Eski Şehir (Old Town) Meydanı Prag - 2

Güzel şehir Prag’ı gezmeye devam ediyoruz.

Komünist rejimin ilanına tanık olmuş, II. Dünya Savaşı sırasında zarar görse de ayakta kalmayı başarmış tarihi binalarıyla, arnavut kaldırımlarıyla şehrin en ilgi çeken noktası bu meydan. Dekoratif tenteleri ile çok sayıdaki turistik restoran ve barları meydana keyif katmış, yer bulmak zor, gerçek anlamda kalabalık. Araç trafiğine kapalı meydanda ilk göze çarpan ortadaki havuz ve içindeki Maximilian Çeşmesi, 1572 yılından kalma.

Bu meydanda, yani şehrin tam kalbinde yer alan ve içindeki kuklalar ile her saat başı mini bir gösteri sunan Saat Kulesi tüm turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 15. yy yapısı Astronomik Saat Kulesi’ni insanlar yıllardır görmeye geliyorlar. Hatta bazı insanlar sadece bu saat için gelirlermiş. Bence de şehre gelen hiç kimse bu saat kulesini görmeden dönmemeli. Peki siz gördünüz mü? Gördüyseniz sizi geçmişin izlerinde bir yolculuğa çıkaracak bu saatin hikayesi mi biliyor musunuz?

15.yy sonlarında Charles Üniversitesi'nde profesör olan Hunuş Usta yapmış bu Saat Kulesini. Saat güneşin, dünyanın ve ayın konumlarını gösteren astronomik bir saat. Usta saatin dış tarafındaki rakamları, meydanın arka paralelindeki Yahudi mahallesinde oturan insanlara jest yapmak için İbranice yaparak Babil Saati'ni göstermesini sağlamış. 

Saatin üst tarafına, her iki yanına ikişer kukla koymuş. Elinde tuttuğu aynada kendini seyreden kukla "kendini beğenmişliği", elinde altın torba tutan Yahudi "cimriliği", iskelet olan "yaşama karşı isteksizliği", elinde müzik aleti –bir mandolin- tutan kukla ise "gece hayatı ve sefahate düşkünlüğü" simgelemekte. Özetle bu kuklalar insanlara "Kendini beğenmiş, cimri, yaşama karşı isteksiz ve sefahate düşkün olmayın" mesajı vermekte. 

Saatin alt tarafında ise insanları "bilim, adalet, astroloji ve eğitim"e önem vermeleri konusunda uyaran dört heykel daha bulunuyor. Bu saatle “herkes bir gün geldiği yere geri dönecek yani elbet bir gün toprakla özleşip ölecek” (tıpkı Kutna Hora şehrindeki Kemikli Kilise'de olduğu gibi – bu kiliseyi de anlatacağız size) mesajını vermek isteyen Hunuş Usta bu saatle birlikte de çok önemli biri olur, çok ünlenir, hatta kraldan daha fazla konuşulur hale gelir.. Bu ünlü hocaya başka ülkelerden çok sayıda teklifler gelse de usta tüm teklifleri reddeder. 

Bir ustanın kendinden daha popüler hale gelmesine kızan Kral, daha da önemlisi ülkesinde bulunan bu saat gibi güzel eserleri başka ülkelerde de yapmasını engellemek için ustanın gözlerine mil çektirerek onu kör eder. Göz nuruyla çalışan zavallı Usta körlüğü kabullenemez ve intihar etmeye karar verir, ancak krala olan öfkesini de yenemez ve saati bozmak için kendini saatin mekanizmasına bırakarak hayatına son verir. Ölümünden sonra tam 50 sene çalıştırılamayan saati seneler sonra bir usta onarmayı başarır.

Turistlerin yolun ilgisini çeken saatin önü, saat başlarına yakın dakikalarda mahşeri bir kalabalığı ağırlıyor, saat 21:00 e kadar her saat başı. Sanki her saat başı izleyenlerinin dikkatini verilen mesajlara çekmek ister gibi, çan sesleriyle İsa'nın 12 havarisi pencerenin önünden geçerek yaptığı küçük gösteri “uyanın” der gibi.. Bu gösteri bir horozun ötüşüyle son buluyor. 
 
Bu ünlü show’u izledikten sonra Stare Mesto, Nove Mesto, Josefov, Mala Strana ve Hradcany semtlerini vaktiniz elverdiğince yürüyerek gezin, uzak bölgelere ise metro, otobüs ve taksiler ile ulaşabilirsiniz. Bu arada notaljik tramvaylar o kadar hoş görünüyor ki, ben binemedim ama siz mutlaka bir kez olsun deneyin.


