyler ve seçenekler içersinde olmak güzel bir his. Bunun zevkine vararak kendinize ne büyük iyiliği yaptığınızın farkında olun. Öğlen yemeğimizi yedikten sonra odamıza gidiyoruz ve bavullarımızı açıp 16 gece kalacağımız odamıza yerleşiyoruz. Daha önceki yazılarımda bu gemilerde yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında sizleri bilgilendirmiştim ama yine tekrar etmek isterim . Çünkü yeni bir gemiye bindik ve ilk günümüzde bunları hatırlamakta fayda var.

İşte şimdi size 11 pratik ipucu vereyim.  Bu ipuçları saymakla bitmez tabii ama yeri geldikçe sizlere bildireceğim .

*Giysilerinizi dolabınıza yerleştirdikten sonra, az kullanacağınız eşyalarınızı bavullarınızla birlikte yatağınızın altına koyun.  

*Günlük gezi notlarınızı ve önemli hatırlatmaları, gemideki aktivite bilgilerini duvarınıza asın. Bu ne yahu? Evet, her limandan aldığınız hediyelik magnetleri kullanarak kabin duvarlarına yapıştırın. Çünkü duvarlar metal!  

*Oda veya banyo kokusundan rahatsız olmamak için yanınızda getireceğiniz bir askılı kokuyu banyonuza takın.

*Dışarıdan odanız için 3-5 şişe içme suyu getirin. Çünkü gemide restoran ve barlarda içme suları 4-5$ kadar ücretlidir. Açık büfe restoranlarda, makinelerdeki su, ice tea, limonata ve sıcak içecekler parasızdır. İnsanların buralardan su alıp kabinlerine götürdüklerini görüyorum. Nafile, çünkü makinelerdeki sularla kabininizde çeşmelerden akan su aynıdır. İçilebilir arıtma suyu.   

*Yanınızda 3’lü priz olsun. Hem şarj aletleriniz, hem traş makinanız, hem de diğer küçük elektrikli aletleriniz için lazım olacaktır. Gemilerde zaten yangına karşı elektrikli aletler kullanmak yasaktır. Odalarda yalnızca saç kurutma makinesi vardır ve çekmecelerin içerisinde, aynanın önünde durur; yerinden çıkartamazsınız.  

*Kamaralarda sigara içemezsiniz, balkonda hiç içemezsiniz, çünkü uçan ateş diğer kabinde yangına sebebiyet verebilir. Dikkat edin! Gemide özel sigara odaları ve güvertede özel sigara küllüklerinin bulunduğu alanlar vardır. Buraları kullanabilirsiniz.  

*Yanınıza küçük bir kutu çamaşır deterjanı ve 4-5 adet mandal alın, acil durumlar için ihtiyacınız olabilir.  

*Gemide her katta özel çamaşırlarınızı yıkayabileceğiniz parasız çamaşır makineleri ve özel odaları var. Buraları veya geminin paralı kuru temizlemecisini kullanabilirsiniz.  

*İç kabinlerde doğal aydınlatma yoktur. Televizyonunuzun güverteyi canlı gösteren kanalını, sesini kapatıp devamlı açık bulundurursanız hem odanız aydınlanır, hem de dışarıdaki hava durumunu takip edebilirsiniz.  

*Televizyonunuzdan aynı zamanda gezi boyunca geminin yapacağı şehir turları gösterilmekte ve tanıtılmaktadır. Bunları takip ederseniz ertesi gün gideceğiniz limanda nereleri gezmek konusunda görsel seçeneklere sahip olursunuz.

*Balkonunuza çıktığınız zaman balkon kapınızı sonuna kadar kapatmayın, yanlışlıkla kilitlenirse, balkonda birisinin gelmesine kadar mahsur kalabilirsiniz. Kabin kapısı ile balkon kapısını da aynı anda açık bırakmayın, yoksa kabininizin içerisinde fırtınalar estirirsiniz.

Şimdi gelelim tekrar gemimiz yolda iken ilk gün yapılacak işlere. Mesela; Resepsiyona gidip geminin aktiviteleri ve ücretsiz servisleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

İlk gün, yolculuk boyunca kullanacağınız içecek paketi satın almak avantajlı olabilir. Bu içecek paketleri, her seferinde yemeklerde veya barlarda içtiğiniz içeceklerin daha ucuza veya bazılarının bedavaya gelmesini sağlar.

İlk gün geminin özel restoranlarında yer ayırtmak ucuz olabilir.

İlk gün bazı sauna ve masaj servisleri ücretsiz olabilir.

İlk gün akşam oturma düzeninizi beğenmediyseniz veya saatini değiştirmek isterseniz resepsiyondan bunu düzelttirebilirsiniz.

İlk gün yine açık büfe restoranlar, herkes belirli saatte gemiye bindiği için kalabalık olabilir. Siz güvertedeki diğer restoranlarda daha rahat yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Her gün, nakit paranız kalmadığında muhasebeden, kendi hesabınıza kaydedilmek üzere belli bir komisyon karşılığı nakit para alabilirsiniz. Ama bazı uyanıklar bunu kumarhaneden sağlıyorlar. Çünkü Casino’da oynamak üzere hesaptan çekilen paralar komisyonsuzdur.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Bunları; her Cruise ile dünyanın keşfi yazı dizimin değişik turlarında azar azar sizlere bildireceğim. Hepsinde aynı şeyleri tekrar etmek sıkıcı olabilir. Bu yüzden iyice bilgilenmek için bütün seferler yazılarımı okumanız lazım.

