"En Yeni Malta Haberleri ""Malta'da Gezilecek Yerler"" 2. Bölüm"

Tekrar "Merhba"

Marsaxlokk, Popeye Village, Rabat, Mdina, St. Julian’s, Gozo, Bugibba ve Qawra bilgilerimden sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz!

Sliema

St. Julian’s dan Valletta’ya doğru Sliema’ya yürümek müthiş! Spinola Körfezi’nde mola vererek manzara eşliğinde dinlenebilir, güneşi hissederek bir şeyler içebilirsiniz!

Spinola Bay Sliema-Malta

Genelde, insanlar deniz manzarası eşliğinde sahil yolunda yürüyüş ya da jogging yapıyorlar. Ben de St. Julian's'dan Sliema'ya yürümekten her zaman zevk aldım. Sliema, Malta'nın alış-veriş merkezi! Tanıdık çoğu markanın mağazalarını burada bulabilirsiniz!

Sliema merkezine geldiğinizde Manoel Adası'nda da kısa bir tur atabilirsiniz! 

Manoel Island Sliema-Malta

Valletta 

Başkent Valletta adını Osmanlı’nın Malta kuşatmasında adayı savunan üstad Jean Parisot La Valletta’dan almış! Büyüleyici mimarî yapısıyla Malta’da görmeniz gereken en güzel şehir Valletta diye düşünüyorum! Tüm şehir olarak Unesco Kültür Mirası listesinde! Tam bir Ortaçağ kenti atmosferi ile sarıp sarmalanacağız bu şehirden ayrılmak istemeyeceksiniz! 

Sliema'dan Valletta Manzarası-Malta

Şehre geldiğinizde ilk göreceğiniz Triton Çesmesi (Triton, Poseidon ile Amphitrite'nin oğlu. Poseidon'nun Habercisi. Belden yukarısı insan belden aşağısı balık şeklinde, ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısı)

Triton Fountain Valletta-Malta

Valetta’yı gezmeye City Gate (Halihazırdaki Kapı, Renzo Piano tarafından 2011-2014 yılları arasında inşa edilmiş)’den başlıyoruz! 

City Gate Valletta-Malta

Cumhuriyet Caddesi (Triq  il Republica)’nden ilerliyoruz.

Triq il Republica Valletta-Malta

St. John Kathedrali  (St. John's Co-Cathedral-Vaftizci Yahya Katedrali), Caravaggio (Vaftizci Yahya’nın İnfazı Tablosu görülmeli) 10 yıl önceki ziyaretimden de biliyorum ki! Bence Malta'da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor (Biz, Archbishop Emeritus Mgr. Joseph Mercieca'nın ölümü nedeniyle Kathedral kapalı olmasından ve 26 Mart 09:30-12:00 saatlerinde açılacaktı ama onu da kaçırdığımızdan göremedik) Kuru kafaları, ölümün değişik şekilde vurgulanması, tavanındaki işlemeleri Sizleri müthiş etkileyecek!

St. John's Co-Cathedral Valletta-Malta

Başbakanlık Binası (Auberge de Castille), Azize Catherine Kilisesi (Church St. Catherine of Italy), Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Büyük Üstad Sarayı (Grandmaster’s Palace 10 EUR) da Malta'da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor diye düşünüyorum. Bahçesindeki Neptün Heykeli, Aslan Heykelleri, Portakal Agacı da görülmeli! (THE PALACE ARMOURY (Burada Malta Şövalyelerine ait zırh, kullandıkları silah ve savaş malzemeleri sergilenmekte), THE PALACE STATE ROOMS),

Grandmaster's Palace Valletta-Malta

Zafer Kilisesi (CHURCH OF OUR LADY OF VICTORY 1566), Ulusal Malta Kütüphanesi (BIBLIOTHECA),

BIBLIOTHECA Valletta-Malta

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), Alt Barakka Bahçeleri (Lower Barrakka Gardens), 

Lower Barakka Gardens Valletta-Malta

Siege Bell War Memorial,

 Siege Bell War Memorial Valletta-Malta

Fort St. Elmo (Aziz Elmo Kalesi), Üst Barakka Bahçeleri (Upper Barrakka Gardens)'nden, Malta’nın efsanevî manzaralarını seyretmeye doyamazsınız! Aynı zamanda mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz!

Upper Barakka Gardens Valletta-Malta

Buradan, Osmanlı kuşatmasına sahne olan Büyük Liman, Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla), Marsa ve Kalkara şehirleri ile Büyük Tersane’ye kadar olan bölgeyi de görmeniz mümkün!

Fort St. Elmo Valletta-Malta

Saluting Battery (Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında, 3 EUR karşılığı seyredebilirsiniz! Bizim gittiğimizde özel bir kutlama nedeniyle kapalıydı.) Victoria Gate, Hükümet Binası (New Parliament House), Manoel Tiyatrosu (Teatru Manoel), Sanctuary Basilica of Our Lady of Mount Carmel (Roman Katholik Kilisesi), St. Paul's Pro-Cathedral (Anglican Pro-Cathedral), The Collegiate Parish Church of St. Paul's Shipwreck, Hastings Gardens, The Granaries, Sarria Church.

