En Kanlı Tapınak Daksinkali, Katmandu

Daksinkali Tapınağı, Kathmandu’nun merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor. Burası hayvanların kesilmeden önce kutsandıkları bir tapınak.

14.yy’da yapılmış olan tapınak iki bölümden oluşuyor denebilir. Bir tarafta Tanrılarına sunmak için boyunlarına çiçek asılmış hayvanların rahiplerce kutsandığı ve hemen ardından boynunun kesildiği bölüm.

Diğer tarafta ise, bu kutsanıp öldürülen hayvanın derisinin yüzülerek, hayvanın vücudunun löp etlere bölündüğü mezbahaneyi andıran yer. Tam bir katliam alanı…

Tapınağa giderken sağlı sollu tezgahlar var. Kestireceğiniz hayvanı da, boynuna asacağınız çiçeği de buradan alabiliyorsunuz. Daha fakir olanlar için hayvan yerine balkabağı ya da hindistan cevizi de kurbanlık yerine satılıyor. Yine bunlar da rahiplerce kutsanıyor ve tanrıya kurban ediliyor. Tabii kurbanlık balkabağı bizim için oldukça sıradışı bir kavram. Hayvanları kutsadıkları bölgeye (aynı zamanda boynunun kesildiği yer de burası) çok kutsal bir mekan olduğu için çıplak ayakla giriyorlar.

Yerler kan revan içinde. İçerisi inanılmaz derecede kalabalık. İnsanlar çıplak ayak kan içindeki yerlere basıyor. Elleri, üstleri kana bulanmış şekilde ibadetlerini gerçekleştiriyorlar.

Aslında Hinduizm’de hayvanlar çok kutsal ve et yemek yasak. O zaman ortada büyük bir tezat var. İnsan ilk şunu düşünüyor; “O zaman bu hayvanların günahı ne?, madem yemek de yasak, git o zaman temiz temiz balkabağını kutsat”

Ama işin aslı böyle değilmiş. Et yemek yasak olsa da, et yemekten vazgeçemeyen Hindular için bir sistem geliştirmişler. Et yemek isteyen kişiler mutlaka hayvanı önce kutsatmak zorunda. Kesilecek hayvan mutlaka erkek olmalıymış. Bir de vicdanlarını rahatlatmak için olsa gerek her hayvan için kötü bir özellik bulmuşlar. Örneğin boğa öfkeyi temsil ediyor, bu nedenle boğa kurban ederseniz içinizdeki öfkenin azalmasına yardımcı oluyor gibi. Eee kişi tüm bunlarla kendini rahatlattıktan sonra , “hazır kesilmiş hayvan da var, yiyelim” diyor.

Hindistan cevizi kurban etmenin ise iki anlamı var. Birincisi hindistan cevizi çalışma hayatına benzer, dışı çok serttir, ama içi çok güzel ve tatmin edicidir. İkincisi ise dışarıdan ne kadar öfkeli görünsem de, içimde aslında çok iyi biriyim. İçimdeki iyiliği ortaya çıkart.

Rehberimiz tanrının kötü insanları cezalandırmak için mutsuzluk, depresyon, ve endişe halini kullandığından bahsediyor. Kendi inandıkları Tanrının gazabının fiziksel olmadığını, aslında daha çok manevi cezalar verdiğini söylüyor rehberimiz.

Tapınak ziyareti bitip de arabaya doğru ilerlerken rehberimiz bize bir kadın topluluğunu gösteriyor. Kadınlardan bir tanesi beyaz giymiş, diğerleri ise kırmızı. Bu grubun aslında bir tören için burada bulunduğunu, o nedenle kırmızı giydiklerini söylüyor. Beyaz giyen kadının ise dul olduğunu söylüyor. Çünkü eğer bir kadın dul kaldıysa, diğer renkler olabilir ama asla bir daha kırmızı giyemezmiş, genelde de dullar beyaz giyerlermiş.

Tabii bu ülke de dinler iç içe. Hinduizm’de hayvan kurban etme olayı varken Budizm’de kesinlikle yok. Hinduizm ile Budizm’in arasındaki en önemli farklardan bir tanesi de Hinduizm kast sistemini hala savunurken, Budizm’in buna karşı çıkması.

GÖKÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim.