Düşler Şehri Dubrovnik

Ortaçağ’dan kalma tarihi eserleri ile muhteşem bir şehir Dubrovnik (eski adıyla Ragusa)… Adriyatik Denizi kenarında, şehir merkezinin kale içinde olduğu, denizi ve eski şehri ile insanı büyüleyen bir şehir. Şehre girmeden sizi karşılayan “Franjo Tudjman Köprüsü” harikulade bir mimari ile inşa edilmiş ve otobüs garajının yanındaki büyük cruiser gemilerinin limanı daha şehrin girişinde, insanı büyülemeye yetiyor.

Şehrin her yerine gittiğinizde düzenli trafik ve cadde, sokakların temizliği dikkatinizi çekecektir. Düzenli ve şehir planlaması, şehir trafik düzeni olarak güzel bir şehir.

Fakat diğer şehirlere göre çok pahalı. Burger King veya McDonald’s gibi hazır yiyecek firmalarını Old Town’da hiç görmedim. Önceden pazarlıkla alışveriş yapılmalı. Hediyelik eşyaları diğer şehirlere göre çok pahalı. Çok şık ve güzel İtalyan restoranları mevcut, üstelik İtalya yakın olduğu için Roma Dondurması’nı da çok güzel yapıyorlar.

Eski yerleşim yeri olan kale içinde hala yerleşim mevcut, gece olduğunda kaleden giriş yaptığınızda eski zamanı canlandıran şövalyeler şehre girerken sizi kapıda karşılıyorlar. Stradun, Onofrio Çeşmesi, büyük görkemli katedrali, Francis Manastırı, Orlando Sütunu, Dominican Manastırı, Rector Sarayı ve surları ile gerçekten insanı büyüleyen bir şehir. Üstelik teleferikle dağın tepesine çıkıp, Dubrovnik ve adaları saatlerce seyredebilirsiniz.

Denizine, yemeklerine, doğasına, tarihine büyüleneceğiniz harika bir yer… Taksiler ile ulaşımı sağlayabilirsiniz fiyatları uygun. Old Town'ın hemen çıkış kapısının 50 metre ilerisindeki plajda, muhteşem denizde yüzebilirsiniz.

Şiddetle önereceklerim; Adriyatik Denizi’nde denize girmeniz, Hırvat şarapları, Old Town’da dolaşmanız, teleferikle dağın zirvesine çıkıp şehri ve Adriyatik Denizi’ni seyretmeniz, surlarda yürümeniz, İtalyan dondurması ve Poklisar Restoran.

Ayrıca pizza söylediğinizde büyüklük derecesini söyleyin, belirtmediğinizde büyük pizza olarak getiriyorlar. Otel ve pansiyonlara, daha önceden rezervasyon yapılmadığı zaman pahalıya kalma olasılığınız yüksek. Ben kalenin giriş kapısındaki 6 metrekarelik bir ev odasına 50 Euro verdim : ) İyi bir tecrübe oldu. Sezondan dolayı muhtemelen, çünkü turist turları çoktu. 

İyi Geziler…

Cüneyt Durhan

Yazar Hakkında

Cüneyt Durhan

1978 Tekirdağ ikametliyim.. Gezmeyi ve seyahat edip , yeni yerler keşfetmeyi seviyorum..