Devrim Arabasını Görmek: Eskişehir

Son yıllarda İstanbul kalkışlı günübirlik tur sayısı çok arttı. Yolların gelişmesiyle Ankara’ya  kadar olan bölge için yapılacak gezilerde 1 gün yeterli olmaya başladı. Öğrenci şehri Eskişehir de Porsuk Çayı’nın düzenlenmesiyle Anadolu’nun Venedik’i unvanını aldı.

Şehre gideceğiniz gün mutlaka tekne turlarının düzenli yapıldığını teyit edin. Yağmurlar sebebiyle su seviyesi zaman zaman yükseliyor. Bu da turların iptaline sebep oluyor. Çay üzerindeki köprüler ve heykeller kente ayrı bir güzellik katıyor. 

1961 yılında Devlet Başkanı Cemal Gürsel’in emriyle üretilen ilk Türk arabası Devrim Arabası Eskişehir'de yapılmıştır. Araba bir zamanlar Devrim Arabaları filminin çevrilmesiyle gündeme oturmuştu. Şu anda orijinali Tülomsaş fabrikasının bahçesinde sergileniyor. Yalnız camekanın içinde bulunduğundan kaliteli resim alınamıyor. Fotoğraf çekmek istediğinizde ışıktan dolayı yansıma olmaktadır.

Eskişehir Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Sazova Parkı ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi'ni ziyaret etme fırsatım olmadı. Bir güne hepsini sığdırmak zor. Ama 2-3 gün kalacaksınız buralara da uğranabilir.

Kente özgü meşhur met helvası, çi börek ve lületaşı vardır. Lületaşı hediyelik eşyalar satan yerleri göreceksiniz.Kent Park uğranması gereken noktalardan biri. Büyük bir park. İçerisinde yapay deniz bulunuyor. Aslında havuz demek daha doğru. Ama kum plajı ve büyüklüğüyle deniz denmesi daha yerinde bir isimlendirme olacaktır. Şelale Park ise kenti yukardan görebileceğiniz geniş bir park.

Odunpazarı ise Safranbolu’yu size yaşatan mimariye sahiptir. Çağdaş Cam Müzesi, Cumhuriyet Müzesi ve Kurşunlu Cami bu bölgededir. Cumhuriyet Müzesi gerçekten vasat bir müze. Ama cam müzesinden keyif alacaksınız.

Eskişehir mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri değildir. Özellikle İstanbullular ve yakın bölgede yaşayanların değişik bir gün yaşaması için uğrayabileceği bir kent. Şehir sürekli gelişme sağlıyor. Kendini her gün turizme açıyor. Doğal güzelliği ve tarihi olmamasına rağmen gezilecek yerler listesine giriyor ve günübirlik turlar gün geçtikçe artıyor. Met helvasından tatmak, çi börek yemek ve gondol gezisi yapmak sizleri memnun edecektir.

Eskişehir Foto Galeri

Gezi Rehberi Tatiliyet