Google+

Arama formu

EN YENİ MALTA HABERLERİ "MALTA'DA GEZİLECEK YERLER" 2. BÖLÜM

Bu yazı Gezimanya üyesi varol gezi tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Tekrar "Merhba"

Marsaxlokk, Popeye Village, Rabat, Mdina, St. Julian’s, Gozo, Bugibba ve Qawra bilgilerimden sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz!

Sliema

St. Julian’s dan Valletta’ya doğru Sliema’ya yürümek müthiş! Spinola Körfezi’nde mola vererek manzara eşliğinde dinlenebilir, güneşi hissederek bir şeyler içebilirsiniz!

Valletta

Genelde, insanlar deniz manzarası eşliğinde sahil yolunda yürüyüş ya da jogging yapıyorlar. Ben de St. Julian's'dan Sliema'ya yürümekten her zaman zevk aldım. Sliema, Malta'nın alış-veriş merkezi! Tanıdık çoğu markanın mağazalarını burada bulabilirsiniz!

Sliema merkezine geldiğinizde Manoel Adası'nda da kısa bir tur atabilirsiniz! 

Valletta-1

Valletta 

Başkent Valletta adını Osmanlı’nın Malta kuşatmasında adayı savunan üstad Jean Parisot La Valletta’dan almış! Büyüleyici mimarî yapısıyla Malta’da görmeniz gereken en güzel şehir Valletta diye düşünüyorum! Tüm şehir olarak Unesco Kültür Mirası listesinde! Tam bir Ortaçağ kenti atmosferi ile sarıp sarmalanacağız bu şehirden ayrılmak istemeyeceksiniz! 

Valletta-2

Şehre geldiğinizde ilk göreceğiniz Triton Çesmesi (Triton, Poseidon ile Amphitrite'nin oğlu. Poseidon'nun Habercisi. Belden yukarısı insan belden aşağısı balık şeklinde, ayakları at ayağına benzeyen bir deniz tanrısı)

Valletta-3

Valetta’yı gezmeye City Gate (Halihazırdaki Kapı, Renzo Piano tarafından 2011-2014 yılları arasında inşa edilmiş)’den başlıyoruz! 

Valletta-4

Cumhuriyet Caddesi (Triq  il Republica)’nden ilerliyoruz.

Valletta-5

St. John Kathedrali  (St. John's Co-Cathedral-Vaftizci Yahya Katedrali), Caravaggio (Vaftizci Yahya’nın İnfazı Tablosu görülmeli) 10 yıl önceki ziyaretimden de biliyorum ki! Bence Malta'da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor (Biz, Archbishop Emeritus Mgr. Joseph Mercieca'nın ölümü nedeniyle Kathedral kapalı olmasından ve 26 Mart 09:30-12:00 saatlerinde açılacaktı ama onu da kaçırdığımızdan göremedik) Kuru kafaları, ölümün değişik şekilde vurgulanması, tavanındaki işlemeleri Sizleri müthiş etkileyecek!

Valletta-6

Başbakanlık Binası (Auberge de Castille), Azize Catherine Kilisesi (Church St. Catherine of Italy), Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Büyük Üstad Sarayı (Grandmaster’s Palace 10 EUR) da Malta'da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor diye düşünüyorum. Bahçesindeki Neptün Heykeli, Aslan Heykelleri, Portakal Agacı da görülmeli! (THE PALACE ARMOURY (Burada Malta Şövalyelerine ait zırh, kullandıkları silah ve savaş malzemeleri sergilenmekte), THE PALACE STATE ROOMS),

Valletta-7

Zafer Kilisesi (CHURCH OF OUR LADY OF VICTORY 1566), Ulusal Malta Kütüphanesi (BIBLIOTHECA),

Valletta-8

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), Alt Barakka Bahçeleri (Lower Barrakka Gardens), 

Valletta-9

Siege Bell War Memorial,

 Valletta-10

Fort St. Elmo (Aziz Elmo Kalesi), Üst Barakka Bahçeleri (Upper Barrakka Gardens)'nden, Malta’nın efsanevî manzaralarını seyretmeye doyamazsınız! Aynı zamanda mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz!

Valletta-11

Buradan, Osmanlı kuşatmasına sahne olan Büyük Liman, Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla), Marsa ve Kalkara şehirleri ile Büyük Tersane’ye kadar olan bölgeyi de görmeniz mümkün!

Valletta-12

Saluting Battery (Her gün 10.00-17.00 saatleri arasında, 3 EUR karşılığı seyredebilirsiniz! Bizim gittiğimizde özel bir kutlama nedeniyle kapalıydı.) Victoria Gate, Hükümet Binası (New Parliament House), Manoel Tiyatrosu (Teatru Manoel), Sanctuary Basilica of Our Lady of Mount Carmel (Roman Katholik Kilisesi), St. Paul's Pro-Cathedral (Anglican Pro-Cathedral), The Collegiate Parish Church of St. Paul's Shipwreck, Hastings Gardens, The Granaries, Sarria Church.

Valletta-13

Vaktiniz varsa ve müze gezmekten hoşlanıyorsanız; National Museum of Archaeology (Ulusal Arkeoloji Müzesi-Mużew Nazzjonali tal-Arkeoloġija), Ulusal Savaş Müzesi (National War Museum) vb. gezebilir (Müzeler için, Heritage Malta Bileti 35 EUR, 1 ay geçerli), Statue of Jean de Valletta, Casa Rocca Piccola (Home of the Noble de Piro) görebilir, The Malta Experience (The Audio Visual Spectacular -Saint Elmo Bastions, Mediterranean Street) izleyebilirsiniz!
Ayrıca cumbalı, renkli evlerini fotoğraflayabilir, dar sokaklarında tur atabilirsiniz!

Valletta-14
Binalar barok tarzı inşa edilmiş.

Üç Sehirler Vittoriosa (Birgu), Senglea (Isla) ve Cospicua (Bormla)

Valletta’dan Üst Barakka Bahçeleri’nden Üç Şehirler manzarası daha güzel diye düşünüyorum.

Valletta-15

Malta şövalyelerinin yurdu! GRAND HARBOUR MARINE (Büyük Liman) Vittoriosa’yı kesinlikle gezmelisiniz.

Valletta-15

MALTESE FALCON, CASINO ROYALE gibi benim bile hayran kaldığım müthiş tekneler mevcut! Genelde tekneler İngiliz bandralı! İnsanlar burada Luzzo’larla kürek çekerek antrenman yapıyorlar!

Valletta-17

Çocukların oynayacağı park, insanların dinlenebileceği, yürüyüş yapabileceği alanlar mevcut!

Valletta-17

Kalkara’da Luzzo’ları inşa ediyorlar. Marina’nın karşı kıyısı olan Kalkara, Senglea tarafında halkın oldukça fakir olduğu anlaşılıyor. Tamamen zıt kutuplar! 

Valletta-19

Mosta

Avrupa’nın dördüncü büyük kubbesine sahip olan Santa Maria Assunta Kilisesi, Mosta’da!

Valletta-20

2. Dünya Savaşı’nda Alman Nazi uçaklarının atmış olduğu 200 kg ağırlığındaki bombada burada sergileniyor.

Valletta-21

Biz Good Friday (13. Cuma-Happy Easter)'e denk gelmiştik. Kilise içinde ve dışında hummalı bir çalışma sürüyordu. 

Valletta-20

Tarxien Tapınakları

HAL TARXIEN PREHISTORIC TEMPLES’ı Sadece Bizim gittiğimiz Good Friday (24, 25 and 31 December, 1 January)  haricinde haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz! 

Valletta-23

Tarih severler için görülebilir. Biz burayı göremesek de Paola'daki Church of Christ the King Cathedral'indeki müthiş gösteriye şahit olduk. Geçitteki insanların kimleri temsil ettiğini tam olarak anlayasam da!

 Valletta-24
 
Valletta-25

Biz göremesek de; Neolitik Dönem'e meraklı iseniz Ghar Dalam Magarası'nı, Qrendi Kasabası’nda Hagar Qim (Dünyadaki en eski dini yerleşim bölgesi) ve Mnajdra Tapınakları (10 EUR)'nı görebilir, Blue Grotto, Hypogeum (Hal Saflieni), Comino’da, Blue Lagoon (Küçük teknelerle ulaşım 10 EUR-15 dakika)'u, 250 m. yükseklikteki Dingli Cliffs'i gezebilirsiniz!

1565 yılında kuşatmada şehit olan askerler ile Turgut Reis ve 1. Dünya Savaşı’nda esir tutulurken; ölen askerlerin anısına Sultan Abdülaziz tarafından Malta Osmanlı Şehitliği mevcut! Luqa Havaalanı'ndan şehre doğru giderken; kubbeleri görünce anlayabilirsiniz! Lakin kapalı ve ziyarete açık olmadığını, unuttturulmak istendiğini St. Julian's da yaşaşan arkadaşım söyledi.
Ortaçağ’dan kalma havası, tarihi anılarımız ve Game of Thrones’a ev sahipliği yapmasıyla da ilginizi çekecek bu ülkeyi imkânınız varsa ziyaret etmelisiniz diye düşünüyorum.

Valletta-15

Etiketler


varol gezi kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir! Nerelere gidilir, nerede ne yenir, ne içilir? Hep merak etmişimdir!  Olcay VAROL | VAROL GEZİ - EKONOMİK - UCUZ SEYAHAT HAKKINDA TÜYOLAR varolgezi.com