Google+

Arama formu

DARJELİNG: TEESTA VE RANGİT NEHİRLERİNİN BULUŞMA NOKTASI

Sabah saat 9:00’da Darjeeling’den Kalimpong’a gitmek üzere yola çıktık. Darjeeling’in dar ve kıvrımlı sokaklarından geçtik. Darjeeling ile Kalimpong arası yaklaşık 60 km. Ancak yol o kadar virajlı ki, bu mesafeyi almak yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Giderken yol üzerinde bir manzara izleme noktasında durduk. Buradan Teesta ve Rangit nehirlerinin kesiştiği nokta muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Teesta nehri Sıkkım’ın kuzeyindeki bir gölden (Çamula) kaynak alıyor. Rengit nehrine göre daha açık renkli, ancak debisi daha fazla. Rengit nehri ise Himalayalar’ın en yüksek 3. dağından kaynağını alıyor. Rengi oldukça koyu. Bu iki nehrin birleştiği yerde muhteşem bir manzara var.

Burası sunduğu muhteşem manzara nedeniyle aynı zamanda “Aşıklar Tepesi” olarak da anılıyor.

Darjeeling

Darjeeling bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Teesta nehri, Bagdogra’ya 40 km mesafedeki Tolşah (Darjeeling'deki adı) nehri ile birleşiyor. Burada bu iki nehrin birleşmesi ile tek vücut olan nehre ise Teestatolşah (Darjeeling'deki adı) adı veriliyor. Ve bu nehir Brahmaputra’dan denize dökülüyor.

Darjeeling-1

Batı Bengal Hindistan’ın bir eyaleti. Bengal eyaletinin başkenti ise Kolkata. Darjeeling bu eyaletin diğer bir kenti. Gorkhalar ise burayı kendi vatanları olarak tanımlıyorlar.

Darjeeling şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Himshikha Homestay, Smriya Homestay, Green Tara residency güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Little Singamari Home Stay, Maple Homestay, Ki Kiba Dhee. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Irish homestay, Central Nirvana, Room in a homestay in Kalimpong, by GuestHouser 22433 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Happy Valley Homestay, Parvi Homestay, Smriya Homestay tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Darjeeling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Teesta nehri maceraseverler için de çeşitli opsiyonlar sunuyor. Burada rafting yapmak mümkün. Teesta ile Rangit’in buluştuğu nokta, aynı zamanda Lepchalar için de özel anlam taşıyor. Lepchalar, Sıkkım bölgesine ilk yerleşenler. Teesta nehri erkek, Rangit nehri ise kadın. Bu birleşim noktası ise 2 nehrin evliliğini temsil ediyormuş. Bulunduğumuz noktadan bakınca Teesta nehrinin diğer tarafı olan Sıkkım’ı görüyoruz. Tabii bu bölgeye sadece özel izinle girilebiliyor. Biz izinlerimizi de aldık ve artık Sıkkım’ı keşfetmeye hazırız. Darjeeling'te konaklamak için uygun fiyata sahip çok tercih edilen Magnolia Residency gibi oteller mevcut. 

Etiketler


Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...