Detay Detay Berlin Gezisi

Merhaba, geçtiğimiz aylarda gittiğim Berlin gezisini anlatacağım bu sefer. Gitmeden önce içimde bir tedirginlik vardı acaba görecek bir şey yok mu? Neden gidiyoruz. Bir yandan da merak ediyorum. Ama inanın beklediğim çok üstünde çıktı bayıldım Berlin’e! Daha önce internette yaptığım testlerde senin şehrin Berlin diye çıkıyordu bence doğru en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederim.

Neden Berlin’e gidelim?Sakin, gelişmiş, yemyeşil bir metropol görmek isterseniz, dinlenmek aynı zamanda da Avrupa kültürü görmek isterseniz Berlin bence güzel tercih olur.

Vize gerekli mi?
Evet, vize gerekli; Schengen vizesiAlmanya yoğun olarak Türklerin yaşadığı bir yer olduğu için ve hele pasaportunuzda ilk Schengen olacaksa kesinlikle Almanya’yı tavsiye etmem. Mümkün ise Fransa veya Avusturya’dan vize alın. Almanya vizesi için ilgili firma idata ayrıntılar için bknz: Almanya vizesi.

Nasıl gidilir?
Berlin'e nasıl gidilir? Uçakla tabi. Karayolunu da tercih edenler mutlaka vardır. Uçakla 2 saat 10 dakika. Biz THY ile gittik. Tegel Havaalanı'na indik.

Havaalanından şehre nasıl ulaşılır?
Havaalanından şehre otobüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Otobüs sizi metroya kadar götürüyor. Metro dediğime bakmayın bayağı merkez. Oradan metroya binerek istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Berlin'de Ulaşım
Şehirde ulaşım otobüs,metro, taksi ile gerçekleşiyor. Ama metro ağı muhteşem. İstediğiniz her yere neredeyse metro var. Bebek arabaları için istasyonlar uygun yapılmış. Eğer canınız metroya binmek istemez, etrafı göreyim derseniz otobüslerde gayet yeterli. Bayan bayana rahatlıkla gezebileceğiniz kadar güvenli. Ama bisikleti es geçmek mümkün değil biz bir gün full bisiklet kiralayarak gezdik (günlüğü 10 Euro) muhteşemdi. Bence neredeyse tüm şehir bisikletle rahatlıkla gezilebilir.

Berlin'de ne yenir ne içilir?
Çok net söyleyeyim biz yiyecek pek bir şey bulamadık. Çok fazla türk yaşıyor. Oh bir sürü türk lokantası bulduk diye sevinmeyin çünkü Türk lokantaları da caiz değil. Birinde yiyelim dedik satıcı Türktü bizi, görünce abla yağda domuz da kızartıyorum size bundan veremem dedi. Bir başka akşam güvenilir diye başka bir Türk restoranına gittik. Biz etlerimize güvenmiyoruz nasıl kesildiği belli değil yemeyin dedi satıcı. Allah’tan satıcılar insaflı muhtemelen Türkiye’den gitmiş çalışanlar. Zor sora sora helal bir yer bulduk. Ama çok kolay değil bu sebeple evden hazırlık devam.

Berlin'de Nerede Kalınır?
Doğu Berlin tarafını pek tavsiye etmiyorlar. Çok fazla milliyetçiler. Bırakın bizleri sarı saçlının dışında kimseyi kabul etmek istemezlermiş. Bu sebeple size Batı Berlin’i tavsiye ediyorum. Biz Ibis Berlin’de kaldık. Güzeldi özellikle yeri çok güzeldi. Çok merkezi bir çok yere rahat ulaşıyorsunuz. Gece kaç olursa olsun rahat gelebilirsiniz. Bknz: Berlin İbis Otel

Kaç Gün kalınır?
Biz çocukla gittiğimiz için rahat rahat gezdik ama bence bu şehir aceleye gelmez. 4 gün 5 gece tavsiye edilir.

Şehirde Olmaz Olmazlar:
Berlin Card. Full olanı almanızı tavsiye ederim. Full derken Berlin Card sadece metro, metro+otobüs ya da bazı metrolar gibi sınıflara ayrılıyor. Bence full olanı alın riske atmayın :) Havalanından alabilirsiniz.

Bir de tabi ki Müze Card. Berlin resmen müze şehri bu sebeple çok para vermemek için bizce müze card alın. Müze cardın süresi ilk müzeye girdiğiniz yerde başlıyor bilginize.

Berlin'de Gezilecek Yerler:

 • Brandenburg Kapısı
 • Reichstag
 • Müzeler Adası
 • Check Point Charlie
 • Potsdamer Platz
 • Alexanderplatz
 • Berliner Femsehtum
 • Zoo Berlin
 • Berlin Katedrali
 • Tiergarten
 • Ku’damm Caddesi
 • Sony Center

Gelelim tek tek anlatmaya...