Vittoriosa Grand Harbour Malta

Vaktiniz varsa ve müze gezmekten hoşlanıyorsanız; National Museum of Archaeology (Ulusal Arkeoloji Müzesi-Mużew Nazzjonali tal-Arkeoloġija), Ulusal Savaş Müzesi (National War Museum) vb. gezebilir (Müzeler için, Heritage Malta Bileti 35 EUR, 1 ay geçerli), Statue of Jean de Valletta, Casa Rocca Piccola (Home of the Noble de Piro) görebilir, The Malta Experience (The Audio Visual Spectacular -Saint Elmo Bastions, Mediterranean Street) izleyebilirsiniz!Ayrıca cumbalı, renkli evlerini fotoğraflayabilir, dar sokaklarında tur atabilirsiniz!

Valletta-Malta
Binalar barok tarzı inşa edilmiş.

Üç Sehirler Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) ve Cospicua (Bormla)

Valletta’dan Üst Barakka Bahçeleri’nden Üç Şehirler manzarası daha güzel diye düşünüyorum.

Vittoriosa-Malta

Malta şövalyelerinin yurdu! GRAND HARBOUR MARINE (Büyük Liman) Vittoriosa’yı kesinlikle gezmelisiniz.

Vittoriosa-Malta

MALTESE FALCON, CASINO ROYALE gibi benim bile hayran kaldığım müthiş tekneler mevcut! Genelde tekneler İngiliz bandralı! İnsanlar burada Luzzo’larla kürek çekerek antrenman yapıyorlar!

Grand Harbour Vittoriosa-Malta

Çocukların oynayacağı park, insanların dinlenebileceği, yürüyüş yapabileceği alanlar mevcut!

Grand Harbour Vittoriosa-Malta

Kalkara’da Luzzo’ları inşa ediyorlar. Marina’nın karşı kıyısı olan Kalkara, Senglea tarafında halkın oldukça fakir olduğu anlaşılıyor. Tamamen zıt kutuplar! 

Senglea-Malta

Mosta

Avrupa’nın dördüncü büyük kubbesine sahip olan Santa Maria Assunta Kilisesi, Mosta’da!

Santa Maria Assunta Kilisesi Mosta-Malta

2. Dünya Savaşı’nda Alman Nazi uçaklarının atmış olduğu 200 kg ağırlığındaki bombada burada sergileniyor.

Santa Maria Assunta Kilisesi'ndeki Patlamayan Bomba Mosta-Malta

Biz Good Friday (13. Cuma-Happy Easter)'e denk gelmiştik. Kilise içinde ve dışında hummalı bir çalışma sürüyordu. 

Santa Maria Assunta Kilisesi Mosta-Malta

Tarxien Tapınakları

HAL TARXIEN PREHISTORIC TEMPLES’ı Sadece Bizim gittiğimiz Good Friday (24, 25 and 31 December, 1 January)  haricinde haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz! 

Tarxien Tapınakları Malta

Tarih severler için görülebilir. Biz burayı göremesek de Paola'daki Church of Christ the King Cathedral'indeki müthiş gösteriye şahit olduk. Geçitteki insanların kimleri temsil ettiğini tam olarak anlayasam da!

 Church of Christ the King Paola-Malta
 
Church of Christ King Paola-Malta

Biz göremesek de; Neolitik Dönem'e meraklı iseniz Ghar Dalam Magarası'nı, Qrendi Kasabası’nda Hagar Qim (Dünyadaki en eski dini yerleşim bölgesi) ve Mnajdra Tapınakları (10 EUR)'nı görebilir, Blue Grotto, Hypogeum (Hal Saflieni), Comino’da, Blue Lagoon (Küçük teknelerle ulaşım 10 EUR-15 dakika)'u, 250 m. yükseklikteki Dingli Cliffs'i gezebilirsiniz!

1565 yılında kuşatmada şehit olan askerler ile Turgut Reis ve 1. Dünya Savaşı’nda esir tutulurken; ölen askerlerin anısına Sultan Abdülaziz tarafından Malta Osmanlı Şehitliği mevcut! Luqa Havaalanı'ndan şehre doğru giderken; kubbeleri görünce anlayabilirsiniz! Lakin kapalı ve ziyarete açık olmadığını, unuttturulmak istendiğini St. Julian's da yaşaşan arkadaşım söyledi.Ortaçağ’dan kalma havası, tarihi anılarımız ve Game of Thrones’a ev sahipliği yapmasıyla da ilginizi çekecek bu ülkeyi imkânınız varsa ziyaret etmelisiniz diye düşünüyorum.

Vittoriosa-Malta

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!