Google+

FESTİVALLER ŞEHRİ EDİNBURGH

251928 May 2015Gezi Notu
TatiliyetTatiliyetGold Yazar28 May 201525190 Yorum

Şehri ziyaret ettiğim tarihlerde Edinburgh Fringe Festivali devam (03 – 27 Aug 2008) etmekteydi. Aynı zamanda The Edinburgh Military Tattoo gösterisini de izleme şansım oldu. Şans diyorum, izleyiciler aylar önce bilet almasına ve biletler tükenmesine rağmen kalabalık içinde bir tur şirketinin elinde kalan promosyon biletlerini alarak içeri girebildim. Muhteşem bir gösteriydi. Edinburgh Kalesi'ne yansıtılan görseller ve çeşitli ülkelerden gelen orduların simetrik gösterileri harikaydı. Özellikle Norveç, tekrar izlemeye değerdi.

Edinburg
Edinburgh Kalesi

Unutamadığım bir diyaloğa Pazar günü yaptığım kale ziyareti sırasında rastladım. Meşhur İskoç viskisi test etmek isteyen turistlere  kutsal gün olması sebebiyle  pazar günleri belli bir saat aralığında içki satışının yasak olduğu iletildi. Türkiye’de bu işlem Cuma günü yapılsa cumhuriyet elden gidiyor şeriat geliyor diye yer yerinden oynar. Eminim içkime karışma diye geceleri kalenin önünde çalgılı, alkollü eğlenceler yapılırdı. İskoçya’da bunun normal karşılanması ülkenin özgür olmasındandır. Halk kraliçeye de bağlı olsa bu tip kaygılar içinde değil. Sadece bir saatlik bir saygı yasağını herkes doğal karşılayabilir.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Şehir Old Town ve New Town diye ikiye ayrılır. Eski şehir kale ile saray arasındaki eğimli yoldur. Edinburgh Kalesi'nden başlayarak Holyroodhouse Sarayı’na kadar inen yürüme yolu sıkılmadan onlarca kez inip-çıkabileceğiniz bir sokak. Eski ve tipik mimarisi içinde çok sayıda kafe, müze ve hediyelik eşya dükkanı göreceksiniz. Yeni taraftaysa çok sayıda mağaza var  Sultanahmet ve Nişantaşı’nın birbirini takip eden iki sokak olduğunu hayal edin. New Town şehrin modern tarafı karşınıza çıkacaktır.

Edinburg-1
Princess Street


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Edinburg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Central - New Town Apartment, Claremont Crescent Apartment, Grassmarket Studio (Websters Land). Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Q-Mile Apartments, Prestonfield House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Staycity Serviced Apartments- West End, Drumorne Guest House, Near Holyrood Palace/Royal Mile with Free Parking tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Edinburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Fringe Festivali’nde farklı ülkelerden gelen sanatçılar neşeli, heyecanlı  ve tehlikeli  şovlarını ücretsiz bir şekilde sunar. Gösteri şehrin belirlenmiş bölgelerinde yapılır. Her şovmen gösterisini yaptıktan sonra diğer bölgeye geçerek gösterisini tekrarlar. Bir şov 20 dakikadır. Sahneden ayrılmadan şapkalarını uzatarak bahşiş toplarlar.

İskoç halkının kendine özgü bir kıyafeti var. Biz bunu etek diye nitelendirsek de bu olayı basite indirgemek olur. Bu etek değil keltdir. Günlük hayatta giyilen bir kıyafet değil. Özel günlerde kullanılır ve fiyatları pahalıdır. Tartan adında desenlerden oluşan etekler bulunur. Her model ayrı bir klanı temsil eder. Edinburgh küçük ve sempatik bir şehirdir. Çocuk müzesinden dünyanın en ünlü ressamlarının eserlerinin bulunduğu sergilere, hızlı gece hayatından şirin kafelerine ölmeden önce görmeniz gereken farklı seyahat durağıdır.

Edinburgh'da Düzenlenen Festivaller:

Edinburgh Festival Fringe
Scottish International Storytelling Festival
Edinburgh International Science Festival
Edinburgh Mela Festival
Leith Festival
Jazz and Blues Festival – Edinburgh
Bank of Scotland Imaginate Festival
Festival of Politics
International Film Festival – Edinburgh
Edinburgh International Festival
Edinburgh International Book Festival
Edinburgh Art Festival

Edinburgh Foto Galeri

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar