Dalyan İzlenimleri

 • Dalyan sessizliği sakinliği ve sadeliğiyle sizleri karşılıyor. Ne trafik ne gürültü... Merkez camiden okunan ezan ilçenin her yanından duyuluyor. Akşam ne vakit yatarsanız sabaha kadar uyuyabilirsiniz.
 • İki kat sınırlamasından dolayı oteller ufak tefek. Çoğu çatı kat yapmış ve bu odalar alt katlara göre daha ucuz (konaklama 40 TL). Fakat  bu katta bazı yerlerde, kafanızı kaldırmadan yürümek zorundasınız.
 • Oteller yarım pansiyon şeklinde (tam bana göre), her şey dahil burada yok. Bu da çıkıp bol bol gezmeye fırsat sunuyor. Ayrıca milli marketlerimiz (Şok, BİM, A101) birer şubeyle emrinize amade. Şok marketin yanındaki lokantada üç çeşit yemek 10 TL. Buraya yakın Hakkı Usta'nın kokoreçi meşhur.
 • Restoranların fiyatı kanala yakınlık ve kaya mezarlarının manzarasına göre artıyor. Kıyıda levrek ve çipura porsiyon 26 TL iken içeride 18'e kadar iniyor. Ama bu doğa harikası tarihi manzaraya göre bence az bile. Çünkü böyle bir yer dünyada başka yok.
 • Şehirde bilinçli nar üretimi yapılıyor, bodur nar ağaçlarının dalları yere değiyor. Bu sene de nar bol.
 • Dünyaca ünlü İztuzu Plajı çok rüzgarlı ve dalgalı öğleden sonra esen rüzgar tüm kumu üstünüze kaldırıyor.sabah saat 10 ve 13 arası yüzün ve baş tarafa ağaçlık kısma gidin. Şnorkelle yüzerseniz caretta caretta görebilirsiniz. Ben gördüm 100 metre peşinden gittim unutamayacağım bir anımdı. Burada bulunan caretta caretta rehabilite merkezini gezin (ücretsiz) ve insanların doğaya en çok zarar veren canlı olduğuna şahit olun.(İztuzu'na aracınızla gidin giriş 5 TL, şezlong 10 TL dönerken de yolda nar suyu için bardağı 5 TL müthiş iyi gidiyor.)
 • Yüzmeye Dalaman Havaalanı yolundan Sarsara koyuna gidin. Giriş 5 TL, şezlong 12,5 TL.Yanınızda yiyecek götürün: Bir gözleme 10 TL çok kazık, sahilde Midyeci Apo'nun midyesini tavsiye ederim. Hayatımda bu kadar tazesini yemedim. Burada da caretta caretta görebilirsiniz. Ben iki tane gördüm.
 • Kanalda sabah 10.30'da başlayan tekne turuna mutlaka ama mutlaka katılın. Akşamdan tur için kanal boyunda Adanalı Murat Bey'i bulun, hoş sohbetini dinleyin, zaten kendi anlatmaya başlıyor. Kişi başı 30 TL. Kanal boyunca manzara insanı büyülüyor. Cennet mekan ülkemizin büyüleyici bir güzelliğinin daha farkına varacaksınız. Gezide çamur banyosu 7 TL. Dünyaca ünlü mavi yengeç yemek isterseniz 15 TL  (tadı bana uymadı). Kaunos Antik Kenti 10 TL. Köyceğiz gölüne de çıkıyor ve 25 dakika gölde yüzebilirsiniz. Öğlen yemeği açık büfe tura ait.  

  

 • Tekne turları 12 ada ve Ekincik koyuna götürüyor, kişi başı 75 TL. İkinci bir 75 TL daha verirseniz yarımşar saatten 2 adet tüple dalış yaptıran turlar da var.  
 • İlçede 4 eczane var, birbirine yakın, her gece biri nöbetçi. Mutlaka bir sin-kov sinek sipreyi alın. Sivrisinekler kanaldan dolayı çok fazla ve iyi ısırıyor.
 • Bölgede  İngiliz turistler ağırlıklı. "İngiliz olmazsanız esnaf yüzünüze bakmıyor" dedikoduları asılsız. Yunus Emre'nin dediği gibi “Uslübü beyan ayniyle insan” ne konuştuğunu bilen, tutarlı davranan adam olmanız yeterli.   
 • Bir gününüzü Köyceğiz ilçesine ayırmanızı tavsiye ederim. Öğretmen Evi 35 TL ve kahvaltı dahil. Göle sıfır kafede bir çay için. Çetin Altan'ın müdavimi olduğu Köfteci Mehmet Usta'yı tavsiye ederim. Porsiyon 14 TL, yarım ekmek 7 TL. Akabinde Toparlar Şelalesi'ne gidin ve yüzün. Köyceğiz çıkışı Muğla yolunda 3,5 km sonra sağda sapağı, giriş ücretsiz.