Google+

Arama formu

EJDERHALAR DİYARI CARDİFF

Bu yazı Gezimanya üyesi Tatiliyet tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Galler’e yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya (United Kingdom) vizesidir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı ziyaret edebilirsiniz. Ülkelerarası sınır hattı bulunmamaktadır. Büyük Briatnya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak bilinir. Bu vizeyle adada sadece Güney İrlanda'ya giriş yapamazsınız.

Cardiff

Başkent Cardiff küçük bir şehirdir. Toplam nüfus 317,500 civarıdır. 2006 yılında 11,7 milyon ziyaretçinin geldiği bilgisi sizi yanıltmasın. Direkt olarak Türkiye’den yolculuğa çıkıp, tercih etmeye değmez. İngiltere yolculuğunuz sırasında farklı kültürleri anlamınız için küçük bir durak olacaktır. Galler halkı aynı İrlanda halkı gibi İngilizler’den farklıdır. Futbol maçlarında İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler mili takımını görebilirsiniz. Olimpiyatlarda ise Büyük Britanya adıyla bir bayrak altında yarışırlar. Galler’de tabelalarda iki farklı dilin kullanıldığını göreceksiniz; İngilizce ve Galce (Keltce’nin bir kolu).

Kentin simgesi madencilerdir. Galler, Büyük Britanya’nın Zonguldak’ıdır denebilir. Bu sebeple hediyelik eşya dükkanlarında bolca madenci bibloları göreceksiniz.

Cardiff bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Cardiff'te Görülecek Yerler

Cardiff şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cardiff room in quiet location with own parking, Chic double room with en-suite, Cardiff city centre., Cardiff Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Tiny House Cardiff, City Centre Luxury apartment, opp Stadium, cathedral64. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Room with Private Bath in Pontcanna, Violet Cottage 3 bedroom Apartment by Cardiff Holiday Homes, Court Road House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nomad Backpacker, NosDa Studio Hostel, YHA Cardiff Central tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cardiff aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cardiff Kalesi, şehrin merkezinde ve yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük bir kaledir. Kalenin merkezindeki yapıdan şehri panaromik olarak görebilirsiniz. İçerisinde bir kafe ve rehberin gezdirdiği bir bina bulunuyor. 

National Assembly (Parlamento Binası): Şehrin merkezinde mimari yapısıyla tüm dikkatleri çekiyor. Modern bir yapı.

Cardiff Bay (körfez): Şehrin kıyı kesimidir. Kırmızı renkli binaya Cardiff’ten bahsedilen her yazıda rastlayabilirsiniz.

Millennium Stadium: FA Cup finali ve büyük rugby maçlarına ev sahipliği yapmış 75.000 kapasiteli stat. Organizasyon yapılmayan günlerde ücret ödeyerek stadı gezebilirsiniz.

Cardiff-1

Dr. Who Sergisi: Büyük Britanya’da yaygın olan, yavaş yavaş ülkemizde de sevilmeye başlanan dizinin çekildiği stüdyoyu ve eşyalarını görebileceğiniz bir sergi.

Norveç Kilisesi: Körfezde yer alan kilise, Norveçli balıkçıların ibadet yapmaları ve sosyalleşmeleri için kurulmuştur. 

Cardiffli ünlüler: Catherine Zeta Jones, Anthony Hopkins, Ryan Gigs (hiçbir Dünya Kupası’na katılamamıştır).

Cardiff-2

Muhteşem güzellikleriyle mutlaka gezmeniz gereken bir şehir olan Cardiff, Gallerli olmanın farklarını görebileceğiniz bir liman gibidir. Dar pasajlarında alışveriş yapmak, küçük publarında bira yudumlamak, kafelerinde kahve içmek sizleri çok uluslu Londra’dan uzaklaştıracaktır. Bir de ülkenin simgesi olan "kırmızı ejderha" her yerde karşınıza çıkacaktır.

Diğer yazılarım için