Doğal Ürünler Cenneti Beypazarı

Beypazarı, Ankara'nın bir ilçesidir. Gezilecek yerleri sınırlı da olsa Ankara'ya yakın olması burayı cazip hale getirmiştir.

İlçe merkezinde bir çok tarihi konak yer almaktadır. Konakların altında yöresel ve doğal ürünlerin her çeşidini görebilirsiniz. Fiyatları gayet makul. Ayrıca havucun her halini tadabileceğiniz bir yer: Havuç lokumu, havuç döneri, havuç reçeli, havuç suyu. Esnaf çok misafirperver. Hemen hemen her dükkan sahibi size ikramda bulunuyor ve ürünleri tatmanız konusunda içten ve samimi davranıyorlar. Neredeyse her esnaftan almasanız da tadın cümlesini duyduk.

Biz Karadut suyunu ve ayva lokumunu çok sevdik. Dönüşte ellerimiz poşetlerle dolmuştu. Yöreye özgü en meşhur tat Beypazarı Kurusu, 80 katlı baklava, sarma ve tarhana çorbası da mutlaka denenmeli. Yöre insanı küçük tezgahlarda çeşit çeşit otlar satıyor. Güzel bir ortamdı. İlçe merkezinde Yaşayan Müze ve Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi gezilebilir. Ayrıca Beypazarında telkari gümüş işlemeciliği de çok yaygın. Gümüşçüler Çarşısı'nda gümüşten yapılmış yüzlerce çeşit materyal vardı. Kendim için lale şeklinde telkari gümüş kolye ucu aldım ve severek takıyorum. 

İlçe merkezini gezdikten sonra ilçeye hakim bir tepe olan Hıdırlık Tepeye çıktık. Burada semaverde çay keyfi yapabilirsiniz.

İlçe merkezinden ayrılıp İnözü Vadisi'ne gitmek üzere yola koyulduk. Vadi gerçekten güzeldi.

Oradaki tesislerde oturup doğanın güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Tesislerden vadinin üzerinde uzanan mağaralara ve oyuklara çıkabilirsiniz.

Oldukça keyifli bir geziydi Beypazarı bizim için.