En'lerin Şehri Dubai'de Ulaşım

Yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) 'en'leri bol şehri Dubai'deyiz. 20. yüzyıla kadar bir liman şehri olarak yaşayan ülkeye, muhteşem petrol geliri ile beraber sihirli bir el dokunuyor ve inanılmaz işlere imza atmaya başlıyorlar. Petrol gelirinin bir gün biteceğini düşünen uzak görüşlü yöneticiler ülkelerine çok kısa zamanda çağ atlatmayı başarıyorlar. Ülke artık turizmin, finansın, alışverişin, eğlencenin, inşaatın ve ticaretin başkentine dönüşmüş durumda. Her şeyin en büyüğünü ve en muhteşimini yapmaya kararlı bu ülkeyi gören herkes kısaca paranın gücüne şahitlik ediyor. Yerleşik nüfusun yaklaşık 2 milyon olduğu ülke, her yıl ortalama 15 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin yönetim şekli parlamenter monarşi. Turistlere inanılmaz bir hoşgörü bulunuyor. Yedi emirliği de kendi şeyhleri yönetiyor ve başkent Abu Dhabi'nin şeyhi, aynı zamanda ülkenin başkanı. Şeyhlik babadan oğula geçiyor. Yönetimde federal bir hükümet bulunuyor ve ülke ile ilgili kararları bu ortak meclis alıyor.

Yerli halkı AVM'ler dışında pek göremiyorsunuz, günlük yaşamı burada Pakistan, Bangladeş ve Hindistan vatandaşları ele geçirmişler. Katı yasalardan dolayı inanılmaz bir güven ortamı var ve herkes çok güzel ingilizce konuşuyor.

Para birimi AED (Arab Emirates Dirham), kısaca dirhem deniyor. 1 AED=0,82 TL (15.09.2016)

Havaalanından şehre ulaşım: Ülkemizden 4,5 saat uçuş mesafesinde bulunan şehirde, iki adet havalimanı bulunmaktadır. Bizim havayollarımız dahil, tarifeli uçuş gerçekleştiren havayollarının kullandığı Dubai International Airport (DXB). Çıkışta metro istasyonu bulunmakta ve metro ile merkeze gidilebilmektedir. Gişeden alacağınız Nol Card ile 7,5-8,5 AED ile gidebilirsiniz (detaylı bilgiyi alttaki şehir içi ulaşım yazımızda bulabilirsiniz). Metro ile 40 dakikada ulaşabileceğiniz noktaya, taksi ile yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz ancak 60-70 AED civarında ödersiniz.

İkinci havalimanı Sharjah International Airport (SHJ) daha ziyade ucuz fiyatlı charter uçuşlarda kullanılıyor. İstanbul Sabiha Gökçen'den kalkan AirArabia bu havalimanını kullanmaktadır. Buradan AirArabia'nın shuttle (15 AED) servisi ile ya da taksi ile (yaklaşık 150 AED) merkeze ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım: Metro: Çok kullanışlı iki hatta (kırmızı ve yeşil) sahip metro aynı zamanda dünyanın en uzun tam otomatik (sürücüsüz) metrosu olma özelliğindedir. Metro girişinde ve çıkışında kartı okutmak gerekiyor çünkü mesafeye göre ücret değişiyor. Metro, otobüs ve tramvaylarda ortak kullanılabilen üç çeşit Nol Card bulunmaktadır. Nol Red Card, tek sefer veya çok az kullanıma uygundur. 2 AED ücreti olan kart, en fazla 10 kez kullanılıyor. Kısa mesafe 4 AED, uzun mesafe 6 AED ve havalimanı 10 AED'dir. Bizim de tercih ettiğimiz daha kullanışlı olan Nol Silver Card ise 25 AED karşılığı alınıyor. İçerisinde 19 AED bakiye olan kart için 6 AED kart ücreti ödeniyor ve daha sonra istendiği kadar para, makinalardan ya da gişeden yüklenebiliyor. Kısa mesafe 3 AED, uzun mesafe 5 AED ve havalimanı 7,5 AED'dir. Tek kötü tarafı kart içindeki bakiye, kısa mesafeye gitseniz dahi 7,5 AED'nin üzerinde olması gerekiyor aksi takdirde turnike girişe izin vermiyor. Bir diğer kart ise Nol Gold Card var. Özel vagonda deri koltuklarda seyahat ediyorlar ama doğrusu fiyatını bilmiyorum. Gold vagonun arkasında bulunan pembe vagon ise kadınlarla çocuklar için. İsteyen kadın erkeklerin olmadığı bu vagonu ya da erkeklerin de kullandığı vagonu tercih edebiliyor. Nol kartları okuttuğunuzda, geçerli toplu taşımalarda 30 dakika içinde aktarma yapabilirsiniz.

Otobüsler: Otobüslerden ziyade genellikle otobüs durakları ilgimizi çekti doğrusu. Otobüs hiç kullanmadık ama klimalı otobüs durağını tecrübe ettik ve çok beğendik. Hatların bir çoğunun metro bağlantılı olduğunu ve ücretlerin yaklaşık metro ücretinde olduğunu ve şoför yanındaki makineye Nol kartın okutulduğunu öğrendik.

Taksi: Fiyatları gerçekten çok uygun. Krem renkli taksilerin üzerlerindeki tabelada boş veya dolu olduğu görülüyor ama boş taksi bulmak çok zor. Pembe renkli olan taksiler ise yine sadece kadın ve çocuklara ait. Şoförlerin hemen tamamı Pakistan veya Bangladeşli ve klimaları sonuna kadar açıyorlar.

Tramvay: Sahilde konuşlanmış tramvayı biz kullanma ihtiyacı duymadık ancak turistik maksatlı kullanılabilir. Nol kart metro gibi aynı fiyatla tramvayda da kullanılabiliyor.

Monorail: Palmiye Adası'nın (Palm Jumeirah) kendi ulaşım hattıdır. Bir başta bir de sonda olmak üzere iki duraktan oluşuyor. Monorailde Nol kart geçmiyor, tek yön 15 AED ve gidiş dönüş 25 AED.

Abra: Bur Dubai ile Deira arasında çalışan bu tekneleri kullanmak gerçekten çok keyifli, üstelik fiyatları da sadece 1 AED'dir.

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.