​Filozofların Şehri: Miletos (Didim)

Didyma'dan “Kutsal Yol”u izleyerek, Apollo rahip ve rahibelerine ait heykelleriyle, aslan ve Mısır piramitlerinin yakınındaki sfenks benzeri figürleriyle süslenmiş ihtişamlı Antik Milet’e geliyoruz.

Ören yerini anlatmaya başlamadan, ilginizi çekerse, efsanesini anlatmak istiyorum. Ben her gittiğim yerde o yerle ilgili efsaneleri keyifle dinleyerek paylaşıyorum biliyorsunuz.

"Bir gün baş tanrı Zeus ile fakir bir Miletli, Milet agorasında bir konu üzerinde tartışırlar. İkisi de bir türlü geri adım atmayınca, tartışma uzayıp gider. Sonunda canı sıkılan Zeus, tanrı olmanın ayrıcalığını kullanarak tartışmayı sonlandırır. ‘Beni daha fazla kızdırırsan bir şimşek çakar, seni yakarım!’ Miletli köylü, korkmak bir yana, gayet sakin ‘Koca Zeus, bu öfkenle haksız olduğunu nasıl da kanıtladın..’ der.” Tanrı, Miletli köylüyü nasıl cezalandırdı bilmiyoruz. Kesin olan 2.600 yıl önce akılcı düşüncenin ve felsefenin temellerinin bu şehirde atıldığı.

Hikâyenin mitolojik yanı ise, Apollon ile Girit Kralı Minos'un kızı Akakallis'in üç çocuğundan biri olan Miletos’a, Minos'un kötülük yapmaması için onu dağa bırakır ve çocuğa kurtlar bakar. Sonraları çobanların bulup büyüttüğü Miletos, Anadolu'ya gelerek Menderes Nehri’nin kızı Kyane ile evlenerek Miletos şehrini kurar ve kent MÖ 7. ve 6. yy. da en parlak dönemini yaşar. MÖ 6. yy.’da Miletlilerin deniz ticaretini ele geçirmelerinden sonra Akdeniz ve Karadeniz'de kurdukları koloniler sayesinde etkinliklerini çoğaltmış ve zenginleşmişler. Giderek Milet, İyon dünyasının başkenti haline gelmiş. Kutsal kapının girişindeki Milet Müzesi’ni geziyoruz önce.

Yaklaşık 600 m2’lik alanda,  Minos Dönemi, Zeytintepe Arkaik Afrodite Kutsal Alanı, Gacartepe Mezar buluntularıApollon Tapınağıadak eşyaları sergilenmekte.

Bahçe teşhirinde ise Milet şehir sembolü olan aslan heykelleri, yazıtlar, mezar stelleri, lahitler, mimari elemanlar ve sütun başlıkları sergilenmekte.

Priene bölümünde çeşitli dönemlere ait sikkeler, süs eşyaları, cam koku şişeleri bronz eşyalar, pişmiş toprak eşyalar ve figürünler, İlyas Bey Camii buluntuları sergilenen eserlerin yanı sıra Arkaik Dönem’e ait mezar stelleri ve bitmemiş heykel grubu, özellikle aslanın boğaya saldırıp diz çöktürdüğü heykel görülecekler arasında.

Milet Antik Kenti, Afrodisyas gibi çok büyük bir alana yayılmış, eserlerin hepsini görmek isterseniz bu kente biraz zaman ayırmalısınız. Arabayı park ettiğimiz alanın hemen karşısında yükselen, 19 bin kişi kapasiteli muazzam tiyatro Yunan-Roma tipinin en güzel örneklerinden.

Büyük mezar yapıları, Bizans Kalesi ve kapısı, Helenistik ve Roma Heronları, Aziz Mihail ve Dionysos Tapınağı, 14. yüzyıla ait Kırk Merdivenli Cami ve Türk Hamamı, Liman Anıtı ve Liman Galerisi (Stoa), Kuzey Market, Liman Kapısı, açık hava tapınağı Delphinion, Kiosk ve Han, Anıtsal Kent Çeşmesi (nymphaion), Büyük Kilise, Senato Binası (Bouleuterion), İlyas Bey Camii ve Hamamı, Roma dönemindeki en büyük hamam Faustina Hamamı gibi oldukça fazla kalıntı var.

Antik Dönem'in en önemli kentlerinden Milet, ticaret, sanat ve bilimde çağının öncüsü olduğu gibi İonia felsefesinin de merkezi olmuş. Antik Dönem’in yedi bilgesinden ikisi, Bias ve felsefenin babası, doğa bilimcisi, astronom ve matematikçi Thales, İonia bölgesinde yaşamış.

Klasik Dönem’de Latmos Körfezi'nin ağzında bir sahil kenti olan Milet, zamanla denizden 10 kilometre içeride kalmış. Bir zamanlar kentin karşısında bulunan Lade Adası, bugün ovanın ortasında bir tepeye; Latmos Körfezi ise, Bafa Gölü'ne dönüşmüş. 

Burada ilk yerleşimin MÖ 1600'lerde, Giritler tarafından, doğuya giden ticaret yolu üzerinde bir ara-liman olarak kurulduğu, İonların gelişinden sonra kent büyük bir denizcilik ve ticaret merkezi haline gelerek; Karadeniz, Marmara ve Çanakkale Boğazı kıyılarında 90'a yakın koloni kurduğu söylenmekte. Milet'in ticari ve kültürel yönden yaşadığı altın çağ, MÖ 494 yılındaki Lade Savaşı'nın ardından kentin Perslerin eline geçmesi ile son bulur. 

Bir sonraki yazımızda Priene yolunda müthiş bir köye uğrayacağız, kaçırmayın derim!

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.