Cusco - Raqchi Kalıntıları

Raqchi kenti İnkalar döneminde askeri ve politik anlamda büyük öneme sahipmiş. Buradaki İnka arkeolojik sit alanı Raqchi Kalıntıları olarak biliniyor. Vilcanota nehrinin kenarında yer alan Raqchi Kalıntıları, denizden 3.500 metre yükseklikte yer alıyor.

Raqchi kalıntıları, her birinin özel bir işlevi olan farklı alan ve yapılardan oluşmaktadır. Ancak bu yapılardan en önemlisi iki katlı Virakoça Tapınağı’dır. Virakoça Tapınağı, İnka mimarisinin en ilginç ve kendine özgü örneklerinden biridir. Silindir biçimli sütunları ve dört adet büyük avlusu bulunan tapınağın günümüzde sadece yaklaşık 12 metre yükseklikte bulunan merkezî bir duvar kalmış olsa da, İnka tapınaklarının en büyüğü olduğu söylenmektedir.

Virakoça Tapınağı 92 metre boyunda, 25 metre eninde ve 12 metre yüksekliğinde olan devasa bir yapıymış. Buradaki taş bloklar lav taşlarından oluşmuş. Tapınaktaki 22 sütundan yalnız 1 tanesi ayakta kalmış. Mimari özelliği açısından Andlar’da buna benzer başka bir bina daha yokmuş.

Ayrıca bu bölge yiyecek depolamaya elverişli iklim şartlarına sahip olduğundan, pek çok depo inşa edilmiş. İnka döneminde 160 depo varmış, ama günümüzde 7 tanesi görülebiliyor.

Virakoça Tapınağı’nın önündeki yerel pazar da bir hayli ilginç. Burada çömlek yapımı çok gelişmiş. Özellikle çok küçük hayvan figürleri (puma, öküz, lama, kondor) ve Peru yaşamını anlatan minik insan figürleri çok etkileyici. En fazla 2 santimetre büyüklüğündeki bu el yapımı heykelciklerden biz de satın alıyoruz.

Ardından çok güzel bir restoranda yemek yemek için mola veriyoruz. Bu restoranın bahçesinde çok sayıda lama var. Fazla yaklaşmamakta yarar var, çünkü üzerinize tükürebiliyormuş. Bahçedeki lamalarla fotoğraf çektirip, yemeğimizi yedikten sonra yolumuza devam ediyoruz.Cusco'da populer konumu, yemek ve kahvaltı servisleri ile kaliteli hizmet sunan oteallerde konaklayabilirsiniz bunlardan birkaçı; Garden of San Blas ve Samana Inn & Spa..

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.