Endülüs'te İlk Durak: Granada...

Sabah saat 07:00 civarı ve Granada tren garındayız. Bu şehir Endülüs’teki ilk durağımız ve burada olmamızın asıl sebebi elbetteki El Hamra Sarayı. Saraya öyle istediğiniz zaman girip ziyaret edemiyorsunuz. Ya günler öncesinden biletinizi almanız gerekiyor ya da sabah daha gün doğmadan saray önünde kuyruğa girmeniz gerekiyor (tabi bunun girebilme garantisi yok). Ben biletleri gelmeden 2 hafta önce internet üzerinden almıştım. Girişte bulunan ATM şeklindeki makinelerden kredi kartımı kullanarak biletleri kolayca bastırdım ve içeri girdik.

Saray gezimiz saat 1300 de başladığı için öncesinde küçük bir şehir turu atıyoruz ve ardından El Hamra sarayının karşı tepesi olan Albayzın bölgesine çıkıyoruz. Bu bölgede bir dönem Arap Müslümanlar (mağribiler) yaşamışlar. Gerek sokak yapılarında, gerek evlerin dış cephelerinde arap etkileri hala dimdik ayakta duruyor. Albayzın bölgesinde 13. yy bir kale yapılmış ve bu bölgede zaman içerisinde 30 dan fazla cami inşa edilmiş. Günümüzde maalesef hiç birisi yok ve hatta pek çoğunun yerinde kiliseler mevcut. Avrupalının dine saygısının derecesini bu şekilde ölçebilirsiniz!

El Hamra’ya giriş saatimiz geldi. Saray Nasri Sultanlığının Granada’yı yönettiği dönemde halifeler I. İsmail, I. Yusuf ve I. Muhammed döneminde yapılmıştır. Saray içerisinde alçı, kereste ve seramik gibi pek çok farklı melzemeler mükemmel bir birliktelik sergiler. Sarayın el sanatı örnekleri ise hakikaten çok etkileyici. Saray’ın bir diğer akıllarda kalan tarafı ise göz alıcı çiçeklerler, bitkilerle, fıskiyelerle süslenmiş büyük yazlık bahçeleri. Hatta bu bahçeler günümüzde her yıl düzenlenen müzik ve dans festivallerine ev sahipliği yaparlar.

El Hamra gezimizi müteakip tekrar şehir merkezine inerek akşamüstü trenimize kadar tur atmaya başlıyoruz. Buradaki sokakların, alışveriş bölgelerinin Mısır ve Tunus’ta gördüklerimizle olan benzerliği bizi şaşırtıyor.