Google+

Arama formu

DAİMİ GÜZELLİK BRUGGE

Bu yazı Gezimanya üyesi Seymen BOZASLAN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Burayı hala görmediyseniz, tüm okuduklarınızı duyduklarınızı unutun. Çünkü burayı gördükten sonra daha farklı bir hissiyat taşıyorsun. Böyle bir güzelliği görünce 2.Dünya Savaşı'nda iyi ki hasar görmemiş bugünlere kadar gelebilmiş diye düşündürdü.

Brugge “köprüler” anlamına geliyor ve kanalları birbirine bağlayan sayısız köprü ve dar sokaklar var bu şehirde. Bu dar sokaklar içinde Belfry, Town Hall, Pieter de Connick heykellerinin de bulunduğu Brugge’nin kalbi Markt Meydanı’na götürüyor seni. Markt Meydanı'na gelince 360 derece tam bir Orta Çağ cümbüşü. Markt Meydanı’na yaklaştığınızı zaten mis kokulu çikolata ve bisküvi kokusundan anlayabilirsiniz (abartmıyorum). Yani demem o ki çikolatanın sadece dükkanlarda olduğunu düşünme. Brugge gerçek bir çikolata şehri. Bu kadar fazla çikolata dükkanı göreceğimi ve içlerinde bu kadar çok çeşit ve farklı türlerde yapılmış çikolata olacağını hayal edemezdim açıkçası. Bu arada çikolata kadar danteliyle de meşhur Brugge. Eski televizyon üzerinde veya sephalık dantelleri buradalarda yeniden gördüm. Dantel dükkanlarına olan ilgi de dikkat çekici gayet.

Brugge

Markt Meydanı nasıl Brugge’nin kalbi ise kanalları da bir o kadar ana damarları diyebilirim. Pek çok şehirde olduğu gibi 5 farklı noktadan yaklaşık 30 dakika süren Brugge kanal turu da yapılıyor. Kanal turu yürürken gördüğünüz yerleri farklı bir açıdan gözlemlemeniz için ideal.

Brugge-1

Brugge şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Clara, Forgatz' Zomerhuisje, Ann's Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Camino, Brugsche Suites - Luxury Guesthouse, B&B Ambrogio. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Guest House Huyze Die Maene, D'avola's Home, B&B La Maison Bruges gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz St Christopher's Inn Hostel at The Bauhaus, Hostel Lybeer Bruges, Charlie Rockets Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brugge aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Brugge'da Nerede Kalınır?
Gönül ister ki fiyatlar biraz daha uygun olsun gözlerini sabah nehir kenarında bir pencereye doğru aç. Ama yine de alternatif olarak ara sokaklarda Orta Çağ kültürünü hissetmek için yeterli olabilir. Tavsiyelerim şu hoteller:

 Brugge-2

Brugge-3

Brugge'da Nerelere Uğramalı?
Pro Deo: Sevimli dekor ve orijinal yemeklerle farklı bir konsept diyebilirim.
Books & Brunch: Mükemmel sıcak ve samimi bir atmosferde güzel bir yemek molası için ideal.
Chez Albert: Brugge’de kime sorsanız göstereceği bir yer. Waffle ve gözleme için üzerine yok derler.
Porta: Hızlı, iyi ve ucuz bir öğle yemeği arıyorsan burayı tavsiye ederim kesinlikle. Küçük bir dükkan ama çok güzel çorba, gözleme ve krep sunumu var.
Oliviers Chocolate Shop & Bar: Sıcak çikolata için ideal bir nokta. Güzel ve kaliteli çikolatalar var. Hayal kırıklığına uğratmaz. Portakallı çikolataları meşhur.

Devamı Instagram'da...
Kullanıcı adı: seymen.b

Etiketler


Seymen BOZASLAN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belirlemeyi, ayakkabımı eskitinceye kadar yürümeyi,  gittiğim şehrin spor tutkusunu araştırmayı, mutfağını test etmeyi ve anılarımı ölümsüzleştirecek...