Danimarka ve Tüccarların Limanı Kopenhag

Danimarka 443 ada ve adacıktan oluşan, 43.000 kilometrekarelik küçük bir ülke. Yüzölçümü sadece Trakya kadar. Sadece 76 adanın üzerinde yerleşimi bulunan ülkenin yaklaşık nüfusu 5,4 milyon kişi. Bu adalar birbirine küçük köprülerle bağlanmış. Ülkenin en yüksek yeri denizden sadece 171 metre yükseklikte bulunuyor.

İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü çok gelişmiş bir ülke. Kadın erkek eşitliği, heteroseksüel ve gaylerin haklarına çok önem verilen bir ülke. Eşcinsellerin evliliğine izin veren ilk Avrupa ülkesi.

Ülkenin başkenti olan Kopenhag’ın nüfusu yaklaşık 1,7 milyon kişi. Sadece Danimarka’nın değil, tüm İskandinavya’nın en kalabalık şehri durumunda. Kopenhag, Danca dilinde “tüccarların limanı” anlamına gelmektedir.

Kopenhag son 6 yüzyıl boyunca Danimarka’ya başkentlik yapmış. 1417 senesinden bu yana Danimarka Krallığı’nın başkenti. Şehir Zealand denilen küçük bir ada üzerine kurulmuş. Çevresindeki pek çok irili ufaklı adalara küçük köprülerle bağlanmış.

Tüm ülkenin yönetim merkezi olan Christianborg de Kopenhag’da yer alıyor. Christianborg, ana karadan hendekler ile ayrılmış olan Cristians adası üzerinde yer alıyor. Buradaki eski sarayda 15.- 18. yüzyıllar arasında krallar ikamet ediyormuş. Günümüzde Saray müzeye dönüştürülmüş ancak içerisindeki bazı salonlar halen kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor. Parlamento binası ve çok sayıda bakanlık da burada bulunuyor.

Köklü bir geleneğe sahip olan kent, diğer tüm İskandinav kentleri gibi tasarım, kültür, medya ve bilim konusunda çok ileri. Kopenhag tam bir kültür, sanat, tasarım, eğlence ve yeme-içme kenti. Şehirde 50’den fazla müze, yüzlerce restoran ve pub bulunuyor. Tabii bir de Tivoli eğlence parkı

Kopenhag oldukça yeşil ve çok temiz bir kent. Çok büyük olmadığından kolaylıkla yürüyerek dolaşmak mümkün. Ama belediyenin hizmete sunduğu bisiklet kiralama opsiyonu da mevcut. Danimarka tam anlamıyla bir bisiklet cenneti. Her yerde pek çok bisiklet ve park yerlerini görebiliyorsunuz.

Danimarka’da hayat standartları çok yüksek. Diğer İskandinav ülkeleri gibi oldukça pahalı bir ülke. Özellikle son yıllarda ard arda açılan alışveriş merkezleri sayesinde Kuzey’in alışveriş cenneti olma yolunda ilerliyor. Özellikle tasarım mağazaları, amber dükkanları, porselen dükkanları oldukça ilgi çekici. Ancak tekrar belirtmeliyim ki, kent oldukça pahalı.

Kopenhag’ı gezmenin en uygun yolu 24 saatlik, 48 saatlik ya da 72 saatlik “Copenhagen Card” almak. Çünkü bu kartı hem toplu taşımada hem de müze girişlerinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Kopenhag’dan çıkmış en ünlü kişi “Kibritçi Kız” öyküsünün yazarı olan Hans Christian Andersen. Danimarkalılar dünyaca tanınan Andersen ile çok övünüyorlar. Kendisinin adını da en önemli yapılarından Belediye Binasının üzerinde bulunduğu caddeye vermişler.

Kopenhag’ın diğer bir özelliği ise İskandinav kentleri arasında en merkezi durumda olması. İskandinav havayollarının (SAS) merkezi olan Kopenhag aynı zamanda birçok geminin de uğrak yeri.

Kopenhag konaklama açısından biraz pahalı olsa da ekonomik otellerde bulmak zor değil. Bu oteller arasında Vesterbro’da bulunan Absalon Hotel düşünebilir. Otel merkezi konumuyla ulaşım araçlarına ve turistik mekanlara oldukça yakın. Bu otelin yanında ekonomik bir tercih yapmak istiyorsanızda görece fiyatları uygun olan Cabinn Scandinavia otelinide düşünebilirsiniz. Tycho Brahe Gökevi’ne de yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor. Bu otellere alternative olarak Hotel Amagernehrin diğer tarafında yer alan ve şehir merkezinde yer alan bir diğer ekonomik otel. Bu önerilerin yanında Kopenhag’da daha fazla otel alternatifi için buradan booking.com’a göz atabilirsiniz.  

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.