Dubrovnik Tatili İçin Tavsiyeler

Bir zamanlar vize almadan seyahat etmek isteyen T.C vatandaşlarının gözdesi Dubrovnik vardı. Ama şu anda Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan’ı ziyaret etmek için vize gerekli. Ben vizesiz ziyaret eden şanslı kişilerden biriyim. Zagreb’i gördükten sonra Dubrovnik’e gitmiştim.

Dubrovnik aslında küçük bir bölge ama 24 saat canlı olması sebebiyle sıkılmadan zaman harcanabilecek bir yer. Zamanın neredeyse hepsini iç kale denilen bölgede geçiriyorsunuz.

Çok şık balık restoranları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkânları bulunuyor. Para bozdurmak isterseniz yine kale içinde exchange ofisleri yer mevcut. Türkiye’den çıkmadan Tl&Euro değişimi yaparsınız ülkede Euro&Kuna değişimini sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 7,5 Kuna 1 Euro’ya eşdeğer. Ülkeyi terk etmeden Kunalarınızı tekrardan Euro’ya çevirmeyi unutmayın.

Tisak ismindeki kulübeleri, Konzum adlı marketleri ve Kras 1911 marka çikolataları Dubrovnik’ de sık göreceksiniz.Tisaklar’dan otobüs bileti alabilir, Konzum’dan günlük alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Mutlaka ek turlara katılmanızı öneririm. Çünkü şehir içinde denize girilecek alan bulunmuyor. Özellikle 30-35 Euro ücretle limandan rezervasyon yaparak sabah kalkışlı Elafiti Island turlarını tavsiye ederim.

Lopud, Kolocep ve Sipan adalarından oluşan tekne turlarında öğle yemeklerinde balık ikramları bulunuyor. Balık tek kelimeyle harika!

Yüzmek isteyenler özellikle Lopud Sun Beach’e uğramalı. Adanın arka kısmında kalıyor ve ulaşım birkaç Euro karşılığında sadece golf arabaları ile sağlanıyor.

İster vizeli ister vizesiz olsun fark etmeden Dubrovnik’i rotanıza eklemelisiniz.

Dubrovnik Foto Galeri