Google+

EN KÜÇÜK KITA, EN BÜYÜK ADA AVUSTURALYA

EN KÜÇÜK KITA, EN BÜYÜK ADA AVUSTURALYA

NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar05 May 201173300 Yorum

Avusturalya 7.500 kilometrekarelik tek kıtadan oluşan tek bir ülke. Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında yer alan ülkenin nüfusu 20.555.300 kişi.

Toplam 6 eyaletten oluşan ülkenin resmi başkenti Canberra. Kişi başına düşen milli gelirde 32.220$ ile ilk sıralarda yer alan ülkelerden. Para birimi ise Avusturalya doları.

En büyük şehri Sydney olduğundan birçok insanın algısında başkent Sydney. Oysa ki başkent Canberra’dır. Sydney'in 300 km güney batısında, Melbourne'un 650 km kuzeydoğusunda Australian Capital Territory adı verilen bölgede yer alır. Avustralya Parlamentosu bu şehirde yer almaktadır.
Ama sosyal ve kültürel anlamda en gelişmiş kent Sydney. 2. büyük şehri ise Melbourne. Melbourne ise finans ve bankacılık alanında ülkenin en gelişmiş kenti.

Resmi dili İngilizce. Anayasal monarşi ile idare ediliyor. Resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesi. Ülke eyaletlere ayrıldığından her eyalet genel vali tarafından yönetiliyor. İç işlerinde serbestler ama dış işlerinde kraliçeye bağlılar. 1927 senesinde tam bağımsızlıklarını kazanmışlar İngilizlerden. İngilizlerin eline geçmesi ise 1770 senesinde Kaptan James Cook’un Avusturalya’nın doğu kıyısının haritasını çıkartıp, buraları Britanya topraklarına kattığını ilan etmesinin ardından gerçekleşmiştir.

Güney yarımkürede olduğu için mevsimler bize göre ters. Tropik ve ılıman bir iklimi var. Aralık, ocak, şubat yaz. Haziran, temmuz, ağustos kış. Ülkenin güney ve kuzeyine göre yıllık ortalama sıcaklık 13 derece ile 27 derece arasında değişiyor.

Sidney lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Travelodge Sydney, Pensione Hotel Sydney - by 8Hotels, Manor House Boutique Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cambridge Lodge, Quest Manly gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Harbourside Apartments, Woolbrokers Hotel, Adina Apartment Hotel Sydney, Crown Street otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sidney aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

3 milyon yıldan beri Avustralya’nın var olduğu düşünülüyor. Avusturalya’daki ilk insan yerleşimlerinin 48.000 yıl önceye kadar dayandığı düşünülmektedir. İlk Avusturalyalılar, günümüzdeki Avusturalya yerlisi olan Aborjinler’in atalarıdır. Adada yaşayan diğer yerli halk ise Torres Strait yerlileridir. Bunlar ise Malezya kökenlidir. Torres Strait ile Aborjinler’in kültürel alışkınlıkları birbirlerinden farklıdır.

Avusturalya’da 4 farklı etnik grup var. Avrupalı İngilizler, güney Asyalılar, Etiyopya Ugandalılar ve Aborjinler. Ama Aborjinler’in sayısı en fazla 10.000 kişi civarında.

Ülkenin en alçak noktası, Orta Avustralya çöllerinin ortasında yer alan, denizden 15 metre yükseklikteki Eyre gölü’dür. En yüksek noktası ise 2.228 metre yükseklikteki Kosciuszko dağı.

Kömür, demir, bakır, kalay, çinko, elmas ve doğalgaz doğal kaynaklarından bir kısmı.
Avusturalya, dünyanın en küçük kıtası, ama en büyük adasıdır.

John Batman adaya geldiğinde Aborjinler’e “bize 500.000 dönüm arazi verin, biz de size yiyecek, battaniye, içki verelim” demiş. Bu şekilde anlaştıkları için bugünlere gelmişler ve Aborjinler aslında asimile edilmiş. Beyaz adam sonunda toprakların tamamını almış.

Aborjinler, Yeni Zellanda yerlileri Maori’ler gibi kavgacı ve yamyam değil, daha sakin yaratılışlılar. O nedenle İngilizlerin çok fazla mücadele etmesine gerek kalmamış.

2. Dünya savaşı sonrasında Avusturalya, Avrupa’dan gelen tüm göçleri desteklemiştir. Bu dönemde Yunanistan’dan çok fazla göç almıştır. O nedenle şu anda nüfusun 160 binini Yunanlılar oluşturmaktadır. Burada yaşayan Türklerin sayısı da hiç azımsanacak kadar değil.