Prag’da örülmeye değer yerler anlatmakla, yazmakla bitmez, mutlaka gidip gezmeli, görmelisiniz... İlgilenenler için birkaçı için kısa bilgiler yazımın sonunda)

Hitler'in de hayran olup II. Dünya Savaşı sırasında (Paris gibi) bombalatmadığı bu şehre ben de hayran oldum, hatta bayıldım. Vltava Nehri'nin iki yakasına kurulmuş, dünyanın en güzel tarihi şehirlerinden Prag. İnsanlarının sosyal yaşamlarıyla, kazandıkları parayla mutlu olduğu, suç oranının yok denecek kadar az olduğu, turistlerin sokaklarda korkusuzca dolaşabildiği şehri gezmeye doyamadım, zaten doya doya gezmek için zamanımı yeterli de bulmadım, illaki tekrar gelmeliyim..

(Bu tarihi ve güzel ülkeye gitmek isterseniz en uygun ve güzel mevsim bahar ayları, zira kış aylarında dondurucu bir soğuk ve ayazken yaz aylarında da çok sıcak. Saat farkımız -1 ve Elektrik 220 V. Avrupa Birliğinde olduğu için Schengen vizesi gerekiyor, ancak para birimi Çek Kronu)
 
Bir Ortaçağ Gecesi 

Gece çok turistik bir gösteri olacağını tahmin ettiğimiz halde önerilen bir Ortaçağ Gecesine katılalım, en azından görmüş oluruz diye düşündük. Ama sonuç umduğumuz gibi hayal kırıklığı olmadı. Mekan kalın taş duvarlı tonozlu, adeta bir mahzen gibi, gerçek bir ortaçağ meyhanesi havasında, tahta masalar, mum ışıkları ile loş bir ortam. Garsonlar da Ortaçağ kıyafetleri içinde ellerindeki tahta tabakları ekmek tahtalarını masalara atıyorlar, evet evet gerçekten atıyorlar. Masanın üzerine bir tahta, bir bıçakla birlikte bırakıyor, kesin diyorlar, etlerin servisi de bir bıçağa batırarak önümüzdeki tahta tabaklara bırakıveriyorlar, fotoğraf çekmek için ayağa kalkıp dolaşanları sözde azarlayarak omuz atarak kendilerine yol açıp dolaşıyorlar masaların arasında. Kısacası bire tam bir ortaçağ gecesi havası yaratmaya çalışıyorlar, demek ki o devirde böyleymiş diye gülüşüyoruz.. Derken show başlıyor, ateş yutan adamlar, ateş çemberi, cadı mahkemesi ve sonuçta yakılarak öldürülmesi şovu. Güzel bir geceydi bence. (geceye, hatta bu ülkeye de yakışmayan, tek şey dansözdü sanırım)
 
Yarın birlikte şirin kent Karlovy Vary’ye gitmeye ne dersiniz ??
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*St. George Bazilikası – Prag’ın en eski ve en iyi korunmuş dini yapısı.

*Mala Strana: Prag’ın merkezindeki bu semte Prag kalesinden Vltava nehrine doğru uzun merdivenli bir yürüyüş yolundan ulaşılıyor. Bu semtteki barok tarzdaki Wallenstein Sarayı günümüzde Çek Senatosu ve ziyarete açık. Bahçesinde bulunan yapay bir mağara ve heykeller etkileyici.

*Stare Mesto - (Eski Kent) ortaçağın bu önemli yerleşimine Mala Strana’dan, Karluv Köprüsü’nü (Charles Bridge – Karlsbrücke) geçerek ulaşabilirsiniz. Günümüzde sokak müzisyenleri ve ressamları, hediyelik eşya satıcıları ile kentin en hareketli, kalabalık noktalarından. Stare Mesto.

* Nove Mesto - Stare mesto’dan bu kez güneye doğru yürürseniz Yeni Kente ulaşacaksınız. Bu semtte görülmesi gereken yapı Narodni Muzeum -Ulusal Müze- geliyor. Çek sanatçılarının büstleri, heykelleri ve Avrupa resim sanatı koleksiyonu ile ilgi topluyan bir müze. Semtin bir başka önemli binası ise Narodni Divadlo (Ulusal Tiyatro) - halen aktif olarak kullanılan opera, drama ve bale gösterilerinin sergilendiği Ulusal Tiyatro, Vltava nehri kıyısında yer alıyor.

* Petrin Park’ta bulunan ve Eyfel Kulesi’nin küçük bir modeli olan Gözetleme Kulesi (Rozhledna)
* 1930’dan beri Praglı astronomların çalışmalarını yürüttüğü Petrin Tepesi’ndeki Rasathane (Hvezdarna).

*Barut Kulesi (Prašná Brána) - Prag’a geldiklerinde mutlaka görülmesi gereken bir yer de Cumhuriyet meydanında yapımı 1475 yılına kadar uzanan ve yeni şehri eski şehirden ayırması için inşa edilmiş olan Powder Tower. 17. yüzyılda savunma ve silah barutu deposu olarak kullanılmış.

*Dans Eden Ev (Dancing House) - ABD’li dansçı ve oyuncu Ginger Rogers ve Fred Astaire’e adanmış, 2 figürün dans eder gibi göründüğü modern bir bina. 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.