Google+

EN KÜÇÜK KITA, EN BÜYÜK ADA AVUSTURALYA

EN KÜÇÜK KITA, EN BÜYÜK ADA AVUSTURALYA

NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar05 May 201169610 Yorum

Avusturalya 7.500 kilometrekarelik tek kıtadan oluşan tek bir ülke. Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında yer alan ülkenin nüfusu 20.555.300 kişi.

Toplam 6 eyaletten oluşan ülkenin resmi başkenti Canberra. Kişi başına düşen milli gelirde 32.220$ ile ilk sıralarda yer alan ülkelerden. Para birimi ise Avusturalya doları.

En büyük şehri Sydney olduğundan birçok insanın algısında başkent Sydney. Oysa ki başkent Canberra’dır. Sydney'in 300 km güney batısında, Melbourne'un 650 km kuzeydoğusunda Australian Capital Territory adı verilen bölgede yer alır. Avustralya Parlamentosu bu şehirde yer almaktadır.
Ama sosyal ve kültürel anlamda en gelişmiş kent Sydney. 2. büyük şehri ise Melbourne. Melbourne ise finans ve bankacılık alanında ülkenin en gelişmiş kenti.

Resmi dili İngilizce. Anayasal monarşi ile idare ediliyor. Resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesi. Ülke eyaletlere ayrıldığından her eyalet genel vali tarafından yönetiliyor. İç işlerinde serbestler ama dış işlerinde kraliçeye bağlılar. 1927 senesinde tam bağımsızlıklarını kazanmışlar İngilizlerden. İngilizlerin eline geçmesi ise 1770 senesinde Kaptan James Cook’un Avusturalya’nın doğu kıyısının haritasını çıkartıp, buraları Britanya topraklarına kattığını ilan etmesinin ardından gerçekleşmiştir.

Güney yarımkürede olduğu için mevsimler bize göre ters. Tropik ve ılıman bir iklimi var. Aralık, ocak, şubat yaz. Haziran, temmuz, ağustos kış. Ülkenin güney ve kuzeyine göre yıllık ortalama sıcaklık 13 derece ile 27 derece arasında değişiyor.

Sidney lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Shakespeare Hotel, High Cross Park Lodge, 1888 Hotel - by 8Hotels. Bir de booking.com'un Sidney aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

3 milyon yıldan beri Avustralya’nın var olduğu düşünülüyor. Avusturalya’daki ilk insan yerleşimlerinin 48.000 yıl önceye kadar dayandığı düşünülmektedir. İlk Avusturalyalılar, günümüzdeki Avusturalya yerlisi olan Aborjinler’in atalarıdır. Adada yaşayan diğer yerli halk ise Torres Strait yerlileridir. Bunlar ise Malezya kökenlidir. Torres Strait ile Aborjinler’in kültürel alışkınlıkları birbirlerinden farklıdır.

Avusturalya’da 4 farklı etnik grup var. Avrupalı İngilizler, güney Asyalılar, Etiyopya Ugandalılar ve Aborjinler. Ama Aborjinler’in sayısı en fazla 10.000 kişi civarında.

Ülkenin en alçak noktası, Orta Avustralya çöllerinin ortasında yer alan, denizden 15 metre yükseklikteki Eyre gölü’dür. En yüksek noktası ise 2.228 metre yükseklikteki Kosciuszko dağı.

Kömür, demir, bakır, kalay, çinko, elmas ve doğalgaz doğal kaynaklarından bir kısmı.
Avusturalya, dünyanın en küçük kıtası, ama en büyük adasıdır.

John Batman adaya geldiğinde Aborjinler’e “bize 500.000 dönüm arazi verin, biz de size yiyecek, battaniye, içki verelim” demiş. Bu şekilde anlaştıkları için bugünlere gelmişler ve Aborjinler aslında asimile edilmiş. Beyaz adam sonunda toprakların tamamını almış.

Aborjinler, Yeni Zellanda yerlileri Maori’ler gibi kavgacı ve yamyam değil, daha sakin yaratılışlılar. O nedenle İngilizlerin çok fazla mücadele etmesine gerek kalmamış.

2. Dünya savaşı sonrasında Avusturalya, Avrupa’dan gelen tüm göçleri desteklemiştir. Bu dönemde Yunanistan’dan çok fazla göç almıştır. O nedenle şu anda nüfusun 160 binini Yunanlılar oluşturmaktadır. Burada yaşayan Türklerin sayısı da hiç azımsanacak kadar değil.

