Google+

Arama formu

DOĞA SPORLARI İÇİN GÜRLEYİK DERESİ

Türkiye’nin az bilinenlerinden Gürleyik Deresi özellikle doğa sporlarını sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’ne bağlı Gürleyik Köyü’nde, keşfedilmemiş tabiat harikası güzellik. İlçeye 27 kilometre uzaklıkta olan şelale doğa sporlarına uygun.
Eskişehir

Köyün hemen yakınından geçen ve yine aynı adla anılan Gürleyik Deresi, muhteşem bir yeşil dokunun içinden kıvrıla kıvrıla akmaktadır. Suyu oldukça temizdir. Kimi bölümlerinde sert kayalardan dolayı şelalecikler yapar.
Eskişehir-1

Bu bölümlerde, küçük gölcükler oluşturan derede, yüzme keyfi de yaşayabilirsiniz. Muhteşem yeşilliğin etrafından kimi bölgelerde sudan geçerek derenin doğduğu yere doğru yürüyüş yapmak mümkün.

Köyün hemen çıkışında yolun kenarında toprak bir yolla gidilmektedir. Burada duş ve tuvalet gereksinimini giderecek kabinler yapılmıştır. Yolculuğunuz kabinlerin önünden patikayı takip ederek başlatabilirsiniz.

Gürleyik Deresi’ni, yöre halkı, piknik için kullanmaktadır. Yürüyüşünüzü istediğiniz yerde sonlandırabilir piknik keyfi yaparken güneşlenebilir, dilerseniz derede yüzerek yorgunluk atabilirsiniz.

Parkur çok uzun değil ancak sık çalılık ve su engeli biraz zorlayabilir. Bazı bölümlerde iniş ve çıkışlar var bu nedenle tecrübeli bir rehber ile çıkmanız önerilir.
Eskişehir-2

Ancak hiç bu kadar güzel bir doğa harikasıyla karşılaşabileceğimizi ummadan çıktığımız bu yolculuktan büyülenmiş olarak döndüğümüzü de belirtelim.


Yazar Hakkında

EROL AYANLAR

Gezmeyi yaşamın bir parçası olarak görmekten çok yaşamın kendisi olduğuna inanıyorum. Gezmek keşfetmek resimlemek en büyük tutkum. www.ben1gezginim.com sayfasını da bunun için kurdum. Şimdilerde Ankarada Cafe Gezievi'ni işletiyorum. Kalan zamanımı da gezmeye, keşfetmeye ayırıyorum. Gezginler doğaya aynı pencereden bakarlar sloganım.