Eveet efendim, gemide odamıza yerleştikten ve gemiyi de kısa bir turla tanıdıktan sonra geminin güvertesine çıkıp geminin limandan ayrılışını artık seyredebiliriz.

Kaptanımız Bob Oliver kumandasında, 2.670 yolcu ve 1.100 mürettabatı ile birlikte gemimiz ile Tianjin – Singapore arası yaklaşık 8.000 km yol yapacağız. Şu anda 27 Şubat 2012 ve hava sıcaklığı 3 derece C, rüzgar 3 kuvvetinde güneybatı esmekte ve hareket saatimiz 18:00   Hayırlı yolculuklar…

Gezimizin dördüncü gününde denizdeyiz. Bu sabah Bohain Denizi’ni, öğleden sonra da Sarı (Çin) Denizi geçerek Güney Kore’nin Busan şehrine doğru yol alıyoruz. Gemide yapılacak çok şey var bugün. Öncelikle tabii ki açık büfe kahvaltı salonuna gidiyoruz ve gözümüzün gördüğü, gönlümüzün beğendiği, ağız tadımıza uygun yiyecekleri alıyoruz. Hangi birini alayım diye şaşırmayın, hepsinin tadına bakabilirsiniz. Yalnız kilonuza dikkat edin diyorum ben. Bu gemilerden kilo almadan inmek çok zor. Siz yine de kilo almak istemiyorsanız, spora başlamalı ya da sporunuza devam etmelisiniz. Güvertede sabah yürüyüşü çok güzel oluyor. Her ülkeden insanın buluştuğu bu gemide, hem onlarla birlikte geminin çevresinde yürümek, gerektiğinde sohbet etmek sizi keyiflendirebilir. Terledikten, odanızda duşunuzu aldıktan sonra kahvaltı nasıl güzel geliyor biliyor musunuz?. Tabii bu arada fitness center’de koşu bandlarında koşmak da keyifli ve ücretsiz. Yeter ki uygun kıyafetinizi giymiş olun. Düşünün bir kere, bir tarafta gemi uçsuz bucaksız Çin Denizi’nde yol alıyor ve siz manzaraya karşı koşuyorsunuz. Buradan saunaya da girebilirsiniz. Tansiyonunuza ve Çıplaklara dikkat! Sonra özel masajlar, terapi ve dinlenme programları da var. Bunlar ücretli, ama yolculuk süresince burada kullanabileceğiniz paket programlar alırsanız size daha uygun fiyata gelebilir. Sonra ping-pong turnuvalarına, çeşitli havuzbaşı oyunları ve eğlencelerine de katılabilirsiniz.

Hava uygun değil ise, ne havuz başı demeyin . Üstü kapanan havuzlarımız da var. Soğuk havada kapanır, sıcak olunca açılır. Yaaa işte böyle…

Bakın hele öğle yemeği saati de gelmiş. Daha dinlenmeye vakit bulamadan haydi bakalım yemek çeşitlerimizi görmeye buyrun yemek salonuna. Yemek yemeyi seviyorsanız buradan keyif alacaksınız. Azar azar herşeyin tadına bakın bakalım beğenecek misiniz? Burada makinalardaki meşrubatlar ve sıcak içecekler bedavadır. Masaya servise istediğiniz su ve içkilerin ücretleri ise kartınıza işlenecektir. Yemekten sonra ister dinlenin, ister sohbetlere katılın, isterseniz de sinema salonundaki filmleri izleyin. Tabii ki İngilizce lisanınız yeterliyse.

Bu arada zaten gemiyi keşfetmeye devam ediyorsunuz ve mağazaları dolaşıyorsunuz. Neler var neler, fiyatları nedir, dostlarıma, çocuklarıma şunu mu alsam, bunu mu alsam gibi düşünceler. Bu düşüncelerinizi, geminizin son günlerine doğru yapacağı promosyon satış günlerine saklayın. O zamanlarda daha ucuza alırsınız. Ben bu gemide, promosyon günlerinde 4-5 kol saati alındığını da gördüm. Sanki bedava veriyorlar… Açılışta öyle bir saldırdılar ki 15 dakika sonra tezgahta 200 saatten eser kalmamıştı! Ama tabii ki şehirlere indiğimizde neler göreceksiniz bakalım. Bu arada dikkat edin 23 kg olan uçak bagaj kapasitenizi geçmeyin. Yoksa aldıklarınızın astarı yüzünden pahalıya gelir. Biz mesela gelirken 20’şer kg ağırlıkla uçağımıza bindik. Niye, hem kış, hem de yaz göreceğiz. Onun için buraya gelirken evde az giydiğim, modası geçmiş giysilerimi getirdim. Dönüşte çoğunu, takım elbisem dahil kabin görevlime verdim. Çok memnun kaldı ve bir de eline yazı verdim ki, çalıntı mal olmadığı belli olsun diye. Böylece yeni alacaklarıma yer açtım ve dönüşte 23.5 kg ile uçağa bindim. Nasıl ama. Çok kişinin fazla bagaj parası ödediğini ve birbirlerine bavul transferi yaptıklarını da gördüm. Ona göre…

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUKhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.