Cruise ile Uzakdoğu Turu – 9. Bölüm: Hong Kong

Bu gün sabah olduğunda hemen güverteye koştum. Niye acaba ? Hong Kong’a geldik uyanın millet Hong Kong’tayız, ondan tabii ki. Yaşasın !!! Gemimiz önce Tsing Ma asma köprüsünün altından geçip saat 8.00 de Kwai Chung Modern Terminaline yöneliyor ve limana doğru kılavuz kaptan önderliğinde yanaşmak için gerekli manevraları yapıyor.

Bu dev gemi, en küçük hareketleri dahi milimetrik hesaplayarak muazzam  manevra yeteneğine sahip. Hele Şangay’da Yangtze nehrinde, kendi ekseni etrafında bir geriye dönüş manevrası yaptı ki hayran kaldım.

Büyük bir coşku ile hemen kahvaltımızı yapıyoruz. Gurubumuza bu gün bir kişi daha ekleniyor. Masamızın en yaşlısı ve bir bilgi deryası Sabahattin amca. Her akşam yemekde ondan değişik hikayeler ve de fıkralar dinliyoruz. O torununa I-phone 4S alacakmış, bizim de alacağımızı duyunca bize takıldı. Biz de ona el vererek görevimizi yaptık tabiiatiyle. Geminin shuttle servisi bizi merkezde Royal Pasific Otelinin önündeki Ocean Terminal’inde  bırakıyor ve akşam gemi kalkışına 1 saat kalaya kadar, her yarım saatte bir limana yani gemiye ücretsiz geri dönüş servisimizin olduğunu unutmadan not ediyoruz.

İlk işimiz; tabii ki akşamdan dersimizi çalışmışım, sahildeki adalar arası çalışan vapurların kalktığı Star Ferry iskelesini bulmak. 15 dakikalık yürüyüşten sonra iskeleye ulaşıyoruz ve otomatik makinelerden 2$ lık gidiş dönüş biletlerimizi aldıktan sonra yeni bir adalar vapuru sefamız başlıyor. 

20 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra, göğe uzanan, hatta bulutları yaran gökdelenlerin doyumsuz seyri altında Hong Kong adasına  geçiyoruz. Alışverişin Mekke’si olan bu ada aynı zamanda  para kazanmak için koşuşan insanların yoğun olduğu bir yer. Herkes koşuşturuyor. Aman Allahım herkes meşgul, herkes bence mutsuz gibi,  suratlarından düşen bin parça !  Amaaan size Hong Kong hakkında biraz bilgi vereyim ;

İngilizlerin Hong Kong’u yıllar içersinde 3 etapta Çinlilerden aldığını ve en sonunda da 1 Temmuz 1977 yılında tekrar Çin devletine iade ettiğini hepimiz biliyoruz. Burada 7 milyonu aşkın insan yaşamakta ve %98 i Çinlilerden teşekkül etmektedir. Para birimi Hong Kong Doları (HKG) olup lisan olarak İngilizce ve Kanton Çincesi konuşulmaktadır. Buraya insanlar her türlü eşyanın gümrüksüz satılmasından dolayı alışveriş için gelirler. Alış veriş dışında gezilecek yerlerin başında ise Viktoria Peak gelmektedir. Stanley Market size giysiden antik eşyalara kadar herşeyi rahatça ve pazarlıkla alabileceğiniz imkanlar sunar. Aberdeen ise, geleneksel bir Çin balıkçı köyünün panoramik görüntüsünü verir. Wong Tai Sin Temple Hong Kong’un en büyük Taoist İbadethanesidir. Hong Kong da Taoizm ve Budizm en etkili dinlerdir. Ngong Ping 360 parkı ise Hong Kong’un Landau adasındaki yeni kültür temalı etkinliklerinin, şovların, restoran ve alışveriş dükkanlarının  bulunduğu güzel bir yerdir. Lantau adasındaki Po Lin Manastırı’nda ise dünyanın en büyük oturan bronz Buda heykeli bulunmaktadır. Bu kadar Hong Kong bilgisi verdikden sonra yürüyüşümüze kaldığımız yerden devam ediyoruz ...Hava sıcaklığı bugün havanın bulutlu olmasına rağmen 26 derecelerin üzerine çıkmaya başladı ve kapalı alanlarda klimalar çalışıyor. Elektronik cenneti ve vergisiz alışveriş yeri olan bu şehirde önümüze altından yol geçen koca bir Apple mağazası çıkıyor.

Hemen içeriye saldırıyoruz, ama durun acele etmeyin bakalım, I-phone’u ranvedu ile ve günde sadece 30 kişiye internet üzerinden satış yapıyoruz hemen internetten form doldurun diye ikazediyorlar. Muhtemelen ertesi gün teslim edebileceklermiş. Oldu canım ! gemiye  artık servis yaparsınız. Yeni ürünleri de hızlı bir şekilde inceledikten sonra elektronik cihazlar satan 100  tane AVM lerden bir tanesine  doğru ilerliyoruz. Yanliş yazmadım. 100 tane AVM var bu şehirde. Herbirinin içersinde 300-500 dükkan olduğunu düşünürseniz vay canına demeniz normal olur herhalde.

Sabahattin amca dili bir karış dışarda bizi takip ediyor, hem vaktimiz kısıtlı, hem şehri gezeceğiz, hem de I-phone’ ları bulacağız. Bizim elimizden hiçbiri kurtulmaz. Nihayet istediğimiz telefonu istediğimiz fiyata kısa bir pazarlıktan sonra alıyoruz. Şimdi sıra şehrin caddelerinde kaybolmaya geldi. Durun Sabahattin amca var, ne yapıyorsunuz demeyin. Onun eline verdik haritayı, torununa telefonunu da aldı nasıl olsa, geldiğimiz vapurun yerini de gösterdik, haydi bize bye. Hong Kong’da sokakları caddeleri üstü kapalı üst geçitlerden yürüyerek geçiyorsunuz. Alışveriş binalarının yoğun olduğu semtlerde gökdelenlerarası ulaşımda da bu bazıları kapalı ve klimatize üst geçitler kullanılıyor. Gerçekten gökdelenler arasında kayboluyoruz. Mağazaları tetkik ediyoruz. Lüks markalar ve moda merkezlerindeki malların hepsi Türkiye’ye nazaran pahalı tabii ki. Ucuz Çin malı taklit ürün satan yerler var ama onlara da biz bakmıyoruz. Ne de olsa Çin’den geliyoruz biz !  Size bir tespitte daha bulunayım. Biz diyoruz ya bizim memleketimizde herşeyin iyisi ve ucuzu var. Çok doğru. Bu seyahatten döndükten sonra ne yaptım biliyormusunuz ? Merakımdan İstanbul Mercan’daki Çin pazarları ve hanlarını dolaştım, memleketime şükrettim. Aman Allahım biz boşuna Çin’de alışveriş yapmışız. Bizde herşey var ve fiyatları da neredeyse Hong Kong’dan ucuz. Uğramanızı öneririm .

Eveet gelelim Hong Kong’a ; tepede  teleferik ile çıkılan bir seyir terası var. Biraz önce bahsettiğim Victoria Peak. Hong Kong’un 1805 ft. yüksekliğindeki en yüksek tepesi. Buradan tüm şehrin müthiş bir manzarasını seyredin derim.

Bulunduğumuz yere yakın. Oraya mı çıkalım yoksa şehrin ana karasına geçip o tarafdaki ekzotik çarşıları ve kafeleri mi dolaşalım derken yorulduğumuzun farkına vardık. Bir oyun salonuna girdik. İnanın makinaların bu kadar çok ve gürültülü olduğu bir yer daha önce hiç görmemiştim. İnsanlar vakitlerini buralarda geçiriyorlar. Makinelerin gürültüsüne artık alışmışlar ve ben diyeyim 500 siz deyin 700 adet kollu oyun makinesinin hepsi bir salonda. Biz artık dinlendik mi yoksa kafalarımızı mı şişirdik bilmiyorum.
Buradaki moladan sonra meşhur Nathan Caddesine yöneldik. Bu cadde üzerinde 2000 tane alişveriş dükkanı var. Cadde yürü yürü bitmiyor. Derken bu gökdelenler arasında bir vahaya rastladık. Kawloo Park. Hemen içeri girdik, o güzelim çiçek ve bitkilerin içersinde kaybolduk. Bir de karşımıza kuş bahçesi ve flamingo gölü çıkmaz mı? İşte size yine cennetten bir köşe.

