Google+

Arama formu

CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - 4 BÖLÜM GÜNEY KORE BUSAN'A VARIŞ

Bu yazı Gezimanya üyesi H. OĞUZ ESEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Gemimiz Busan’a öğle vakti yanaştı. Akşam 19:00’da hareket edeceğini düşünürsek, elimizi çabuk tutmak zorundaydık. Saat 13:00’te öğle yemeğimizi bitirdik ve hemen dışarıya çıktık. Bir gece önceden resepsiyondan aldığım Busan haritası üzerine, yine odamızdaki TV’de yayınlanan tur boyunca gidilecek olan şehirlerin tanıtımının yapıldığı programları izledim ve notlarımı aldım. Gideceğim yerleri öğrendim ve ekibimi ona göre yaya olarak yapacağımız tura hazırladım.

Şimdi efendim gemiden çıktıktan sonra cruise terminaline giriyoruz ve gemi kartlarımızı göstererek bizi bekleyen geminin Shuttle servisi ile eski şehir merkezine ulaşıyoruz. Burada ilk hedefimiz Uzakdoğu’nun en büyük balık pazarlarından biri olan Jagalch’i Chijan- Balık pazarını ziyaret etmek. Yolda pazara giderken zaten kurutulmuş balık pazarından yürüyorsunuz ve dükkanlarda Korelilerin ne yediğini ve enteresan kurutulmuş her çeşit deniz mahsulünü görüyorunuz. İşte mesela bizim hamsinin küçüğü gümüş balıkları kuruları kutular içersinde satılıyor ve bunları içki yanında çerez niyetine servis ediyorlarmış.İşte size balık pazarındn insan manzaraları.

Busan

Busan-1

Busan bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Burada balıkları ve deniz mahlukatlarını canlı canlı kovaların içersinde teşhir ediyorlar. Oradan beğeniyorsunuz.
Busan-2

Sudan çıkarıp, hemen ayıklıyorlar ve size tartıp veriyorlar. İsterseniz de üst katta restoranlar var orada pişmişini servis ediyorlar. Basit restoranlar ama nazik, saygılı ve güleryüzlü insanlar.
Busan-3

Buradan ayrılıyoruz ve  yürüyüşümüze sokak aralarında devam ediyoruz. Busan Tower’a ulaşıyoruz. Burası şehrin tüm manzarasını görebileceğiniz ve Yongdusan parkı içersinde olan yüksek bir kule.
Busan-4

Busan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Busan Yongho Dong W APT, 302 Place, Retro House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Guesthouse Dear Moon, Cozy Stay Haeundae, MAMA Guesthouse Haeundae. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Yes Motel, My Hostel Nampo, Lavalse Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Elly Guesthouse, Uncle's Guesthouse, Yusun Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Busan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Busan-5

Kapıda bizi yine güleryüzlü Koreli genç kızlar karşılıyor ve bize rehberlik ediyorlar.
Busan-6

Busan’ın manzarasını seyrettikten sonra Taegak Temple, Kukje Market, Çin mahallesi, Bulguksa Temple ve Kore savaşındaki şehitlerimizin yattığı Şehitliği ziyaret edebilirsiniz.
Busan-7

Busan-8

Yeraltı çarşılarını gezebilir ve Çin Mahallesinde dolaşabilirsiniz. İşte gününüz bitti ve bir sürü yer gördünüz ve bu gezi için harcadığınız para 4 kişi için 40$. Bu da taxi ve giriş yerleri için bilet paraları dahil. Eğer gemideki turlara katılırsanız kişi başı 50-60$ ödersiniz ama biraz daha detaylı bilgi alırdınız. Bence şehirde kaybolmak daha güzel. Pilinizin bittiği yerde taksi’ye binin ve geminize 20 dakikada ulaşın. Kolay bir şehir Busan.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk


H. OĞUZ ESEN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim. Cruise ile tüm dünyayı dolaşıp, tüm limanları hatırlayarak yaşlanmayı seçtim.  Cruise tutkum 1980 li yıllarda İstanbul Barselona seferi ile başladı. Son 5 yıldır tüm hızı ile devam etmekte olup her...