Avusturalya vatandaşı olabilmek çok ta zor değil. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı iseniz, ve Avusturalya’da 5 sene yaşarsanız ve puanlarınız da iyi ise Avusturalya vatandaşlığına geçebilirseniz.

Ancak Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı iseniz, Avusturalya vatandaşı olmak için bu ülkede 15 sene yaşamanız gerekiyormuş. Bu süre ancak tıp, bilişim gibi daha üst düzey sektörlerde çalışıyorsanız kısalabiliyormuş.

Avusturalya’nın flora ve faunası çok zengin. Zaten çok yeşil bir ülke. Avusturalyalılar barbekü yapmayı çok seviyorlar. Kabuklu deniz canlıları oldukça fazla bu memlekette. Avusturalya’nın şarapları da çok ünlü ve neredeyse tüm dünyaya ihraç ediyorlar.

Aborjinler doğaya çok bağlı yaşıyorlar. Aborjinlerin felsefesine göre, “yaptığın her şey sana geri döner”. Buna aynı zamanda bumerang felsefesi de deniyor. Attığında sana geri geliyor. Bumerang’ı Aborjinler avlanma amacı ile bulmuş ve kullanmışlar.

İngilizler, Aborjinler’i madenlerde çok zor koşullarda çalıştırmışlar. Avrupa’dan bu kıtaya gönderilen azılı suçlular ile birlikte çalışmak zorunda bırakmışlar. Aborjinler’in nüfuslarının azalmasında, madenlerde inşaat ve yol yapımında çok zor koşullarda çalışmaları ve hastalıkların rolü büyük olmuş.
Şu an ancak 10.000 kişiler ama yine de asimile olmamaya çalışıyorlar. Birbirleri ile evlenmeyi tercih ediyorlar ve geleneklerini sürdürüyorlar.

Avusturalyalılar, Aborjinler’e yaptıkları barbarlık için tazminat ödüyorlar.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

28 May 2015
Galeri
Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Avustralya’nın Sidney kentinde her yıl düzenlenen Vivid Işık Festivali bu yıl da inanılmaz görüntüler oluşturdu.

Sidney Opera Evi, ışıklarla çok fotojenik görünüyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/OperaHouseR...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Opera Evi ile birlikte görünen lunapark, fotoğraf çekimi için harika bir kare oluşturuyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/LunaParkClo...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Sidney’deki feribotların ışığı limanı aydınlatıyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/BestSeatsIn...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Şehrin ışıkları müthiş bir görüntü oluşturuyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/CityUnderBr...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Sidney Gözlemevi’nden nefes kesen bir manzara izlenebilir.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/Observatory...

Avustralya’daki Işık Festivalinden Muhteşem Görüntüler

Avustralya’nın Sidney kentinde her yıl düzenlenen Vivid Işık Festivali bu yıl da inanılmaz görüntüler oluşturdu.

Sidney Opera Evi, ışıklarla çok fotojenik görünüyor.

Fotoğraf: http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2015/05/OperaHouseR...

02 Oca 2014
Galeri
Sidney - Avustralya

Avusturalya’nın en eski şehri olan Sidney, 1888’de İngilizlerin mahkumları getirerek yapılandırdığı bir şehir aslında.

Sidney - Avustralya

İlk olarak şehrin nabzını tutmak amacıyla Oxford Caddesi’ne gidebilirsiniz. Büroların, ofis binalarının ve yüksek yapıların bulunduğu bu cadde size bu güzel şehir hakkında biraz fikir verebilir.

Sidney - Avustralya

Sidney çevresindeki deniz çok derin olduğundan, çok büyük gemiler rahatça limana yanaşabiliyor.
Buradan güney yarım kürenin en geniş köprüsü olan 500 metre uzunluğundaki meşhur Harbour Bridge’i (Darling Harbour’da) görebilirsiniz.

Sidney - Avustralya

Bu köprünün hemen yanında Sidney’in sembolü haline gelmiş olan Sidney Opera Binası yer alıyor. 
Opera binası en etkileyici binalar arasında gösteriliyor. Söylenenlere göre buranın mimarı Jorn Utzon, portakal yerken peçete üzerine attığı portakal kabuklarının dilimlerinden etkilenerek bu projeyi hayata geçirmiş. Diğer bir söylentiye göre ise istiridye kabuklarından esinlendiği. Ve bir diğerine göre ise yelkenlilerden esinlenmiş. Artık her neden esinlendiyse, 5.532 koltuklu bu opera binası 1973 senesinde açıldı ve Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne girdi.

Sidney - Avustralya

Buradan sonra Hyde Park’a gidebilirsiniz. Burada Kraliyet Botanik Bahçeleri’ni görmelisiniz. Çok değişik ağaçlar, çiçekler ve kaktüs bahçeleri gerçekten görülmeye değer. Bu park çok geniş bir alana yayılmış durumda. Parkın içerisinde dolaşan kırmızı, dar, uzun bir tramvay bulunuyor. Yer yer göller içinde fıskiyeler, nilüferler ve çeşitli kuşlar da cabası. Burası adeta cennet gibi.

Sidney - Avustralya

Avusturalya’nın en eski şehri olan Sidney, 1888’de İngilizlerin mahkumları getirerek yapılandırdığı bir şehir aslında.

25 Kas 2013
Gezi Notu

BÜYÜK BEYAZIN VATANINA YOLCULUK

Kuşkusuz televizyonda köpekbalıkları ile ilgi bir belgesel izlediğinizde, bir kısmınız iyiki şu anda evde sıcak sıcak oturuyorum derken, diğer kısmınız ise o kafesin içine girip, büyük beyaz köpekbalığına yakın olmak, onun bulunduğu soğuk suları hissetmek ve belki de bir kaç kare fotoğrafını çekmek istiyordur. Ben ikinci grupta yer aldığımdan, detaylı bir çalışma sonrası,... daha fazla

BÜYÜK BEYAZIN VATANINA YOLCULUK
NURHAN YILMAZ
Gold Yazar
23 Mar 2011
Gezi Notu

KOALALARI İLE SYDNEY – 1. BÖLÜM

Hobart’tan 1 saat 20 dakikalık uçuş sonrası Sydney’e geliyoruz. Sydney Avusturalya’nın en eski şehri. 2. eski şehri ise Hobart’tı ama şimdi Tazmanya’nın en önemli şehri. 1888’de İngilizler, mahkum grupları ile birlikte Sydney’e geliyorlar. İngilizler bu mahkum gruplarını çalıştırarak şehri yapılandırıyorlar. Şehre geldiğimiz gibi hızlıca ön bir şehir turu yapıyoruz. İlk olarak... daha fazla

Gezimanya
Editör
12 Haz 2007
Video

Gezimanya Sidney

38 dak önce
Galeri
Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Bu fotoğraflar size çok dar, küçük ya da inanılmaz gelebilir.

Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Fotoğrafçı Won Kim bilhassa sırt çantalılar için yapılan bu misafir evinin gelip geçen sakinlerinin rutin anlarını yakalamış.

Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Odalar oldukça küçük, kapı ve pencere yok. Özeliniz bir perde ile gizlenmiş durumda.
Geleceğin sıkışık ütopyalarını hatırlatan cinsten.

Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Tek katlı bir yapılanma olan hotelde bazen insanlar çok kısa kalıyor bazense uzun süre burayı evleri olarak benimsiyorlar.

Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Konaklayanlar zaman içerisinde odalarında kişisel köşeler oluşturmuşlar. Kitaplık, askı, poster bunlar arasında en çok göze çarpanlar.

Son Derece Küçük Odalardaki Yaşamlar: Kapsül Hotel

Bu fotoğraflar size çok dar, küçük ya da inanılmaz gelebilir.

45 dak önce
Galeri
Estetik ve Güzelliğin Pencerelere Yansımış Hali

Güzel şeylerin ne zaman, nerede karşımıza çıkacağı belli olmuyor.

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/magnificent-windows-from-around-the-world/

​Alp Dağları
​Alp Dağları

Bazen bu sadece bir pencereden ibaret olabilir.

Albufeira, Portekiz
Albufeira, Portekiz

Portekizli fotoğrafçı Andre Gonçalves onlarca yeri ziyaret edip pencerelerin fotoğrafını çekmiş.

Burano
Burano

Görüntüler öylesine güzel ki, adeta estetiğin ve zarifliğin hayatı ne kadar renklendirdiğini kanıtlıyor.

Ericeira
Ericeira

Estetik ve Güzelliğin Pencerelere Yansımış Hali

Güzel şeylerin ne zaman, nerede karşımıza çıkacağı belli olmuyor.

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/magnificent-windows-from-around-the-world/

58 dak önce
Galeri
1.İzlanda Penis Müzesi
1.İzlanda Penis Müzesi

Bu müzede ülkede bulunan 200’den fazla memelinin erkeklik organı yer alıyor. Eğer bir balinanın organını kavanoz içerisinde görmek isterseniz geleceğiniz adres belli The Icelandic Phallological Museum.

Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-04-25/wacky-tourist-attractions/1

2.Tayland’ın Cehennem Bahçesi.
2.Tayland’ın Cehennem Bahçesi.

Tayland’ın Cehennem Bahçesi gördüğünüz üzere oldukça garip bir yer. Buradaki temsili yapılar yasaları çiğneyenlerin cezalandırılmasını gösteriyor. Tabii ki eleştirmiyoruz fakat gitmeden önce düşünmek istemez misiniz?

3.Japonya Ramen Müzesi
3.Japonya Ramen Müzesi

Envai çeşit ramenin tanıtıldığı, anlatıldığı bu müze son derece spesifik. Tarihini, yapımcısını ve bu tarz özel bilgileri de öğrenebilirsiniz. Ayrıca deneme odalarında bunların tatlarını tecrübe etme şansınız var.

4.İngiltere’nin cüce rezervleri.
4.İngiltere’nin cüce rezervleri.

England’s Gnome Reserve cüce, peri, yeşil ve doğal yaşamı sevenlerin biricik adresi olabilir. Burada 1.000’den fazla cüce görebilirsiniz. Koleksiyon oldukça özel ve bazı parçalar antika değerinde. Ayrıca ziyaretçiler ücretsiz olarak balık oltası ve şapka ödünç alabiliyorlar.

5.İngiltere’nin taş eden efsanesi, Petrifying Well.
5.İngiltere’nin taş eden efsanesi, Petrifying Well.

Burada karşımıza Mother Shipton adında bir cadının efsanesi çıkıyor. Efsaneye göre Shipton çok özel güçleri olan, kehanet yeteneği güçlü bir cadıymış. Cadının yaşadığı yer de büyüden ve tılsımdan nasibini almış kasvetli, güçlü bir yermiş. Bu özel mülkün suyu bazıları için şifalı iken bazılarını dokundukları zaman taşa çevirirmiş. Gidip gitmemek size kalmış bizden demesi.

Gitmemiş Olmanızın Çok Normal Karşılanacağı Garip Turist Destinasyonları

Bu müzede ülkede bulunan 200’den fazla memelinin erkeklik organı yer alıyor. Eğer bir balinanın organını kavanoz içerisinde görmek isterseniz geleceğiniz adres belli The Icelandic Phallological Museum.

Kaynak: http://www.cntraveler.com/galleries/2014-04-25/wacky-tourist-attractions/1

59 dak önce
Galeri
Baharatlar ve Şehirleri

Yemek yemek her zaman bir zevktir fakat kaliteli yemek, düzgün baharatlar kullanmak ciddi bir ustalık ister. Hangi baharat ne kadar koyulur, bazı tabaklara hangi baharat hiç koyulmaz bilmek gerek. Rengarenk, cümbüş gibi baharatları sizler için derledik. Nasıl, nereden toplanır elimizden geldiğince anlattık.

Fotoğraf: stanfordsportsnutrition.blogspot.com

Salep
Salep

Kireçli toprakları, ormanlık bölgeleri seven salep hangimizi kışın gelişine sevindirmedi. Üzerine koyulan tarçınla ağızlara layık bir fincan zevke dönüşen salep Burdur’un Bucak ilçesinde ve Yozgat’ın Akdağmadeni’nde bolca yetiştirilip üretiliyor.

Fotoğraf: www.hürriyet.com.tr

Karabiber
Karabiber

Karabiberin ağaçta yetiştiğini bilmiyorsanız şaşırabilirsiniz. Önümüze toz halinde gelen karabiber salkım şeklinde meyvelerinin kurutulmasıyla hazırlanıyor. Sıcak mevsimi seven bitki Ege'de özellikle İzmir civarının en tanınanlarından. Antalya sokaklarında da denk gelebileceğiniz ağacın pembe salkımlarına hafifçe vurursanız mis gibi karabiber kokusunu duyabilirsiniz.

Fotoğraf: www.gevrekandginger.com

Nane
Nane

Yazın limonatayla yaptığı iş birliği ile gönlümüzü çalan kışın ise nane-limon ikilisiyle ilaç niyetine de olsa suratımızı buruşturmamıza sebep olan nane. Akdeniz’den Anadolu’ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada yetişen bitki soframızın, kültürümüzün en gediklilerinden. Salatalarda, yoğurtlu soslarda da bir ferah oluyor ki denemeden geçmeyin.

