Google+

Arama formu

DÜNYANIN EN UZUN YER ALTI MAĞARASI POSTOJNA

Ljubljana – Koper yönü üzerinde yer alan Postojna mağarası 13. yy’dan beri biliniyor olup, 21,5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan dünyanın en uzun yer altı mağarasıdır. Bu nedenle UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır.

Postojna

Bu mağaranın diğer dikkate değer yanı ise elektriğin başkentten önce buraya gelmiş olması. Bu bölge Trieste’ye yaklaşık 35 km, Ljubljana’ya 60 km mesafede yer alıyor. Bu mağaranın yanında bir de kayalara oyulmuş Predjama Kalesi yer alıyor.

Postojna Mağarasının girişi oldukça pahalı. Ama trene benzer bir araçla yapılacak mağara içindeki yolculuk yaklaşık 90 dakika sürüyor. İçerisinin sıcaklığı 8-10 derece civarında olduğu için girişte cübbe gibi bir kıyafet kiralayabiliyorsunuz. Mutlaka kiralayın. Ben üşümem demeyin. Çünkü içerisi dondurucu soğuk olabiliyor ve 90 dakika hiçte az bir zaman değil.

Mağaranın içerisinde belli bir noktada herkes araçtan iniyor ve 3 rehberin peşine takılıyor; ingilizceciler, almancacılar ve fransızcacılar. Biz ingilizcecilerin peşine takılıp, sarkıt ve dikitler arasındaki yürüyerek yapacağımız yolculuğumuza başlıyoruz. Burası 21,5 km’lik bir mağara ve gerçekten çok etkileyici. Bir de dünya üzerinde sadece bu mağara içerisinde yaşayan 25 cm boyutunda açık renkli yılan benzeri bir mağara canlısı olan Proteus ailesini görüyoruz. Bu canlıya Slovenlerin verdiği isim ise çloveşka ribica (İnsan Balığı)’dır.

Postojna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Mondina Guest House, Guesthouse Mira G., Postojna Cave Rooms & Apartments Proteus. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Camping Pivka Jama Postojna, Apartment Gogala gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Grmek, Rooms Klik, Sweet Dreams Rooms and Apartments Postojna tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Postojna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Postojna-1

Hemen mağaranın biraz üzerinde yer alan kayalara inşaa edilmiş olan Predyamski Kalesi ise konumu gereği tarih boyunca hiç işgal edilmemiştir. Geleneksel olarak her yaz kalenin bulunduğu alanda şovalye oyunları düzenlenir.

Postojna mağarası kasabaya da adını vermiş ve Postojna kasabasının nüfusu 14.000 kişi civarında. Ama sanırım buradaki turizm potansiyeli neticesinde buranın nüfusu katlanarak artacak. Posttojna'da konaklayabilmeniz Guesthous Mira G. ve Mondina Guest House gibi ulaşımı kolay oteller mevcut. 

Etiketler


Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...