Google+

Arama formu

FLORANSA - SANTA MARIA DEL FIORE KATEDRALİ

Şehrin tarihi merkezinin kalbindeki katedralin yapımına 1296 yılında ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından başlanmış ve Toscana mermerinden yeşil, beyaz ve pembe renkli Neo-Gotik cephe 6 yüzyıl sonra tamamlanmış. Dünyadaki 3. büyük kilisedir. Duomo Kilisesi olarak bilinir.

Katedralden bağımsız duran Giotto’nun çan kulesi Campanile hemen göze çarpıyor. Çünkü çok yüksek; tam 85 metre… Bu çan kulesinin tepesine 414 adet basamakla çıkabilirsiniz. Gotik döneme ait olmasına rağmen, kulenin çok renkli mermerlerle yapılmış olması ona klasik dönem  özelliği katıyor. Katedralin heybetli kubbesi (Cupolo) Brunelleschi’nin başyapıtı ve şehrin sembolü… Sekiz beyaz taş kaburganın kavis yaparak tepedeki mermer çatı fenerine ulaştığı kubbe, Toscana tepelerinden bile görülebiliyor.

Floransa

Floransa-1

Floransa bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Floransa-2

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Terrazza De Medici, Apartments Quiet In The City, Cavalieri Palace Luxury Residences. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz La Locanda Dell'Accademia, Appartamento Alfanihouse, Domux Home Ricasoli gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz B&B Franz House, Youth Meeting Home, Locanda Daniel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Floransa-3

Floransa-4

Floransa-5

Floransa-6


Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek üzere mücadele ederken annem bir yandan da  eski, İran Şahı Rıza Pehlevi  ile Farah Diba’nın düğün törenlerini radyodan naklen dinliyormuş… Bunlar...