Google+

FLORANSA - SANTA MARIA DEL FIORE KATEDRALİ

683415 Nis 2014Gezi Notu
SİBEL AKINCISİBEL AKINCISilver Yazar15 Nis 201468340 Yorum

Şehrin tarihi merkezinin kalbindeki katedralin yapımına 1296 yılında ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından başlanmış ve Toscana mermerinden yeşil, beyaz ve pembe renkli Neo-Gotik cephe 6 yüzyıl sonra tamamlanmış. Dünyadaki 3. büyük kilisedir. Duomo Kilisesi olarak bilinir.

Katedralden bağımsız duran Giotto’nun çan kulesi Campanile hemen göze çarpıyor. Çünkü çok yüksek; tam 85 metre… Bu çan kulesinin tepesine 414 adet basamakla çıkabilirsiniz. Gotik döneme ait olmasına rağmen, kulenin çok renkli mermerlerle yapılmış olması ona klasik dönem  özelliği katıyor. Katedralin heybetli kubbesi (Cupolo) Brunelleschi’nin başyapıtı ve şehrin sembolü… Sekiz beyaz taş kaburganın kavis yaparak tepedeki mermer çatı fenerine ulaştığı kubbe, Toscana tepelerinden bile görülebiliyor.

Floransa

Floransa-1

Floransa-2

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Oltrarno Firenze, White Home, Lambertesca Halldis Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments Florence - Canto Dei Nelli, Apartment La Maison Firenze gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz I Bufalini, Apartment Prato Firenze, Vellutini Number One tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Floransa-3

Floransa-4

Floransa-5

Floransa-6

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar