Google+

Arama formu

DOĞUNUN PARİS'İ : ŞANGAY

Şanghay

Şangay ya da Şanghay her yerde adı başka yazılan şehirlerden biri. Nasıl olmasın ki? Çince de aynı sözcük beş ayrı anlama gelebiliyor, yazılışı aynı ama söylenme şekline göre anlamları farklılaşıyor. Durun biraz daha başa döneyim. Aslında Çince denilen şey yazılışı aynı olan ama okunuşu tamamıyla farklı olan iki ayrı dil kümesinden oluşuyor: Kantonca( Güney Çin'in dili) ve Mandarince ( Kuzey Çin'in dili). Yani Guandong'dan gelen bir Çinli ile Pekin'den gelen bir Çinli oturup Çince konuşamıyorlar. Ama Çince yazışabiliyorlar. Okunuşu ayrı ama yazılışı ayrı bir dil. Çincedeki ayrımı anladık mı? Ihhh acele yok. Bir de yerel farklılıklar var. Diyelim Mandarin konuşan iki Çinli bir araya geldi. Aynı dili konuşuyor olmaları bir birlerini anlayacakları anlamına gelmiyor. Aynı dil bu kez alt gruplara bölünüyor mesela tamam Mandarin var ma bir de Şangayın kendi lehçesi Şangayca var.  Bu şehrin dili de bir şekilde kendi içinde gelişim göstererek Mandarince ve Kantonca'dan ayrılmış. Şehre dışarıdan gelen Çinliler yerel dili tam anlayamıyor. Sonuç: Çinli Çinliyi anlamıyor, ben onları hiç anlamıyorum.
 

Şanghay-1

Şangay, tam Yangtze nehrinin ağzında deniz kıyısında doğal korunaklı bir konumda kurulmuş. Yani şehrin ulaşımı kolay, su var, Yangtze nehir boyunca üretilen ürünlerin ticaretinin yapılabileceği ideal bir yer. Hazır harita elimin altındayken göstereyim yerini.
 

Şanghay bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Şanghay-2

Şehir konumu itibarıyla ideal koşulları sağladığı için asırlardır ülkenin ticaret merkezlerinden biri olmuş. Ülkede ticaret yapmak isteyen yabancıların ilk uğradığı ve yerlertiği yerler arasında da hep ilk başlarda olmuş.

Şanghay-3

Şanghay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz FFC Midtown Old Day Grandpa's Home, Livo, Shanghai Slow Time Boutique Inn güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Lulun Hotel, Distree Youth Hostel(Jie Long), The Peninsula Shanghai. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Muyra Hotel Shanghai, Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tours * Soho Garden Hotel (Shanghai City Centre Riverside), Shanghai Blue Mountain Youth Hostel - Luwan, Shanghai City Central International Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu özellikleriyle Şangay denince akla dışarıya açıklık , ticaret ve alışveriş geliyor. Şehrin "Bund" denilen bölgesi 18.yy'dan itibaren yabancıların mesken tuttuğu bir yer olmuş. Dış modalar ülkeye hep buradan girip yayılmış. Şehrin bir zamanlar ki lakabı "Doğu'nun Paris'i" ymiş.  Bu aslında benim için şehri sevmeme sebebim olabilir, çünkü Paris'i pek sevmem. Ama neyseki bu lakap gereğinden çoook fazla kullanılıyor.

Şanghay-4

Vikipedi'dan tüm bilgiyi alalım, işte zaman "Doğu'nun Parisleri" olarak anılan şehirlerin tüm listesi:
 

1

 Bakü,Azerbaycan

2

 Bandung,Endonezya

3

Beyrut, Lübnan

4

Bükreş, Romanya

5

Budapeşte, Macar

6

İsfahan, İran

7

Hanoi, Vietnam

8

HoChiMinh,Vietnam

9

Kalküta, Hindistan

10

Lahor, Pakistan

11

Leipzig, Almanya

12

Pondiçeri, Hindistan

13

Prag, Çek Cmh.

14

Riga, Letonya

15

Ross Adası

16

St. Petersburg, Rusya

17

Varşova, Polonya

18

Şangay

 

Şanghay-5

Şanghay kendisine verilen Paris sıfatını çoktan katlamış, şehir her bakımdan "daha": zengin, fakir, hareketli, temiz, pis, büyük, etkileyici, kalabalık vb.
 

Şanghay-6

Şehir daha fazla alışveriş üzerine kurulduğu için fazla hoşlanmadım ama bugünün Çin'ini anlamak  için gelinmesi gereken bir yer. Gelince de Nanjing caddesi boyunca küçük dükkanlarda deli gibi alışveriş edip ( çoğunlukla kazıklanarak) oradan People's Square'de soluklanıp Pudong'un gökdelenleri ve lüks markalarla dolu caddelerine "vay be bu adamlarda bu kadar para var mı?" deyip gün batımını onbinlerce Çinliyle birlikte nehir kıyısında Bund'da yürüyerek karşılayabilirsiniz. Şangay diğer Çin şehirlerine göre cep düşmanı bir yer, ama çok fazla otel var ve her zaman indirim yapan birini bulmanız mümkün. Çin resmi tatillerinden birinde gitmiyorsanız, rezervasyon yapmanız şart değil son anda daha iyi fiyatlarla yer bulmanız olası. Buradan kuzeye, Pekin'e çıkıyoruz...

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...