Fotoğraf: threecleversisters.com

Kimyon
Kimyon

Köftenin gülü olan bir baharat; kimyon. Konya ve Polatlı civarında üretilen kimyon baharatlar familyasında etli yemeklere en yakışanlardan. Sarımtırak bir renkte olan kimyon yöre yöre esmer bir tona da bürünebiliyor.

Fotoğraf: thecooperfirm.com

Baharatlar ve Şehirleri

Yemek yemek her zaman bir zevktir fakat kaliteli yemek, düzgün baharatlar kullanmak ciddi bir ustalık ister. Hangi baharat ne kadar koyulur, bazı tabaklara hangi baharat hiç koyulmaz bilmek gerek. Rengarenk, cümbüş gibi baharatları sizler için derledik. Nasıl, nereden toplanır elimizden geldiğince anlattık.

Fotoğraf: stanfordsportsnutrition.blogspot.com

59 dak önce
Galeri
Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Palacio de Cibeles’i Ziyaret

Gotik tarzdaki bu bina bir zamanlar Madrid’de ana postaneydi. 2007 yılından bu yana da belediye binası olarak hizmet veriyor. Düzenlenen ücretsiz sanat galerileri ve etkinlikler güzel fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor.

Fotoğraf: madrid.ociogo.com

Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Cafe Jazz Populart’ta Canlı Müzik Dinlemek

Cafe Jazz Populart, birçok tarzda sanatçıyı ağırlıyor ve birçok gösterisi de ücretsiz. Bu ücretsiz gösterileri web sitesindeki takvimden takip edebilirsiniz.

Fotoğraf: www.abc.es

Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

The Gourmet Experience’nin Çarpıcı Manzarasının Tadını Çıkarın

9 katlı El Corte Ingles alışveriş kompleksinin en üst katında, Madrid’in en güzel manzaralarından birine sahiptir. Panoramik Kraliyet Sarayı ve Almudena Katedrali manzarasının yanı sıra kalabalık trafiği de kuşbakışı izleyebilirsiniz. Daha sonra lezzetli şarküteri ürünlerini tadarak yemek salonunda dolaşabilirsiniz.

Fotoğraf: www.legatraveler.com

Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Madrid’in Mısır Tapınağı’nı Keşif

Rahatlamak ve güneşin batışını izlemek için Madrid’in en iyi yerlerinden biridir. Kraliyet Sarayı ve Casa de Campo manzaralı tapınağın çevresi yerliler tarafından piknik yapmak için de popüler bir mekandır. Tapınak, bazı saatlerde gruplar tarafından keşfedilmesi için ücretsizdir.

Fotoğraf: tripandtravelblog.com

Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Reina Sofia'da Modern Sanatlar'ı Takdir Etmek

Reina Sofia'da, 20. yüzyıl koleksiyonları da dahil olmak üzere belli zamanlarda üctersiz olarak Madrid'deki ücretsiz müzelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Cumartesi günleri ücretiz olan müze, Salı günleri ise kapalıdır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Madrid'de Yapılabilecek Ücretsiz Aktiviteler

Palacio de Cibeles’i Ziyaret

Gotik tarzdaki bu bina bir zamanlar Madrid’de ana postaneydi. 2007 yılından bu yana da belediye binası olarak hizmet veriyor. Düzenlenen ücretsiz sanat galerileri ve etkinlikler güzel fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor.

Fotoğraf: madrid.ociogo.com

1 saat önce
Galeri
Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

Kino İnternational, Berlin

Kino, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından iki yıl sonra 1963 yılında açılmış. Eğimli oturma duvarı, dalgalı tavan ve akustik söndürme panelleri gibi özellikleri bulunan salon, birçok filme ve festivale ev sahipliği yaparak Berlin’de hala önemini korumaktadır.

Fotoğraf: kulturreise-ideen.de

Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

The Chinese Theatre, Los Angeles

Orijinal ismi Grauman Çin Tiyatrosu olup bu isim buraya 2013 yılında verilmiş. 1927 yılında açılmış olan salon ilk zamanlarından beri sayısız filme ev sahipliği yapmış ve üç kez de Akademi Ödülleri törenini ağırlamıştır.

