Google+

Arama formu

EVEREST’E GEÇİŞ NOKTASI, DARJELİNG

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hindistan’ın en büyük ve en önemli hayvanat bahçelerinden biri olan Padmaja Naidu Himalayan hayvanat bahçesine geliyoruz. Hayvanat bahçesi 14 Ağustos 1958’de açılmış olup 67 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Hayvanat bahçesinde görülebilecek en önemli hayvanlar arasında kar leoparı (snow leopard), Bengal kaplanı, Himalaya siyah ayısı, kırmızı panda, Yak ve Tibet kurdu bulunuyor. Zaten hayvanat bahçesine girdiğiniz gibi sizi siyah bir ayı karşılıyor.

Darjeeling

Hayvanat bahçesi de diğer tüm mimari yapılar gibi bir yamaç üzerine kurulmuş durumda. Hayvanları doğal ortamlarından koparmayacak şekilde bir düzenleme yapılmış. Hayvanlar tıpkı doğal ortamlarında gibiler...

Darjeeling bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Darjeeling-1

Hayvanat bahçesi 2.150 metre yükseklikte yer alıyor. Bu özelliği ile dünyanın en yüksekte yer alan hayvanat bahçesi durumunda. Burada 30 farklı çeşit hayvan barınıyor.

Hayvanat bahçesinin içinde, en tepede ve uç noktada 29 Mayıs 1953’te saat 11:30’da Everest’e ilk çıkan kişi olan Tenzing Norgay Sherpa’nın heykelini ve önündeki mozolesini görüyoruz.

Darjeeling şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Langdak Homestay, Himshikha Homestay, Anugrah Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mountain Homestay, Little Singamari Home Stay, Paradise Homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Room in a homestay in Kalimpong, by GuestHouser 22433, Kanchanjunga home stay, Sumitel Suites & Spa, Darjeeling gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gladiolus Homestay Wooden cottage, NEW SINGALILA PARK HOMESTAY, International Youth Hostel Darjeeling tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Darjeeling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Darjeeling-2

Tenzing Norgay Sherpa aslen Everest’in eteklerindeki Kumnu’da doğmuş. Bu bölgede yaşayanlara da “Sherpa” deniliyormuş. Sherpa, dağcılıkta uzman yetenekli anlamını taşıyormuş. Bizim rehberimiz de Sherpa soyadına sahipti. Ancak kendisi henüz Everest’in tepesine değil sadece 4.800 metreye kadar çıkmış.

Tenzing Norgay, Everest’e çıkabilecek rotaları en iyi bilen kişilerdenmiş. Yeni Zelandalı Sir Edmund Hillary ise Everest’e tırmanmak isteyen önemli bir dağcı imiş. Kendisi tırmanış ve Everest konusunda uzman olan Sir John Hunt, Tenzing Norgay Sherpa ve Sir Edmund Hillary’yi bir araya getirerek bir takım olmalarını sağlamış. Bu ikili de 29 Mayıs 1953’te tarihe imza atmışlar.

Darjeeling-3

Tüm bu tırmanış sürecini, Everest’i ve günümüze kadar Everest’e tırmanan dağcıları anlatan çok etkileyici bir müze de parkın içerisinde yer alıyor. Müze 1957’de açılmış.

Aslen Nepalli olan Tenzing Norgay Sherpa, Everest tırmanışının ardından Hindistan vatandaşlığına geçmiş ve daimi olarak Darjeeling’e yerleşmiş. Evi de şu an şehir içinde bir tepede yer alıyor. Ancak gezmeye açık değil, çünkü içerisinde kendinden sonra Everest’e tırmanan oğlu ve torunları oturuyor.

Darjeeling-4

Diğer önemli merkez ise, yine Norgay Sherpa önderliğinde kurulan “Himalayan Mountaineering Institute Darjeeling”. Burası dağcı olmaya hevesli kişilere, bu işi en sağlıklı ve güvenli şekilde nasıl yapabileceklerini öğretiyor. Şu an bile her sene burada verilen eğitimlere dünyanın dört bir yanından insanlar katılıyor. Eğitim tam 28 gün sürüyor. Himalaya Dağcılık Enstitüsü ise 4 Kasım 1954’te açılmış.

Tenzing Norgay Sherpa için en önemli ay Mayıs’mış. Sebebi ise doğumunun 29 Mayıs, tırmanışının 29 Mayıs, ölümünün ise 24 Mayıs olmasıymış.

Darjeeling-5

Ölümünden sonra yol üzerindeki büyük bir kayaya da adı verilmiş, “Tenzing Rock”. Şu an enstitünün tırmanış derslerinin bir kısmı da burada yapılıyormuş.
Konaklamak isterseniz Himalayan Mountaineering Institute Darjeeling'e çok yakın Hotel Seven Seventeen gibi oteller de mevcut. 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...