Düşsel Kent Prag

Herkesin gitmeyi düşlediği bir kent Prag… Çeklerin ifadesi ile Praha

Güzelliği sebebi ile Hitler’in bile bombalamaya kıyamadığı bu masalsı şehri gezip görüp Nazım gibi, Kafka gibi, bizim gibi siz de aşık olun.

Giden-gitmeyen herkes için Prag, bir köprünün ardında çizilmiş siluettir. Oysa kent, şimdiki zamandan çok fazlasını saklamaktadır. Kafka'nın cümlelerini, Mozart'ın piyanosunu, Dvorak'ın kemanını, Kepler’in teleskopunu... İlk kez gidenler içinse şairin son sözü...

Hele sabahları hele bahardaPrag şehri yaldızlı bir dumandır

Şiirsel güzellikteki şehre adım attığınız anda cazibesine kapılmamak mümkün değil? 

Prag, birbiriyle bağlantılı 10 farklı bölgeden oluşuyor. Gezilecek yerlerin tamamı 1. bölgede bulunuyor.

Şehir, Vltava Nehri ile ikiye bölünmüş. Nehri süsleyen köprülerin içinde en yoğun ve en güzel mimariye sahip olan Karel Köprüsü’dür. Köprüde bronzdan yapılmış heykellere, meraklı turistlere ve sanatını icra etmeye çalışan sokak sanatçılarına rastlamamak mümkün değildir. Köprüden kale tarafına geçildiğinde, sağda Franz Kafka'nın evive müzesi bizi karşılamaktadır. Şehir burada bir başka güzelliktedir. Daha sakin ve daha aristokrat bir hava vardır. Kaleye doğru ilerledikçe birbirinden güzel binalarda ve sokaklarda dolaşılır. Rüyadaymış gibi uyanmak istemeden…

Kale Bölgesi, bir kasabayı andırmaktadır. Saray, katedral ve çeşitli meskenlerle çevrili bu bölgeye üç farklı giriş vardır. Nereden girilirse girilsin, Hradancy Meydanı'na ulaşılır.

Dünyanın en eski antik kalesi olarak adlandırılan yapı, 570 metre cephesi ile 7,5 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş. Kale dendiğine bakmayın, adeta şato gibi… Kalenin içinde “Lesser Town” olarak adlandırılan hükümet binası ve bakanlıklar da var. Prag'da gezilecek yerlerin içinde olan bu mahalleden ve bu güzel binaların arasından ülkeyi yönetmek, zevkli olsa gerek. Kalenin önünde ise iki asker bizdeki gibi hiç hareket etmeden durmaktadır.

Prag'da gezilecek yerler listesinde yer alan yapılardan biri de St. Vitus Katedrali’dir. Dış cephesinde binlerce süsleme ve figür bulunan bu katedralin yapımına 1344 yılında IV. Charles döneminde başlanmış.

Günün her saati insanların uğrak yeri “Old Town”dur. Türkçesi “Eski Kent Meydanı”. Hele meşhur saat kulesinde saat başı yapılan gösteriye denk geldiğinizde, durum biraz değişiyor. Ne göreceğini merak eden herkes toplanıyor meydanda. “Gong” sesiyle beraber birden saatin önünde pencereler açılıyor. Figürler işlemeye başlıyor. Ölüm, saatine baktı ve zil çalan ipi çekti, hemen yukarıda İsa ve Havarileri ortaya çıkıyor. Bu gösterinin uzayacağını beklerken tüm figürler bir anda yok olur. Biraz hayal kırıklığı, bir anda yükselen kahkahalar arasında dağılır herkes gideceği yöne doğru… Fotoğraf çekebilen şanslı, çekemeyen de tekrarını yaşamaya mecbur!

(Şair) Hasretlerle delik deşik
Eski kentte duruyordu
Meydanlıkta, yapayalnız
Gotik bir duvar üstünde
Hanuş Ustanın saati
On ikiyi vuruyorduGüneşli bir güne özlem

Nazım / Prag 1956

Saat Kulesi'nin yakınında National Museum (Prag Ulusal Müzesi, Çekçe: Národní Muzeum) bulunmaktadır. Gerçekten görülmesi gereken yerlerden biridir. 1818 yılında kurulmuş Prag Ulusal Müzesi. Doğal, bilimsel ve tarihi koleksiyonları bulmayı ve sunmayı amaçlayan müzenin kurucusu Kaspar Maria Sternberg’miş. Müzenin kurulumuna tarihçi Frantisek Palacky de katkıda bulunmuş. Günümüzde National Museum’da doğal tarih, tarih, sanat, müzik ve kütüphanecilik ile ilgili yaklaşık 14 milyon tane nesne çeşitli bölümlerde sergilenmektedir.

Müze, Wenceslas Square’de Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş bir binadır. 1885-1890 yılları arasında yerel mimar Josef Schultz tarafından yapılmıştır. Aynı mimar National Theatre’in yapımından da sorumluydu. Müze, 1818 yılında kurulmuştur. Fakat bu binanın yapımı daha sonraya denk gelir. Sadece müze için de inşa edilmemiştir. Ulusal kimliğin sembolü olarak da kabul edilen yapı, Prag’daki en güzel binalardan birisidir. Binayı güzelleştiren bir başka durum ise Kepler'in gökyüzü çalışmalarıdır. Çatı katına kurulu teleskopla o dönemde gökyüzündeki değişimleri incelemektedir. Old Town'dan Karel Köprüsü’ne doğru süzüldüğünüzde bir ara sokağa gizlenmiş olarak bulursunuz tarihi binayı. Küçük bir grup ve rehberle alt kattan başlayarak dolaşılır. Alt kat şapeldir. Saat 20.00’den sonra konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin sokaklarında gündüz farklı olarak işlevselleştirilmiş mekânlar, gece klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Üst kata çıktığımızda kütüphaneyle karşılaşırız. 100 yıllık kitapları ya da yaşanan tarihin izlerini görselleyemeden dolaşırız. Kesinlikle fotoğraf çekmek yasak! İngilizce anlatımlardan derleyerek sadece tarihteki izlerine tanıklık yapabiliriz. Bir üst kat ise Kepler'in çalışma alanıdır.

Prag’da görülmesi gereken yerlerden birisi de “Yahudi Meydanı”dır. Eski kente yakın olması açısından ulaşımı kolay bir yerdedir. Giriş fiyatlarının yüksek ve turistlerin rağbet ettiği yerlerden olması nedeniyle çok kalabalık ama etkileyici!

Yeni şehir, eski şehir derken güzelliklerini hafızaya işleyerek Prag gezimizi tamamlıyoruz. Son bir kez bakıyoruz bu şehre, aklımızı ve ruhumuzu bırakarak...

serap selçuk

Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü.