Google+

Arama formu

FESTİVALLER ŞEHRİ EDİNBURGH

Bu yazı Gezimanya üyesi Tatiliyet tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şehri ziyaret ettiğim tarihlerde Edinburgh Fringe Festivali devam (03 – 27 Aug 2008) etmekteydi. Aynı zamanda The Edinburgh Military Tattoo gösterisini de izleme şansım oldu. Şans diyorum, izleyiciler aylar önce bilet almasına ve biletler tükenmesine rağmen kalabalık içinde bir tur şirketinin elinde kalan promosyon biletlerini alarak içeri girebildim. Muhteşem bir gösteriydi. Edinburgh Kalesi'ne yansıtılan görseller ve çeşitli ülkelerden gelen orduların simetrik gösterileri harikaydı. Özellikle Norveç, tekrar izlemeye değerdi.

Edinburg
Edinburgh Kalesi

Unutamadığım bir diyaloğa Pazar günü yaptığım kale ziyareti sırasında rastladım. Meşhur İskoç viskisi test etmek isteyen turistlere  kutsal gün olması sebebiyle  pazar günleri belli bir saat aralığında içki satışının yasak olduğu iletildi. Türkiye’de bu işlem Cuma günü yapılsa cumhuriyet elden gidiyor şeriat geliyor diye yer yerinden oynar. Eminim içkime karışma diye geceleri kalenin önünde çalgılı, alkollü eğlenceler yapılırdı. İskoçya’da bunun normal karşılanması ülkenin özgür olmasındandır. Halk kraliçeye de bağlı olsa bu tip kaygılar içinde değil. Sadece bir saatlik bir saygı yasağını herkes doğal karşılayabilir.

Şehir Old Town ve New Town diye ikiye ayrılır. Eski şehir kale ile saray arasındaki eğimli yoldur. Edinburgh Kalesi'nden başlayarak Holyroodhouse Sarayı’na kadar inen yürüme yolu sıkılmadan onlarca kez inip-çıkabileceğiniz bir sokak. Eski ve tipik mimarisi içinde çok sayıda kafe, müze ve hediyelik eşya dükkanı göreceksiniz. Yeni taraftaysa çok sayıda mağaza var  Sultanahmet ve Nişantaşı’nın birbirini takip eden iki sokak olduğunu hayal edin. New Town şehrin modern tarafı karşınıza çıkacaktır.

Edinburg-1
Princess Street

Edinburg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Canongate Luxury Homestay, Moat place Homestay, Goldenacre Private Room (Homestay) güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Queens Hill, 14 Dublin Street Lane South, Grassmarket Studio - Websters Land. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Stag Head Hotel, Diamond - The Bughtlin Creek House, ibis budget Hotel Edinburgh Park gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bobby's bunkhouse, St Christopher's Edinburgh Original, Cowgate Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Edinburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Fringe Festivali’nde farklı ülkelerden gelen sanatçılar neşeli, heyecanlı  ve tehlikeli  şovlarını ücretsiz bir şekilde sunar. Gösteri şehrin belirlenmiş bölgelerinde yapılır. Her şovmen gösterisini yaptıktan sonra diğer bölgeye geçerek gösterisini tekrarlar. Bir şov 20 dakikadır. Sahneden ayrılmadan şapkalarını uzatarak bahşiş toplarlar.

İskoç halkının kendine özgü bir kıyafeti var. Biz bunu etek diye nitelendirsek de bu olayı basite indirgemek olur. Bu etek değil keltdir. Günlük hayatta giyilen bir kıyafet değil. Özel günlerde kullanılır ve fiyatları pahalıdır. Tartan adında desenlerden oluşan etekler bulunur. Her model ayrı bir klanı temsil eder. Edinburgh küçük ve sempatik bir şehirdir. Çocuk müzesinden dünyanın en ünlü ressamlarının eserlerinin bulunduğu sergilere, hızlı gece hayatından şirin kafelerine ölmeden önce görmeniz gereken farklı seyahat durağıdır.

Edinburgh'da Düzenlenen Festivaller:

Edinburgh Festival Fringe
Scottish International Storytelling Festival
Edinburgh International Science Festival
Edinburgh Mela Festival
Leith Festival
Jazz and Blues Festival – Edinburgh
Bank of Scotland Imaginate Festival
Festival of Politics
International Film Festival – Edinburgh
Edinburgh International Festival
Edinburgh International Book Festival
Edinburgh Art Festival

Edinburgh Foto Galeri