Avusturalya vatandaşı olabilmek çok ta zor değil. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı iseniz, ve Avusturalya’da 5 sene yaşarsanız ve puanlarınız da iyi ise Avusturalya vatandaşlığına geçebilirseniz.

Ancak Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı iseniz, Avusturalya vatandaşı olmak için bu ülkede 15 sene yaşamanız gerekiyormuş. Bu süre ancak tıp, bilişim gibi daha üst düzey sektörlerde çalışıyorsanız kısalabiliyormuş.

Avusturalya’nın flora ve faunası çok zengin. Zaten çok yeşil bir ülke. Avusturalyalılar barbekü yapmayı çok seviyorlar. Kabuklu deniz canlıları oldukça fazla bu memlekette. Avusturalya’nın şarapları da çok ünlü ve neredeyse tüm dünyaya ihraç ediyorlar.

Aborjinler doğaya çok bağlı yaşıyorlar. Aborjinlerin felsefesine göre, “yaptığın her şey sana geri döner”. Buna aynı zamanda bumerang felsefesi de deniyor. Attığında sana geri geliyor. Bumerang’ı Aborjinler avlanma amacı ile bulmuş ve kullanmışlar.

İngilizler, Aborjinler’i madenlerde çok zor koşullarda çalıştırmışlar. Avrupa’dan bu kıtaya gönderilen azılı suçlular ile birlikte çalışmak zorunda bırakmışlar. Aborjinler’in nüfuslarının azalmasında, madenlerde inşaat ve yol yapımında çok zor koşullarda çalışmaları ve hastalıkların rolü büyük olmuş.
Şu an ancak 10.000 kişiler ama yine de asimile olmamaya çalışıyorlar. Birbirleri ile evlenmeyi tercih ediyorlar ve geleneklerini sürdürüyorlar.

Avusturalyalılar, Aborjinler’e yaptıkları barbarlık için tazminat ödüyorlar.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

04 Ağu 2015
Gezi Notu

SYDNEY GEZİ NOTLARI

Ve sonunda Sydney'deyim. Nereden baslasam cok emin olamadim cunku bu kadar az zamanda yaptiklarima inanamayacaksiniz. Dunyadaki diger sehirlere oranla Sydney'de taihi bir sey yok. Ulke 200 senelik bir gecmise sahip oldugundan dolayi eski ya da traditional bir sey bulmak cok mumkun diil. O yuzden gezilecek yerler daha kisitli. Oncelikle buyuk ve kalabalik bir sehir olmasina... daha fazla

SYDNEY GEZİ NOTLARI
28 May 2015
Galeri
Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Avustralya’nın Sidney kentinde her yıl düzenlenen Vivid Işık Festivali bu yıl da inanılmaz görüntüler oluşturdu.

Sidney Opera Evi, ışıklarla çok fotojenik görünüyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/OperaHouseR...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Opera Evi ile birlikte görünen lunapark, fotoğraf çekimi için harika bir kare oluşturuyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/LunaParkClo...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Sidney’deki feribotların ışığı limanı aydınlatıyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/BestSeatsIn...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Şehrin ışıkları müthiş bir görüntü oluşturuyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/CityUnderBr...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Sidney Gözlemevi’nden nefes kesen bir manzara izlenebilir.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/Observatory...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Avustralya’nın Sidney kentinde her yıl düzenlenen Vivid Işık Festivali bu yıl da inanılmaz görüntüler oluşturdu.

Sidney Opera Evi, ışıklarla çok fotojenik görünüyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/OperaHouseR...

02 Oca 2014
Galeri
Sidney - Avustralya

Avusturalya’nın en eski şehri olan Sidney, 1888’de İngilizlerin mahkumları getirerek yapılandırdığı bir şehir aslında.

Sidney - Avustralya

İlk olarak şehrin nabzını tutmak amacıyla Oxford Caddesi’ne gidebilirsiniz. Büroların, ofis binalarının ve yüksek yapıların bulunduğu bu cadde size bu güzel şehir hakkında biraz fikir verebilir.

Sidney - Avustralya

Sidney çevresindeki deniz çok derin olduğundan, çok büyük gemiler rahatça limana yanaşabiliyor.
Buradan güney yarım kürenin en geniş köprüsü olan 500 metre uzunluğundaki meşhur Harbour Bridge’i (Darling Harbour’da) görebilirsiniz.

