Doğa Harikası Bafa Gölü

Yıllardır İstanbul - Bodrum arası gidip durum, Bafa’dan illa geçer yolum. Keyifle ve yavaştan geçerim doğa harikası Bafa Gölü kıyısı boyunca uzanan yollardan. Ya kahvaltı ya da kahve molası illa veririm göl kenarındaki kır kahvelerinde. Bunca yıldır kahverengi Kapıkırı tabelasını görürüm ama iç kısımlarına hiç girmemiştim.

Söke - Bodrum karayolunda kahverengi “Heraklia” tabelasından saptığınızda yol boyu ilginç kaya oluşumlarını, yemyeşil doğayı, zeytin ağaçlarını, binbir renkli çiçekleri ve köyleri göreceksiniz.

Zeytin ağaçlarını seviyor, durgun bir gölün üzerinden güneşi batışını ve günün ilk ışıklarının eski surların üzerindeki muhteşem renklerini fotoğraflamak isterseniz, bir de tarih ve arkeolojiye meraklıysanız burası tam da size göre.

Heraklia Antik Kenti’nin içinde pansiyonumuzda bir gece önce dinlediğimiz Selena ve Endymion’un acıklı aşk hikâyesinin etkisiyle uyandığımızda pansiyonumuzun önünde yeni bir güne uyanan gölün üzerindeki küçücük adalar ve üzerindeki manastır ve kilise kalıntılarının güneşin taptaze ışıkları altındaki görüntüleri inanılmazdı. Bu müthiş manzarayı size fotoğraflar anlatsın. Ben fotoğraf çekmeye doyamadım.

Bu güzelliklerden sonra doğal köy mamullerinden oluşan güzel bir kahvaltıdan sonra çevreyi gezmeye başlayabiliriz. 
Heraklia Antik Kenti adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ten almış. Eski çağlarda Ege Denizi’nin uzantısı Latmos Körfezi kıyısındayken, Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar sonucu göle dönüşen bugünkü Bafa Gölü’nün kıyısında kalmış. Denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybetmiş. Beşparmak Dağları'nın engebeli arazisi, sarp kayalıkları ve ulaşımda güçlükler nedeniyle de Hristiyan keşişlerin gizlenme yeri olmuş.

Kapıkırı Köyü içerisindeki Antik Kent, İonya bölgesinde olsa da tipik bir Karya şehri olarak kabul edilmekte. Kentin etrafı 65 gözetleme kulesi bulunan 6,5 km uzunluğunda Şehir Surları ile çevrilmiş.

Bir tepe üzerine kurulmuş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış duvarları arasından müthiş bir manzara uzanmakta. Durgun göl sularının ortasında salınan sandallar, sonbahar güneşinin ışıkları altında alabildiğine güzel manzaralar sunuyor bize.

Antik şehirdeki en iyi korunmuş ve en önemli ikinci yapı, limanın arkasındaki kayalık arazi üzerine Dor düzeninde yapılmış Helenistik Çağ yapısı Athena Tapınağı.

Tapınağın doğusunda yer alan iki katlı Agora’nın sadece birinci katı ayakta kalmış. Güney tarafındaki duvarlar gayet güzel taş işçiliği gösterir. Planı dikdörtgen biçiminde olup etrafı portikolarla çevrili. Agora yakınlarında olan ve çevre duvarları oldukça iyi durumdaki yapı ise Bouleterion (Meclis binası). Biraz ilerisinde Roma döneminde yapılmış Roma Hamamı’na ait kalıntılar bulunuyor. Tiyatro ise kentin kuzeydoğusunda. Sahile ve adalara giden yolun kenarında ise Endymion Kutsal Alanı bulunuyor. Antik kent bugün bir köy ve köyün evleri arasında neredeyse kaybolmuş.

Göle hâkim kayalık bir tepe üzerinde Bizans döneminde yapılmış Bizans Kalesi büyük ölçüde ayakta.
 
Bafa Gölü üzerindeki adalarda ve Beşparmak Dağları'nın çevresinde 13 manastır inşa edilmiş. Bunlardan en ünlüleri Yediler, Stylos, Soteros, Menet Adası, İkizce Adalar ve Kahve Aşar Adası ancak günümüzde ancak 2 tanesinin ismi ve yeri tam olarak saptanmış.
 
Göl çevresindeki bu manastırların etrafında keşişlerin yaşadığı pek çok mağara ve çilehane bulunuyor. Bu mağaraların duvarlarındaki, İsa’nın hayatını, Meryem’i ve Azizleri tasvir eden zengin fresklerle süslenmiş Antik Çağ mağara resimleri; bölgedeki yerleşimin başlangıcının en azından Prehistorik döneme kadar uzandığının kanıtı. Manastırların korunması için de göl kenarına bir kale inşa edilmiş. İlk kaya resimlerinin 1994 yılında bulunduğu Latmos’ta bugün 170 kaya resmi bulunmakta.

Bu tarih öncesi kaya resimlerinin keşfedilmesinde 1994 yılından beri Latmos projesini yürüten, Beşparmak Dağlarına sevdalı Alman Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow'un katkıları yadsınamaz.
 Görülecek çok daha fazla tarihi ve turistik yeri bulunan Kapıkırı Köyü’nden, Ay Tanrıçası Selene'in sevgilisi Endymion ile bir gün mutlaka kavuşacaklarına inanarak ayrılıyoruz.

5 bin yıllık geçmişi ile bir tarih ve kültür kentin Milas’ta bakalım bizi neler bekliyor.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.