Cruise ile Uzakdoğu Turu – 8. Bölüm: Şangay'dan Hong Kong'a Yolculuk

Şangay’dan Hong Kong’a ulaşmak için iki gün boyunca denizde seyredeceğiz. Hava sıcaklığı 13 dereceye yükseldi, yarın daha güneye ineceğimiz için geminin bülteninde 19 derece hava sıcaklığı tahmini yazıyor. Tabii ki bu hava değişikliği beraberinde sis de getiriyor. Deniz dümdüz ama önümüzü göremiyoruz. Kaptan küçük balıkçı kayıkları için 10 dakikada bir siren ile uyarı düdüğü çalıyor. Ne de olsa son teknoloji ile donatılmış bu gemilerde her şey bilgisayarların emrinde. Bu sefer şöyle keyifli ve uzun bir sabah kahvaltısından sonra programa bakıyoruz. Havuz başı oyunları var, parfüm ve sigara açık pazar satışları ve Endonezya yemekleri servisi var havuzbaşında. Havuzun üstü tabii ki kapalı ve isteyenler zaten havuzun içersine atlamışlar bile. Demek ki öğlen yemeğinde Endenozya yemeklerinin tadına bakacağız ve bu günü havuzbaşında eğlenerek veya sakin bir köşede kitabımızı okuyarak geçireceğiz.. Akşam üstü de açık hava sinemasında güzel bir film var, oradayız unutmayın dostlarım. Yemekten sonra biraz kestirip soğuk havaya çıkalım kendimize gelelim diyorum. Bu havaları 3-4 gün sonra mumla arayacağız. Bu defa da açık havuz başındaki şezlonglarda serili olan battaniyelere bürünüyoruz ve bir Western filmi seyrediyoruz. Bu sinemanın adı CINEMA UNDER THE STARS. Açık havada, hava soğuk ve kapalı yıldızlar da yok ama olsun film güzel, arkadaşlarım güzel, servis güzel. Ne servisi yahu!  Eveeeeet  garson kızların biri patlamış mısır, biri dondurma, diğeri pizza, sıcak soğuk içecek getiriyorlar. Diğer birileri de devamlı boşları topluyor. Ohhh kekah, gel keyfim gel. İşte böyle. İşte size de bu resimlere bakmak kalıyor. Unutmayın bunlar parasız. İnanın o kadar keyifli ki burası, hele bir de fazla kalabalık olmayınca mis mis mis.

Şimdi bu arada akşam yemeği saatimizi de ayarlamaya çalışıyoruz. Bu film yarıda kalmaz, ama yemek saati geldi. Boş verin bu akşam havuz katındaki açık büfe salonundan yemeğimizi alalım. Hem de istediğimiz saatte ve gözümüzle görerek, beğenerek tabaklarımızı dolduralım bu sefer. Yarın akşam masanıza gittiğinizde de garsonlarınız size dün gece nerede olduğunuzu sorsunlar, merak etsinler biraz değil mi?  

İşte gemide bugün de böyle geçti. Dinlendik ve hayatımızı bugünlük yavaşlattık. Hiçbir şeyi düşünmedik. Hiçbir şeye kızmadık ve hesap yapmadık. Çocuklarımızı bile aramadık. Okyanusdayız, onlar da bizi arayıp sormadılar. Bunları dert etmedik, çünkü onlar biliyorlar ki biz buraya dinlenmeye geldik. Hayat bazı zamanlarda böyle düşününce güzeldir.

Bir sonraki gün gezimize yine denizde devam ediyoruz. Gemimiz güneye doğru, Güney Çin Denizi’nde ilerliyor. Bugün hava hafif açmış ama ara sıra yağmur çiseliyor. Sıcaklık 19 derece ve hava ısınmaya başladı. Montlarımızı yavaşça kaldırıyoruz. Bugünkü programımızda akşama hazırlanmamız lazım. Kaptanın partisi var. Bu parti bildiğiniz partilerden değil. Gerçekten bilmiyorum ve anlamıyorum. Hanımlar en şık tuvaletlerini beyler ise papyonlu siyah takım elbiselerini giyiyorlar. Hatta frak giyenler bile var. Saat 18:00 civarında lobide toplanıyorlar. Kaptan adına ikram edilen alkollü ve alkolsüz kokteylleri içerek, lobide görsel bir şölen sergiliyorlar. Buradan sonra yemek salonuna girerken de kaptan ile tanışıp, el sıkışarak “Hoş geldiniz” fotoğrafı çektiriyorlar. Bu fotoğraf için ben diyorum ki 30, siz deyin ki 40 kişi daima kuyrukda bekliyorlar! Zaten geminin fotoğrafçıları her anı yakalamak için fırsat kolluyorlar. Her yerde her anınızı fotoğraflayıp, size gemi albümü bile satmaya çalışıyorlar. Biz tekrar sabaha dönersek; bugün yine sakin bir günümüz geçecek belli. Havuz ve jakuzzide vakit geçiriyoruz. Kitap okuyoruz. Biraz da geminin internet kafesinden maillerimize bakıyoruz. Öğleden sonra kapalı tiyatro salonunda yine güzel bir film var, onu seyrediyoruz ve biraz uyuklama, tembellik ve ikindi çayı için atıştırmalıklar ve şarap tadım kursu. Hiç olmazsa biraz şarap bilgisi alalım ve şarapların tadına bakalım. Sonra, Casino açık, free-shoplar açık, mağazalar açık, seyre doyum olmuyor ve akşam oldu bile. Haydi bakalım biz de yanımızda getirdiğimiz takım elbisemizi giyelim ve şık ortama uyup; kaptanın partisine katılalım. O da ne! lobby balonlarla süslenmiş. Bütün balonlar lobinin üzerine gerili bir ağın üzerinde toplanmış, kaptanın konuşması sonunda bırakılacak ve party time. O balonların üzerine ben önceden oda numaramızı ve ismimizi yazdım. Çünkü kaptanın yakaladığı balona hediyeler verilecek. Nerede bizde o şans. Tabii ki birisi bu akşam yemeğinde bir şişe şampanya kazandı.

Bu akşamın menüsü de özel tabii ki. İstakoz ve balık yiyeceğiz. Yanında bir şişe beyaz şarap da açtırdık mı işte size keyif. Şarap fiyatları 18€ dan başlıyor 400€ a kadar çıkıyor. Kesenize ve zevkinize bereket. Hodri meydan. Biz 4 kişi 28€ luk bir California şarabı açtırdık. Gayet de güzeldi.

Artık her yemek sonrası dondurma istiyorum. Çok da güzel yapıyorlar. Kahvelerimizi de içtikten sonra ver elini tiyatro salonu. Bu akşam Çin tiyatrosu temalı bir şov var. Haydi isterseniz hep beraber seyredelim.

Şovdan sonra artık odamıza çekilme zamanı geldi. Bu sefer yarınki Hong-Kong şehir gezimiz için program yapmamız lazım. Biz kendi başımıza şehri gezeceğimizden, lobiden şehrin haritasını ve bilgilerini içeren broşürü alıyorum ve odamızdaki TV den nereler gezilmeli diye, geminin hazırladığı, her varış noktası ile ilgili görsel anlatımı izliyorum. Broşür üzerine notlarımı alıyorum ve yarın arkadaşlarımı iyi gezdirebilmek için uykuma dalıyorum. Hepinize iyi geceler.

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUKhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.