Sidney - Avustralya

Bu köprünün hemen yanında Sidney’in sembolü haline gelmiş olan Sidney Opera Binası yer alıyor. 
Opera binası en etkileyici binalar arasında gösteriliyor. Söylenenlere göre buranın mimarı Jorn Utzon, portakal yerken peçete üzerine attığı portakal kabuklarının dilimlerinden etkilenerek bu projeyi hayata geçirmiş. Diğer bir söylentiye göre ise istiridye kabuklarından esinlendiği. Ve bir diğerine göre ise yelkenlilerden esinlenmiş. Artık her neden esinlendiyse, 5.532 koltuklu bu opera binası 1973 senesinde açıldı ve Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne girdi.

Sidney - Avustralya

Buradan sonra Hyde Park’a gidebilirsiniz. Burada Kraliyet Botanik Bahçeleri’ni görmelisiniz. Çok değişik ağaçlar, çiçekler ve kaktüs bahçeleri gerçekten görülmeye değer. Bu park çok geniş bir alana yayılmış durumda. Parkın içerisinde dolaşan kırmızı, dar, uzun bir tramvay bulunuyor. Yer yer göller içinde fıskiyeler, nilüferler ve çeşitli kuşlar da cabası. Burası adeta cennet gibi.

Sidney - Avustralya

Avusturalya’nın en eski şehri olan Sidney, 1888’de İngilizlerin mahkumları getirerek yapılandırdığı bir şehir aslında.

25 Kas 2013
Gezi Notu

BÜYÜK BEYAZIN VATANINA YOLCULUK

Kuşkusuz televizyonda köpekbalıkları ile ilgi bir belgesel izlediğinizde, bir kısmınız iyiki şu anda evde sıcak sıcak oturuyorum derken, diğer kısmınız ise o kafesin içine girip, büyük beyaz köpekbalığına yakın olmak, onun bulunduğu soğuk suları hissetmek ve belki de bir kaç kare fotoğrafını çekmek istiyordur. Ben ikinci grupta yer aldığımdan, detaylı bir çalışma sonrası,... daha fazla

BÜYÜK BEYAZIN VATANINA YOLCULUK
Gezimanya
Editör
18 Kas 2012
Fotoğraf
Sidney
+60 Fotoğraf
Sidney
Sidney
Sidney
Sidney
NURHAN YILMAZ
Gold Yazar
05 May 2011
Gezi Notu

EN KÜÇÜK KITA, EN BÜYÜK ADA AVUSTURALYA

Avusturalya 7.500 kilometrekarelik tek kıtadan oluşan tek bir ülke. Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında yer alan ülkenin nüfusu 20.555.300 kişi. Toplam 6 eyaletten oluşan ülkenin resmi başkenti Canberra. Kişi başına düşen milli gelirde 32.220$ ile ilk sıralarda yer alan ülkelerden. Para birimi ise Avusturalya doları. En büyük şehri Sydney olduğundan birçok insanın... daha fazla

NURHAN YILMAZ
Gold Yazar
23 Mar 2011
Gezi Notu

KOALALARI İLE SYDNEY – 1. BÖLÜM

Hobart’tan 1 saat 20 dakikalık uçuş sonrası Sydney’e geliyoruz. Sydney Avusturalya’nın en eski şehri. 2. eski şehri ise Hobart’tı ama şimdi Tazmanya’nın en önemli şehri. 1888’de İngilizler, mahkum grupları ile birlikte Sydney’e geliyorlar. İngilizler bu mahkum gruplarını çalıştırarak şehri yapılandırıyorlar. Şehre geldiğimiz gibi hızlıca ön bir şehir turu yapıyoruz. İlk olarak... daha fazla

Gezimanya
Editör
12 Haz 2007
Video

Gezimanya Sidney

5 saat önce
Galeri
Dünyanın En Havalı Otobüs Durakları

Dünyanın en havalı otobüs durağı olur mu demeyin. Oluyor işte. Bir yerlerde insanlar nasıl daha güzel olur, daha ilginç olur demişler ve yapmışlar.
Gerçi bazıları biraz amaçtan sapıp otobüs durağından sanatsal obje yolunda evrilmişler ama olsun...