Fotoğraf: westsidetoday.co

Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

Castro Theatre, San Francisco

1922 yılında açılan salon 1977 yılında kentin tarihi resmi yerlerinden biri ilan edilmiştir. Misafirler için 1400 kişilik bir oturma alanı sağlar. Özel etkinlik ve festivallere ev sahipliği yapar.

Fotoğraf: www.castrotheatre.com

Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

Cinémathèque Française, Paris

Paris’in en güzel sinemalarından biridir. Aynı zamanda da film arşivlerinden ve film dünyasından pek çok değerli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliğiyle de ziyaret edilesi yerlerdendir.

Fotoğraf: www.bedouk.fr

Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

Pathé Tuschinski, Amsterdam

Amsterdam’ın kalbinde yer alan salon 1921 yılında inşa edilmiş. Düzenli olarak Amsterdam’ın kırmızı hali törenlerine ev sahipliği yapar. Hala popülerliğini korumakta ve kentin yoğun bölgesini oluşturmaktadır.

Fotoğraf: www.greatervenues.com

Dünyanın En Havalı Sinema Salonları

Kino İnternational, Berlin

Kino, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından iki yıl sonra 1963 yılında açılmış. Eğimli oturma duvarı, dalgalı tavan ve akustik söndürme panelleri gibi özellikleri bulunan salon, birçok filme ve festivale ev sahipliği yaparak Berlin’de hala önemini korumaktadır.

Fotoğraf: kulturreise-ideen.de

1 saat önce
Galeri
Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Meme kanseri son yıllarda görülme sıklığı artan en siyah hastalıklardan biri. Bundan korunmanın ilk yolu ise kadınların kendini kontrol etmesinden geçiyor. Toplumdaki farkındalığı arttırmak amacıyla yapılan bu reklamlar biraz can sıkıcı olsa da gerekli mesajı çok açık şekilde veriyor.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/breast-cancer-awareness-ads/

Görsel: Campbell-Ewald Advertising

Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Görsel: DDB Singapore

Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Görsel: DDB Singapore

Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Görsel: Envision

Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Meme Kanseri Farkındalığını Arttırmaya Yönelik 15 Güçlü Reklam

Meme kanseri son yıllarda görülme sıklığı artan en siyah hastalıklardan biri. Bundan korunmanın ilk yolu ise kadınların kendini kontrol etmesinden geçiyor. Toplumdaki farkındalığı arttırmak amacıyla yapılan bu reklamlar biraz can sıkıcı olsa da gerekli mesajı çok açık şekilde veriyor.
Kaynak: http://www.boredpanda.com/breast-cancer-awareness-ads/

Görsel: Campbell-Ewald Advertising

Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Duyuru

Ocak-Mayıs döneminde gelen turist sayısında düşüş yaşandı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 2015 yılının Ocak-Mayıs döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre % -1,21 oranında düşerek 10 milyon 771 bin 645 seviyesine gerilediği açıklandı. Mayıs ayına bakıldığında ise % -2,46 oranında bir düşüş söz konusu olduğu belirtiliyor. 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde ülkemize gelen 10... daha fazla

Emir Ergin
Silver Yazar
2 saat önce
Gezi Notu

JET SOSYETENİN KARADAĞ ADRESİ: KOTOR

Karadağ’da Bar ve Budva’da da kısa gezilerim oldu. Fakat ben heyecanla Kotor’u bekliyordum. Karadağ’da küçük bir liman şehri olan yerleşme Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alır. Kotor, jet sosyetenin göz bebeğidir. Yatlar limanda yerini almış, değişik boyutlarda şık yatlar etrafı sarmıştı. Kotor’a geldiğimde bir kale karşıladı beni. Yanından nehir geçiyor ve sırtını dağ... daha fazla

JET SOSYETENİN KARADAĞ ADRESİ: KOTOR

2 saat önce
Gezi Notu

DÜNYA KUPASI COŞKUSU: RİO DE JANEİRO

Sabah uyanıp çantamı alıp doğrudan metroyla Maracana Stadı'na gidiyorum. Sokaklar, yollar, insanlar rengarenk Rio’da maç daha doğrusu Dünya Kupası çeyrek finali çok büyük olay gerçekten de... Bugün Fransa-Almanya oynayacak. Her yerde, her ülkeden insanlar gelmiş buraya bu heyecanı yaşamak için =) Burada tanıdık yüzler de varmış bak =) Yaklaşık 6 ay öncesinde bilet... daha fazla

DÜNYA KUPASI COŞKUSU: RİO DE JANEİRO