Google+

Arama formu

DANİMARKA VE TÜCCARLARIN LİMANI KOPENHAG

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Danimarka 443 ada ve adacıktan oluşan, 43.000 kilometrekarelik küçük bir ülke. Yüzölçümü sadece Trakya kadar. Sadece 76 adanın üzerinde yerleşimi bulunan ülkenin yaklaşık nüfusu 5,4 milyon kişi. Bu adalar birbirine küçük köprülerle bağlanmış. Ülkenin en yüksek yeri denizden sadece 171 metre yükseklikte bulunuyor.

İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü çok gelişmiş bir ülke. Kadın erkek eşitliği, heteroseksüel ve gaylerin haklarına çok önem verilen bir ülke. Eşcinsellerin evliliğine izin veren ilk Avrupa ülkesi.

Ülkenin başkenti olan Kopenhag’ın nüfusu yaklaşık 1,7 milyon kişi. Sadece Danimarka’nın değil, tüm İskandinavya’nın en kalabalık şehri durumunda. Kopenhag, Danca dilinde “tüccarların limanı” anlamına gelmektedir.

Kopenhag son 6 yüzyıl boyunca Danimarka’ya başkentlik yapmış. 1417 senesinden bu yana Danimarka Krallığı’nın başkenti. Şehir Zealand denilen küçük bir ada üzerine kurulmuş. Çevresindeki pek çok irili ufaklı adalara küçük köprülerle bağlanmış.

Kopenhag bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Kopenhag

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cute Pug Guesthouse, Property on the Kanal, Guest room w. harbor view and balcony güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Quality Living - Heart of Copenhagen, Bella House, Direct Inner City Deluxe 1. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stylish 4 bed+2 bath by park, Grand Designer Apartment in Central Copenhagen, ApartmentInCopenhagen Apartment 1336 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bedwood Hostel, Danhostel Copenhagen City, Copenhagen Backpackers Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tüm ülkenin yönetim merkezi olan Christianborg de Kopenhag’da yer alıyor. Christianborg, ana karadan hendekler ile ayrılmış olan Cristians adası üzerinde yer alıyor. Buradaki eski sarayda 15.- 18. yüzyıllar arasında krallar ikamet ediyormuş. Günümüzde Saray müzeye dönüştürülmüş ancak içerisindeki bazı salonlar halen kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor. Parlamento binası ve çok sayıda bakanlık da burada bulunuyor.

Kopenhag-1

Köklü bir geleneğe sahip olan kent, diğer tüm İskandinav kentleri gibi tasarım, kültür, medya ve bilim konusunda çok ileri. Kopenhag tam bir kültür, sanat, tasarım, eğlence ve yeme-içme kenti. Şehirde 50’den fazla müze, yüzlerce restoran ve pub bulunuyor. Tabii bir de Tivoli eğlence parkı

Kopenhag oldukça yeşil ve çok temiz bir kent. Çok büyük olmadığından kolaylıkla yürüyerek dolaşmak mümkün. Ama belediyenin hizmete sunduğu bisiklet kiralama opsiyonu da mevcut. Danimarka tam anlamıyla bir bisiklet cenneti. Her yerde pek çok bisiklet ve park yerlerini görebiliyorsunuz.

Kopenhag-2

Danimarka’da hayat standartları çok yüksek. Diğer İskandinav ülkeleri gibi oldukça pahalı bir ülke. Özellikle son yıllarda ard arda açılan alışveriş merkezleri sayesinde Kuzey’in alışveriş cenneti olma yolunda ilerliyor. Özellikle tasarım mağazaları, amber dükkanları, porselen dükkanları oldukça ilgi çekici. Ancak tekrar belirtmeliyim ki, kent oldukça pahalı.

Kopenhag’ı gezmenin en uygun yolu 24 saatlik, 48 saatlik ya da 72 saatlik “Copenhagen Card” almak. Çünkü bu kartı hem toplu taşımada hem de müze girişlerinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Kopenhag’dan çıkmış en ünlü kişi “Kibritçi Kız” öyküsünün yazarı olan Hans Christian Andersen. Danimarkalılar dünyaca tanınan Andersen ile çok övünüyorlar. Kendisinin adını da en önemli yapılarından Belediye Binasının üzerinde bulunduğu caddeye vermişler.

Kopenhag’ın diğer bir özelliği ise İskandinav kentleri arasında en merkezi durumda olması. İskandinav havayollarının (SAS) merkezi olan Kopenhag aynı zamanda birçok geminin de uğrak yeri.

Kopenhag konaklama açısından biraz pahalı olsa da ekonomik otellerde bulmak zor değil. Bu oteller arasında Vesterbro’da bulunan Absalon Hotel düşünebilir. Otel merkezi konumuyla ulaşım araçlarına ve turistik mekanlara oldukça yakın. Bu otelin yanında ekonomik bir tercih yapmak istiyorsanızda görece fiyatları uygun olan Cabinn Scandinavia otelinide düşünebilirsiniz. Tycho Brahe Gökevi’ne de yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor. Bu otellere alternative olarak Hotel Amager nehrin diğer tarafında yer alan ve şehir merkezinde yer alan bir diğer ekonomik otel. Bu önerilerin yanında Kopenhag’da daha fazla otel alternatifi için buradan booking.com’a göz atabilirsiniz.
 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...