Floransa'da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Muhteşem manzaraları, tarihi yapıları, sanat kokan heykelleri, sokakları ve lezzetleriyle Rönesans döneminden kalma bu kentte, Firenze’de, kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz!

Floransa, hiçbir yere benzemiyor. Sıcak ve hayata dair birçok şeyin bir arada olduğu bir yer burası. Kendinizi ait hissediyorsunuz.

Floransa’da Ne Yapılır? Floransa’da Gezilecek Yerler

Yapılacak birçok şey var. Öncelikle yürüye yürüye eski sokaklarını, büyük panjurlu evlerini, köprülerini, heykellerini, meydanlarını, kiliselerini, şehre tepeden bakan Michelangelo’nun Davut Heykeli’ni, Palazzo Medici’yi, muhteşem Santa Maria del Fiore Bazilikası’nı, Ponte Vecchio Köprüsü’nü, meydanlarını, aşağıda paylaştığım lezzetlerini, sokak sanatçılarını, at arabalarını, Mercato Nuovo pazarını ve oradaki domuz heykelini, kafelerini, gecelerini gezin ve görün. Araç kiralayıp Toskana bağlarını gezin, yakın olan şehirleri gezin; mesela Bologna ve Pisa’ya gidin. Rahat ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim. Ben yürüyerek turistik meydanlardan kaçıp ara sokaklarda kayboldum, siz de öyle yaparsanız pişman olmazsınız.

Floransa’da Nerede Yenir? Floransa’da Yeme-İçme

Dario Cecchini, Floransa’da bir et restoranı… “Muhteşem” kelimesi çok hafif kalacaktır! Etler inanılmaz, samimi çalışanlar, upuzun bir masada sıcak bir ortam, harika ve dilediğiniz kadar Toskana şarabı, sebzeden mezeler, muhteşem, mütevazı bir mekân. Üstelik Dario’nun (kasap kendisi) National Geographic ve Discovery Channel’da belgeseli yayınlanmakta. Gittiğinizde Türkiye’den geldik deyin, sarılın ve fotoğraf çektirin. Dünyaca ünlü biri olduğu kadar sıcak, samimi, mütevazı ve içten. Mekân Firenze’ye biraz uzak, biliyorum gitmeyeceksiniz ama inanın çok pişman olacaksınız. Burayı ısrarla, şiddetle ve sizin iyiliğiniz için tavsiye ediyorum.

Not: Biz 1 ay önceden rezervasyon yaptırdık bilginize.Fiyat kişi başı: Fiks 50 Euro. Eğer buraya giderseniz benim için dua edeceksiniz!
Adres: Via XX Luglio, 11 50022 Panzano in Chianti FI, Italia

Borgo Antico 
Muhteşem yemekler, zeytinyağı ve şarap, klasik İtalyan tarzı bir ortam. Fiyat kişi başı ortalama 25-30 Euro civarı. Not: Rezervasyon gerekir.
Adres: Piazza Santo Spirito 6/r – 50125 Firenze / Italy

Gusta Pizza; Floransa’da pizza
Muhteşem pizzalar, klasik İtalyan taş fırın ve sıcacık bir ortam. Fiyat kişi başı 10 Euro civarı.
Adres: Via Maggio, 46R, 50100 Floransa / İtalya

Roberto Cavalli Caffe; Floransa’da kahve mekânıMuhteşem bir sıcak çikolatası ve tatlıları var. Fiyat kişi başı: 5-10 Euro. Lezzetler müthiş!

Floransa’da Alışveriş 

Floransa’da alışveriş için iki yer tavsiye edeceğim:

Prada Outlet: Burası gerçekten bir outlet mağazası, hele ki Türkiye’deki fiyatlarla kıyaslarsanız yarı fiyatından ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Araç kiralamanız gerekecek çünkü şehre oldukça uzak bir yerde.

TheMall: Burası ise birçok markanın outlet mağazasının bulunduğu bir açık hava AVM'si.

Serhat Zamur

Yazar Hakkında

Serhat Zamur

Selam,Eğer sizde gezmeye ve yeme-içmeye meraklıysanız iyi anlaşacağız demektir. Gezmek (merak), yeme-içme (keyif) bana ilk anda bu parantez içindeki duyguları hatırlatır.