Google+

DOĞA SPORLARI İÇİN GÜRLEYİK DERESİ

2902906 Kas 2013Gezi Notu
EROL AYANLAREROL AYANLARGezgin06 Kas 2013290290 Yorum

Türkiye’nin az bilinenlerinden Gürleyik Deresi özellikle doğa sporlarını sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’ne bağlı Gürleyik Köyü’nde, keşfedilmemiş tabiat harikası güzellik. İlçeye 27 kilometre uzaklıkta olan şelale doğa sporlarına uygun.
Eskişehir

Köyün hemen yakınından geçen ve yine aynı adla anılan Gürleyik Deresi, muhteşem bir yeşil dokunun içinden kıvrıla kıvrıla akmaktadır. Suyu oldukça temizdir. Kimi bölümlerinde sert kayalardan dolayı şelalecikler yapar.
Eskişehir-1

Bu bölümlerde, küçük gölcükler oluşturan derede, yüzme keyfi de yaşayabilirsiniz. Muhteşem yeşilliğin etrafından kimi bölgelerde sudan geçerek derenin doğduğu yere doğru yürüyüş yapmak mümkün.

Köyün hemen çıkışında yolun kenarında toprak bir yolla gidilmektedir. Burada duş ve tuvalet gereksinimini giderecek kabinler yapılmıştır. Yolculuğunuz kabinlerin önünden patikayı takip ederek başlatabilirsiniz.

Gürleyik Deresi’ni, yöre halkı, piknik için kullanmaktadır. Yürüyüşünüzü istediğiniz yerde sonlandırabilir piknik keyfi yaparken güneşlenebilir, dilerseniz derede yüzerek yorgunluk atabilirsiniz.

Eskişehir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Turunc Eskisehir Hotel, Termal konuk evi, Porsuk Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Arwen Premium Residence, Grand Park Apart gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hosteleski Hostel, Bulvar Hostel, My Home Kiz Aparti tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Eskişehir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parkur çok uzun değil ancak sık çalılık ve su engeli biraz zorlayabilir. Bazı bölümlerde iniş ve çıkışlar var bu nedenle tecrübeli bir rehber ile çıkmanız önerilir.
Eskişehir-2

Ancak hiç bu kadar güzel bir doğa harikasıyla karşılaşabileceğimizi ummadan çıktığımız bu yolculuktan büyülenmiş olarak döndüğümüzü de belirtelim.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar