Dikili'de Airbnb Deneyimi

Airbnb nedir? 

Kısa süreli oda ya da tüm evi kiralayabileceğiniz ve aynı şekilde evinizi kiraya verebileceğiniz (bence) güvenilir bir platform. Birçok ülkede çok aktif olarak kullanılsa da Türkiye'de de hızlıca yayılan bir sistem. Özellikle Cihangir, Karaköy ve Galata bölgesinde turistler çokça bu sistemi tercih ediyor. Özellikle çocuklu ailelerin rahat konaklaması için ideal.

Bu yaz kuzenim ve annelerimiz ile birlikte, Lale teyze ve Osman amcanın yazlık evlerinde bir hafta misafir olduk. İlk airbnb deneyimimi bu evde gerçekleştirdim. Airbnb üzerinden yaptığımız tüm rezervasyon işlemlerini, Hamburg'da yaşayan kızları Yasemin hanım ile gerçekleştirdik. Aklımdaki tüm soru işaretlerini giderdiği gibi çok da iyi rehberlik yaptı bize Yasemin hanım.

Sen kalk gel İstanbul'dan 10 km. kala ara, biz geliyoruz de. Tamam bekliyorlar ama benim için her ne kadar normal bir durum gibi gözükse de annem ve teyzem bu sistemden eve varmamıza 5 dakika kala haberdar oldular ve o 5 dk. bana nasıl 5 saat gibi geldi bir bilseniz. Doğrusu ilk kez böyle bir deneyimimiz olduğu için ve benim başımın altından çıktığı için, sorumluluk duygusu ile evin içine girene kadar hepimizin üzerinde ister istemez bir stres vardı. Hatta çantalarımızı arabadan hemen indirmesek mi diye aramızda gülüştük. Tuttuğumuz ev Dikili'nin, Salihleraltı mevkiinde yer alıyordu. Adı gibi çevrenin en güzel sitelerinden biri olan "Güzel Ege Sitesi" denize yaklaşık 350 metre mesafede bulunuyor.

Arabadan indiğimizde Osman amca bizi bahçede bekliyordu. Geldiğimizi duyan Lale teyze de kapıya çıktı. Sanki uzun zamandır görmediğin bir yakınını görür de sarılırsın ya işte hepimizde öyle bir duygu oldu. Kucaklaşma sonrasında 500 m2 alanın içinde olan ikiz villanın bir tarafının anahtarını aldık. Ev sahipleri, kendi evimizde olduğumuz gibi rahat olmamızı söylediler. İçeriye girince de hepimiz bir oh çektik. Herkesin yüzünde tatlı bir tebessüm oldu. Organizasyonun başı ben olunca hemen üst katta, ön tarafa bakan balkonlu odayı seçtim.

Neyse, çantalarımızı indirdik indirmesine gören bir hafta değil de kesin bir ay kalacağımızı düşünmüştür. Bagajımız kıyafetten daha çok yiyecek, içecek ile doluydu. En çok çantadan çıkan çamaşır suyu ve deterjanlara gülmüştük. Çünkü ev zaten inanılmaz derecede temiz ve kusursuzdu. Herşey o kadar ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ki bahçemizde bisiklet, hem ön hem de arka bahçede masa, mangalın yanında kömür, plaj havluları, güneş kremi, şampuan,  çocuklar için oyuncak ve en önemlisi sıkıntısız bir wifi vardı. Genelde yazlıklarda tek kalmış farklı bardak, fincan ve tabaklar olur. Burada herşey eksiksiz, tam, sade ve zevkli döşenmiş. Biz çok sevdik ve  kendi evimizde gibi hissettik, baştan sona kadar da öyle hissettirdiler sağolsunlar.

Biz yerleşir yerleşmez güzel bir kahvaltı hazırladık, sonrasında tanışmak için hemen Lale teyzeyi kahve içmeye çağırdık. Saatlerce sohbet ettik. Çok tatlı da bir komşumuz vardı, Neriman hanım, o da bize katıldı. İkiside İstanbul'da yaşıyor. Ancak yılın büyük bir kısmı sessiz, sakin ve huzurlu olan Dikili'de geçiriyorlar.

Biz her sabah uyanıp, bahçeye çıktığımızda, masamızın üzerine bırakılmış değişik süprizlerle karşılaştık. Bazı sabahları sıcacık simit, yine bahçelerinde yetiştirdikleri domates, biber, hatta ilk toplanan incirlerini dahi bizimle paylaştılar. Bazen ise deniz sonrası 5 çayının yanına kurabiyeler bizi bekliyordu.

Unutmadan plajda Güzel Ege Site sakinlerine ait, şezlong ve şemsiyeler  vardı. Bu konuda da hiç sıkıntı çekmedik ve bizim için oldukça önemliydi. Aynı zamanda sahilde tavla, okey oynayabileceğiniz, fiyatları oldukça makul cafelerde var. 

Fazla da uzatmadan biz Yasemin hanımı ve ailesini çok sevdik. Umarım seneye tekrar görüşeceğiz. Ev sahibi ve komşularının arabamızın arkasından su dökmeleri  ve bizi yola kadar uğurlamaları duygulandırdığı gibi, çok da mutlu etti. Yazı beklemeden İstanbul'da da kahve içmek için sözleştik.

Dikili çevresinde gezmek isterseniz benim geçen yıl gittiğim, çok ama çok etkilendiğim Bergama Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrica popüler gezi rotalari olan Ayvalık, Cunda Adası , Şeytan sofrası, Midilli Adası, Kalem Adası ve Dikili'nin şahane koylarını gezebilirsiniz.

Dikili Zindancık koyu yazımı okumak için TIK TIK...