Google+

Arama formu

DOHA ESKİ ŞEHİR BÖLGESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Eski şehir bölgesi, Souq (Arapça: Pazar – Çarşı) olarak biliniyor. Tamamı taştan bir mimari ile yapılmış. Bu da doğal klima ortamı yaratıyor. Genel görüntü olarak sade ve beyaz. Tüm binalar birbirine uyumlu. Buradaki en meşhur çarşı Al Waqif Souk. Baharatlar, yerel kıyafetler, hediyelik eşyalar, ne ararsanız var. Açık hava olan kısmında ise İran mutfağından Meksika restoranına kadar her damak zevkine uygun mutfak bulmak mümkün. Her yer tertemiz. Restoranların fiyat aralıkları değişiyor ama genel olarak bu bölge de yine İstanbul’dan ucuz. Biz bir İran restoranında yedik. Daha doğrusu humusundan, biryanisine, kebabından tatlısına kadar tıka basa yedik. Sadece 2 kişi için 60 TL ödedik. Porsiyonlar da bu arada çok büyük, haberiniz olsun. Çalışanları güleryüzlü ve ilgili. Eşimin bu konuyla ilgili tespiti: “Çalışanları halkından daha sevimli olan ülke”.
Doha

Bu sokakta sürekli bir etkinlik var. Bir yer de stand kurmuşlar, konser var, diğer tarafta pandomin sanatçıları gösteri yapıyor, bir diğer tarafta tahta bacakları üzerinde yürüyen bir grup sanatçı halkı selamlıyor. Halk ise son model cep telefonları ile yaşadıkları anı ölümsüzleştiriyor.

Sokak sırasında bir çok sanat galerisi var. Bir kaçına mutlaka girmenizi öneririm.

<<<<<<<

Doha şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Private bedroom güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Platinum Residences, Mandarin Oriental, Doha, Al Najada Doha Hotel by Tivoli. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Al Muntazah Plaza Hotel, The Pearl, Premier Inn Doha Education City gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz DOHA BACK PACKERS, Casper Hostel, Q Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Doha aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...