Park girişinde bu pozu da sizlere hatıra olarak veriyoruz ve flamingolar bölümünden bir resim ile bu parktaki gezimize son veriyoruz. Şimdi artık servislerimizin kalkış noktasına doğru yöneliyoruz. Canton caddesini geçip sahile ulaşıyoruz.

Hong Kong’un deniz manzarasını bir kez daha gözlemledikten sonra servislerimize binip gemimize dönüyoruz.

Sahildeki  yunusların ve bulutları yaran yüksek binaların da resmini sizler için çekmeden yapamadım.

Eveet gemimize geldik ve kaptanın seyir programına bakıyorum. Saat 19.00 da limandan ayrılıyoruz ve ağır ağır havanın kararırken saat 20.00 de güvertede olmamız gerektiği anonsunu duyuyorum. Victoria Limanı’ndan geçerken hava kararmış ve gökdelenler tam saat 20.00 de bizim geçiş rotamızda bize ışıkların senfonisi gösterisini ( Symphony of the Lights ) sunacaklarmış meğer. Tanrım böyle bir güzellik olamaz. 44 tane binadan inip çıkan ışık sellerine mi bakacağız, yoksa hem Hong Kong adasında hem de Kawloon yarımadasında eşzamanlı,iki tarafımızdaki gökdelenlerin rengarenk ışık oyunlarını mı seyredeceğiz, inanın şaşırıyoruz. Gemide müzik çalarken hem gökdelenler tanıtılıyor ve hem de ışık oyunları, müziğe uyum sağlıyor. Müthiş. Size  YouTube’da aşağıda link’ini verdiğim Dünyanın en büyük görsel ve muzikli ışık gösterisini seyretmenizi öneririm.

http://www.youtube.com/watch?v=AHWmFkpondw
http://www.youtube.com/watch?v=DsBQO6ZzH5Q

İşte geminin güvertesinden çektiğim resimler. Ne kadar yakın geçiyoruz ve özellikle gemimiz bize bu güzellikleri seyrettirmek için bu saate kaldı diye düşünüyorum. Bu güzellikleri zaten çift taraflı olarak gösterinin ortasından yavaşca ilerleyen bu dev geminin 15. katından başka bir yerde göremezsiniz.

Teşekkür ederiz Kaptan Bob!

*** “CRUİSE İLE UZAKDOĞU TURU” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU –PEKİN VE PEKİN ÖRDEĞİ
www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---1--bolum--pekin-ve-pekin-ordegi

2.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – PEKİN TURU VE ÇİN SEDDİ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---2--bolum--pekin-turu-ve-cin-seddi

3.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – TIANJIN VE CRUISE İLE TANIŞMA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---3--bolum--tianjin-ve-cruise-ile-tanisma

4.BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – GÜNEY KORE BUSAN’A VARIŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---4--bolum--guney-kore-busan-a-varis

5. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU - BUSAN’DAN NAGASAKİ’YE YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---5--bolum--busan-dan-nagasaki-ye-yolculuk

6. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – NAGASAKİ - JAPONYA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---6--bolum--nagasaki---japonya

7. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---7--bolum--sangay

8. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – ŞANGAY’DAN HONG KONG’A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---8--bolum--sangay-dan-hong-kong-a-yolculuk

9. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 9. BÖLÜM: HONG KONG
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---9--bolum--hong-kong

10. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 10. BÖLÜM: HONG KONG'TAN VIETNAM'A YOLCULUK
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/-cruise-ile-uzakdogu-turu---10--bolum--hong-kong-tan-vietnam-a-yolculuk

11. BÖLÜM: CRUISE İLE UZAKDOĞU TURU – 11. BÖLÜM: NHA TRANG VIETNAMhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-uzakdogu-turu---11--bolum--nha-trang-vietnam

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.