En Yakındaki Kayak Merkezi Palandöken

Uzun zaman sonra Erzurum Havalimanı'ndayım. 10 yıldan fazla bir süre geçmiş neredeyse burada bulunmayalı... Bu defa Erzurum’da olma nedenim çok daha eğlenceli ve iyi bir sebep! Gezimanya.com ve Xanadu Snow White Hotel işbirliği ile gerçekleştirilen bir hafta sonu organizasyonundayım.
Erzurum; kış tatili tercihlerinde uzak, ulaşımı zor ve “nasıl gideceğiz şimdi taa oralara” şeklindeki önyargılarla oldukça fazla haşır neşir olan bir şehir. Peki, gerçekten Erzurum’da bir kayak tatili gerçekten oldukça uzak mı? Haydi beraber bir bakalım...Saat 11.40 – Erzurum’a Gidiyoruz! Sabiha Gökçen Havalimanı
 
Anadolu yakasını, havalimanına ulaşmak eziyetinden kurtaran gözbebeğim havalimanından bizi Erzurum’a götürecek olan uçağımız, hava şartlarına bağlı 25 dakikalık bir gecikmeyle, 1 saat 40 dakikalık bir uçuş sonunda Erzurum Havalimanı'na indi. Uçağın penceresinden izlediğimiz bembeyaz, sonsuzluk hissi veren bir manzara eşliğinde rahat bir yolculuk yaptık.
 
Saat 14.35 – Palandöken’e Otelimize Gidiyoruz! Erzurum Havalimanı
 
Kalabalık bir grup olmamız dolayısıyla bagajları beklerken geçirdiğimiz bir süre ve bizi bekleyen transfer aracımıza yerleşmemizin aldığı vakite rağmen Palandöken’e doğru hareket ettik. Aracımız yolda rahat ilerliyor, yollar açık ama her yer hala bembeyaz, kar tatilini havalimanından itibaren hissetmek pek güzel!
 
Saat 14.50 - Xanadu Snow White Hotel, Palandöken, Erzurum
 
Xanadu Snow White Hotel'in sıcak lobisine vardık. Saatime baktığımda İstanbul’dan Erzurum Palandöken’deki Xanadu Snow White tesisine varmak yaklaşık olarak 3,5 saatimi aldı. Üstelik trafik keşmekeşinden uzak, yorucu olmayan iyi bir yolculuk ile...
 
Bu nedenle burada anlamaya başladım Xanadu Snow White Hotel'in “En iyi kayak tatili burada yapılır” sözündeki iddiayı... Erzurum’da kayak yapmak isteyenleri fazlasıyla memnun edecek bir kar kalitesi var. Her tecrübeye hitap eden “en uzun” pistler de burada.  Otelin en büyük iddiası ise deneyimli bir kayak odası ve eğitim kadrosuna ayrıca güvenlik öncelikli bir malzeme ve altyapıya sahip olmaları. Kış otellerinde uzun zamanlar geçirdiğimden aklımda standartları gözetecek, kıyas yapacak ve değerlendirecek çok malzeme var. Xanadu Snow White’a da bu gözle baktım.


 
BİR KIŞ OTELİ - XANADU SNOW WHİTE
 
Öncelikle bir kış otelinin sahip olması gereken en büyük özellik; kapalı alanının, otelin kapasitesine uygunluğu. Xanadu, kayak molalarında, yemek aralarında ve kayak sonrasında dinlenmek için sunduğu alanlarla fazlasıyla yeterli. Bölümlere ayrılmış lobinin şömine olan tarafı yoğun, diğer taraflar daha sakin alanlar sunuyor. Burada bulundurulan günlük gazetelerinizi okuyabilir keyifle sıcak bir şeyler içebilirsiniz. Bu arada şömine konumlandırılması daha farklı bir şekilde yapılsaydı çok daha verimli kullanılabilirdi diye düşündüğümü belirtmeliyim.Odalar konusunda Xanadu Snow White bir kış oteli için alışılmışın dışında genişlik ve ferahlık sunuyor. 34 metrekarelik standart odaları oldukça kullanışlı. Ancak elbette ki bir kış ve kayak merkezindeyiz. Bu nedenle otelin kayak konusunda neler yaptığına bir bakalım.
 
EN İYİ KAYAK TATİLİ BURADA YAPILIR!
 
Az öncede belirttiğim gibi burada ne yaptığını bilen insanlar tarafından bir yatırım yapıldığından iddialı bir proje geliştirilmiş. “En iyi kayak tatili burada yapılır” sözünün altı pek boş sayılmaz. Tesisin gerçek bir kayak okulu ve odası var. Potansiyeli rahatlıkla karşılayabilecek malzeme ve ekipmanın yanısıra Türkiye’de tek olan bir sistemle bu işin makineleri ile gerekli bakım ve yenilemeler yapılıyor. Bir kayak atöyesinin ne işe yaradığını ve nasıl bir öneme sahip olduğunu da burada izleme şansımız oldu.Kayak okulunun başında Avusturyalı milli kayakçı Hannes Brenner bulunuyor. Profesyonel bir ekiple aralarında Rusça’da bulunan birkaç dilde kayak dersleri veriliyor.
 
YA KAYAK PİSTLERİ?
 
Gelelim pistlere! Öncelikle otele ait 12 km'lik pist bulunuyor. 3 ayrı zorluk derecesindeki bu pistler dışında Palandöken kayak merkezinde aralarında 3188 metrelik Ejder Tepesi'nin de bulunduğu toplamı 21 kilometrelik 18 ayrı pist de bulunuyor. Bu arada otelden shuttle araç ile 20 km uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezi'ne ulaşmak da mümkün.Xanadu otel pistlerinin en ilgi çekici yanlarından biri de havanın kararmasından etkilenmemeleri! Gece ışıklandırılmış olan pist, kayak zevkini uzatıp karşınızda ışıldayan Erzurum şehir merkezine karşı kayak yapmanızı sağlıyor. Çocuklar için de özel pist ve etkinlik alanlarına sahip Xanadu, ayrıca 800 metrelik ve tarafımızdan bizzat denenmiş ışıklandırılmış bir kızak pisti de bulunduruyor.Otelin yemekleri de kayak yapanları memnun edecek bir menüye sahip. Çeşitli alternatiflerin sunulduğu restoranlar gün boyu hizmet veriyor. Pistlerin karşısında bulunan Apres-ski Bar ise hem gündüz hem gece en hareketli yerlerinden biri. Hem manzara hem iyi bir müzik hem de içinizi ısıtacak bir şeyler içebileceğiniz keyifli bir alan.

Hafta sonu için İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olan Erzurum Palandöken’deydik.
Oldukça uzak değil, oldukça yakın ve coğrafyanın tüm soğuğuna rağmen sımsıcak günlerde... Kış tatili ve kayak adresi arıyorsanız bu yıl Palandöken’i keşfedin!