Brandenburg Kapısı
Özellikle gece çok güzel bir görünümü oluyor. Mutlaka bu kapıya unter den linden caddesinden yürüyün çok zevkli.

Yahudi Soykırım Anıtı
Berlin'de Naziler tarafından öldürülen milyonlarca Yahudi için bir anıt yapılmış. Gezerken gördüğünüzde bu nedir demeyin.

Sony Center
Berlin de görebileceğiniz en modern yer denilebilir. Hem gecesi hem gündüzü çok güzel. Tavsiye olunur.

KaDeWe Alışveriş Merkezi
Berlin’in en büyük alışveriş merkezlerinden birisi hani bir şey almak zor ama içine girip biraz turlayabilirsiniz. Şehrin merkezinde.

Alexanderplatz
Şehrin merkezi meydanlarından biri. Platz, Almanca’da meydan demek. Bu meydan bir çok yere açılıyor ve görülecek yerler arasında.

Müzeler Adası
Berlin tam bir müze şehri. O kadar çok müze var ki gezerken yorulacaksınız. Size tavsiyem şehre girişte bir müze kart almanız günlük oluyor 2 günlük 3 günlük ne kadar isterseniz. Ondan sonra tüm müzelere neredeyse ücretsiz girebilirsiniz.

Gelelim müzelere...

Pergamonmuseum: Bu gördüğüm en güzel müze idi. İslam sanatları müzesi içerisinde Türkiye’den de bir çok eser görebileceksiniz. Mutlaka sesli anlatım cihazlarından alın içerisinde Türkçe dil seçeneği de var. Dinleyerek gezmek çok güzeldi. Bu müzeyi ekstra tavsiye ediyorum.

Müzeler bölgesinden Berlin’in içinden geçen nehri izleyebilir etrafında dinlenebilirsiniz. Zaten müzeleri gezdikten sonra çok ciddi dinlenmeye ihtiyacınız olacak :)

Checkpoint Charlie: Berlin duvarının bulunduğu tarihte geçiş noktalarından bir tanesi imiş. Berlin duvarı kaldırıldığında yıkılmış daha sonra temsili olarak tekrar yapılmış. Daha önce bir taraf ( Batı Berlin) Amerika Birleşik Devlerinin imiş. Diğer taraf ( Doğu Berlin) Rusların imiş. Bu bölge savaş görmüş ve burada savaş anılarının sergilendiği bir müze yapılmış  ve aynı zamanda Berlin duvarından kalıntılarda halen bu bölgede sergileniyor. Metro’nun Französische Strabe durağında indiğinizde tam da buraya çıkmış oluyorsunuz.

Berlin Tiergarten Parkı: Dünyanın en büyük şehir parkları arasında geçiyor. Şehrin ortasında ama şehirden bir o kadar uzak sakin yeşillik muhteşem bir park. Kesinlikle bir bisiklet kiralayıp (bisiklet kiraları genelde günlük 10 Euro) gezin derim.

Reichstag: Berlin’in parlemanto binası randevu alıp gezebiliyorsunuz. Ücretsiz. Ama randevu almak için en az bir saat beklemeniz lazım ve bir sonraki güne ancak randevu veriyorlar bilginiz olsun. Ayrıca içeride kulaklık veriyorlar mutlaka alın Türkçe dil seçeneği de var siz yürüdükçe anlatıyor nasıl açacağım diye düşünmeyin.

Berlin Zoo Berlin Hayvanat Bahçesi: Özellikle yanınızda çocuğunuz var ise gerçekten görülmeye değer bir yer. Çeşit ve ortam muhteşem günlük bilet alınıyor. Rahat rahat gezicem derseniz neredeyse bir gününüzü alır.

Kurfürstendamm: Berlin’in en meşhur, en hareketli, en elit caddesi. İstanbul’daki Bağdat caddesi daha çok Paris’teki Şanzalize (Champs-Élysées) caddesini andırıyor. Şehrin merkezinde mutlaka gezin derim. Oturup bir kahve içebileceğiniz cafelerde var.

Designer Outlet Berlin: Berlin’in güzel bir outlet alışveriş merkezi. Çok ucuz bir şey pek yok ama sakin kültürü görmek açısından eğer vaktiniz var ise görülebilir. Önüne kadar tren gidiyor.

Bir gezi yazısının daha sonuna geldik :) Yorumlarınızı, sorularınızı bekliyorum.

Bence güzel şehir mutlaka listeye alın derim.

Cansu KARADAĞ

Instagram: @gezionerileriFacebook: @gezionerileri

http://www.gezionerileri.com/berlin-gezi-rehberi/

GeziOnerileri

Yazar Hakkında

GeziOnerileri

Gezerken doğmuş derler ya belki benim için doğru. Hayatım da yapmaktan en çok hoşlandığım şey gezmek çok şükür Allah dualarıma karşı getirdi eşimde gezmeyi seviyor.