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/8-of-the-coolest-bus-shelters-ever/

İspanya
İspanya
İspanya
İspanya
Rusya
Rusya
Çin
Çin

Dünyanın En Havalı Otobüs Durakları

Dünyanın en havalı otobüs durağı olur mu demeyin. Oluyor işte. Bir yerlerde insanlar nasıl daha güzel olur, daha ilginç olur demişler ve yapmışlar.
Gerçi bazıları biraz amaçtan sapıp otobüs durağından sanatsal obje yolunda evrilmişler ama olsun...

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/8-of-the-coolest-bus-shelters-ever/

6 saat önce
Galeri
Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Son yıllarda insanların küçücük evlerde büyük hayallerin peşinde olduğunu görür olduk. Bir oda büyüklüğünde alanlara evlerini kuran insanlara saygı duyup sonuna kadar hak vermekle beraber bazı tartışmalar da ortaya çıkmıyor değil. Mesela çocuklu aileler için ne kadar doğru, evde sinirlendiğinde kaçacak alan dahi olmaması hiç problem olmaz mı gibi uzayıp giden bir sorular listesi var.
Fakat ne olursa olsun kalabalıklaşan dünyaya kendilerince çözüm bulup elini taşın altına koyan bu kişilere selam etmek isteriz. İşte küçük, güzel yaşamlardan bazıları…

Kaynak: http://www.boredpanda.com/these-people-live-in-houses-smaller-than-your-bedroom/

Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Lina’nın Oregon’daki evi sadece 10 metrekare yer kaplıyor. Kulağa çok küçük geliyor olabilir ama oldukça sıcak ve doğal.

Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Lina’nın Oregon’daki evi sadece 10 metrekare yer kaplıyor. Kulağa çok küçük geliyor olabilir ama oldukça sıcak ve doğal.

Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Bernadette garip fikirleri olan, bunları hayata geçirmeyi seven bir kadın. Evi de bu hayallerinden biri ve sadece 16 metrekare.

Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Bernadette garip fikirleri olan, bunları hayata geçirmeyi seven bir kadın. Evi de bu hayallerinden biri ve sadece 16 metrekare.

Minimal Evleriyle Kalabalık Dünyaya Uyum Sağlayan İnsanlar

Son yıllarda insanların küçücük evlerde büyük hayallerin peşinde olduğunu görür olduk. Bir oda büyüklüğünde alanlara evlerini kuran insanlara saygı duyup sonuna kadar hak vermekle beraber bazı tartışmalar da ortaya çıkmıyor değil. Mesela çocuklu aileler için ne kadar doğru, evde sinirlendiğinde kaçacak alan dahi olmaması hiç problem olmaz mı gibi uzayıp giden bir sorular listesi var.
Fakat ne olursa olsun kalabalıklaşan dünyaya kendilerince çözüm bulup elini taşın altına koyan bu kişilere selam etmek isteriz. İşte küçük, güzel yaşamlardan bazıları…

Kaynak: http://www.boredpanda.com/these-people-live-in-houses-smaller-than-your-bedroom/

8 saat önce
Ben de Gittim

8 saat önce
Ben de Gittim
8 saat önce
Ben de Gittim
8 saat önce
Ben de Gittim
8 saat önce
Ben de Gittim
8 saat önce
Ben de Gittim
Özlem Mete
Editör
17 saat önce
Duyuru

İsviçre'de Çinli turistlere özel tren

İsviçre'de, çok gürültü yaptıkları ve diğer turistleri rahatsız ettikleri gerekçesiyle Rigi Dağı'nı ziyaret eden Çinli turistlere özel tren seferleri konulacağı bildirildi. Çinli turistlerin trende fotoğraf çekerken koridorlarda geçişleri engellediği ve bazılarının yere tükürdüğü belirtiliyor. Bu sebeple diğer turistlerle gerginlik yaşanmaması için, Asyalı turist gruplarına... daha fazla

hermes_tr
Gezgin
17 saat önce
Gezi Notu

EGE'NİN KEŞFEDİLMEYE HAZIR GİZLİ CENNETİ: SAKIZ ADASI

Tüm yılki koşuşturmalar, alınan riskler, karşılaşılan problemler ve kendini bu stresten uzaklaştırmaya ihtiyaç duyan yorgun bir beden; bir yandan da tanıdıklarının haftalardır sosyal medyada paylaştığı tatil fotoğraflarıyla günden güne çöken bir ruh haline sahipseniz tam da size uygun bir yer: SAKIZ ADASI  Az zamana sahip olmanıza rağmen hem tertemiz denizinin tadını... daha fazla

EGE'NİN KEŞFEDİLMEYE HAZIR GİZLİ CENNETİ: SAKIZ ADASI