Floransa'nın Lezzetleri ve Alışveriş Kültürü (2. Bölüm)

İkinci Gün

Tekrar Santa Maria Del Fiore Katedrali’nin önüne gelin. Bu sefer katedralin giriş kapısının önünde durup sırtınızı kapıya verin. Başınızı biraz sağa çevirdiğinizde Via de Martelli Caddesi’ni göreceksiniz. Bu caddede yol almaya başlayın. Bu gün Firenze’nin kuzeyini geziyoruz. Hemen sağınızda Eataly’yi göreceksiniz. Bu büyük dükkândan içeriye girin. Bütün İtalyan lezzetlerini burada bulabilir ve satın alabilirsiniz. Soslar, makarnalar, şaraplar, mantarlar, zeytinyağları, kokulu sabunlar ve daha birçok şey… Buradan bir dilim pizza alıp dışarıda ya da dükkânın içerisindeki restoran kısmında yiyebilirsiniz. Rengârenk İtalyan lezzetlerinin arasında dolaşırken çok keyif alacağınıza eminim.

Aynı caddede yürüyüşümüze devam ediyoruz. Az sonra cadde Via Camillo Benso Cavour ismini alıyor.  Sol köşede Palazzo Medici Riccardi’nin taş duvarları… Bu saray Michelozzo di Bartolomeo tarafından Medici ailesinin Cosimo de Medici’si için 1445-1460 yılları arasında inşa edilmiş. Bu Rönesans sarayını gezdikten sonra yürüyüşümüze devam ediyoruz. Solda Firenze’nin en büyük oyuncak mağazasıDreoni Giocattoli yer alıyor. İnternetten okurken birçok gezginin hediye almak için Firenze’de şöyle büyükçe bir oyuncak mağazası bulamadıklarını okudum. İşte size oyuncak mağazası. Dışarıdan küçük görünen mağaza, içeriye girildiğinde labirent içinde labirent oyuncak stantlarına ulaştırıyor sizi. Ne ararsanız var. Oyuncak bebekler için bir oda, legolar için bir başka oda. Bir Pinokyo köşesi, elektrikli trenler, vagonlar ve çocuklar için parti kıyafetleri… Yok yok…

Cadde üzerinde yürüyüşümüze devam ettiğimizde az ilerde solda Museo Criminale Serial Killer yer alıyor. Anlaşıldığı üzere “Seri Katiller Müzesi”… Caddede yürümeye devam ettiğinizde Piazza San Marco sağınızda karşınıza çıkıyor. Burası San Marco Meydanı, küçük bir meydan. Meydanın hemen dibinde San Marco Kilisesi yer alıyor. Bu meydanı önemli kılan bir şey var. Çünkü Fiesole’ye giden 7 numaralı otobüsler bu meydandan kalkıyor. Fiesole,  Firenze’ye oldukça yakın bir belde. 7 numaralı otobüsle buraya yarım saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Fiesole’nin özelliği; yeşil ve Firenze’yi tepeden gören bir yer olması.

San Marco Kilisesi’nin arka tarafında Firenze Üniversitesi’ne ait Orto Botanica (Botanik Park) var. Küçük bir botanik park. Bir miktar ücret ödeyip bu küçük ama sevimli botanik parkı gezip burada biraz vakit geçirebilirsiniz. San Marco Meydanı’ndan Via Ricasoli Caddesi’ne girip  Duomo (merkez kabul ettiğimiz nokta) istikametinde yürümeye başlıyoruz. Az sonra solda Galleria Dell’ Accademia var. Burası içerisinde Michelangelo’nun meşhur Davud heykelinin orijinalinin de bulunduğu bir Akademi Müzesi. Bu müzeyi gezmeniz birkaç saat alacaktır.

Akademi Müzesi ziyareti sonrası geldiğimiz yoldan geri dönüp tekrar Palazzo Medici Riccardo Sarayı’nın köşesine geliyoruz. Via de Martelli ile Via Camillo Benso Cavour caddelerinin kesiştiği nokta. Buradan Via L. Gori Caddesi’ne girdiğinizde birkaç 10 metre sonra kendinizi Piazza del San Lorenzo Meydanı’nda bulacaksınız (Piazza İtalyanca “meydan” demek). Aynı meydanda San Lorenzo Bazilikası var. Bu bazilika aynı zamanda Medici Şapeli’ne de ev sahipliği yapıyor. San Lorenzo Bazilikası’nı gezip dışarıya çıkıp  başınızı sola çevirdiğinizde hemen ileride San Lorenzo Pazarı’nı göreceksiniz. Bu birkaç sokağı kapsayan açık pazar yerinde İtalyan deri ürünlerinin her türlüsünü göreceksiniz. Çantalar, kemerler, cüzdanlar, montlar… Ayrıca bu pazar yerinde magnetler, anahtarlıklar, Firenze resimli porselen tabaklar ve bardaklar satılıyor. Firenze’den dönerken bu tür ürünleri alabileceğiniz en uygun yer kesinlikle burası. Magnetleri ve diğer hatıralık eşyaları daha ucuza Firenze’nin hiçbir yerinde bulamazsınız.

San Lorenzo Mercado’nun (San Lorenzo Pazarı) göbeğinde dört bir tarafından girişi olan büyükçe bir bina var. Bu bina Mercado Centrale’ye ev sahipliği yapıyor. Mercado Centrale, Firenze’nin kapalı pazar yeri. Burada yeme-içme üzerine her türlü İtalyan ürününü bulabilirsiniz. Pazar sabahı 07.00’de açılıyor ve 14.00’te kapanıyor. İkinci gün için verdiğim plana uyduğunuzda muhtemelen bu noktaya geldiğinizde saat 14.00’ü geçmiş olacaktır. Bu pazarı muhakkak gezmenizi tavsiye ederim. Seyahatten geri dönerken yanınızda getireceğiz makarnalar, şaraplar, kurutulmuş mantarlar vs. alacağınız yer de yine burasıdır.

Mercado Centrale, gerçekten gezilmesi çok keyifli bir pazar. Eğer Firenze seyahatinizde bizim gibi bir mutfaklı dairede kalıyorsanız; Firenze’de bulunduğunuz süre içerisinde kesinlikle birkaç defa uğrayacağınız bir pazar. Mercado Centrale’de; rengârenk tagliatelleler (bir tür İtalyan makarnası, bir tür erişte), meyveler, sebzeler, farklı şekillerde ve renklerde yapılmış İtalyan makarnaları, çeşit çeşit İtalyan peynirleri (Parmigiano Reggiano, Mozzarella…), çeşit çeşit taze ve kurutulmuş mantarlar, onlarca çeşit İtalyan sosu, baharatlar, zeytin ve zeytinyağları, balsamik sirke satıldığını göreceksiniz. Bu pazarda bütün tezgâhlara “Don’t Touch” diye yazılmış. Anlaşılan İtalyanlar buradaki çeşit çeşit ürünlere dokunulmasından sıkılmışlar.

Kurutulmuş mantarı kesinlikle denemelisiniz. Birkaç çeşit kurutulmuş mantar var. Porcini mantarının hem tazesini hem de kurutulmuşunu bulabiliyorsunuz bu pazarda. Porcini mantarının kurutulmuşunun 100 gramı 7-10 Euro arasında satılıyor. Yani kurutulmuş Porcini mantarının kilosu 200 lira. Eğer mutfaklı bir yerde kalıyorsanız; bu mantardan 100 gram alıp tavada soğanla kavurmalısınız. İnanılmaz bir lezzet. Kurutulmuş mantar o haliyle etrafına mükemmel bir koku yayıyor.

Mercado Centrale’nin üst katına çıkarsanız; ayaküstü yemek yenebilecek birçok mekân olduğunu göreceksiniz. Burada pizza, toritelli, tagliatelle yiyebilir; çeşit çeşit İtalyan şaraplarının ve peynirlerinin tadına bakabilirsiniz.

Not: Mercado Centrale’den İtalyan şarabı, balsamik sirke, zeytinyağı gibi cam şişede ürünler alıyorsanız; dükkânda paketlenirken “for plane” dediğinizde şişeleri teker teker havalı poşetlerle özel olarak sarıyorlar ve bunun için ekstra bir ücret talep etmiyorlar. Limoncello denen İtalyan liköründen almayı da unutmayın!

Mercado Centrale’nin köşesindeki Via Sant Antonino Caddesi’nden Arno Nehri’ne (güneye) doğru yürürseniz az sonra Piazza dell’Unita Italiana isimli minicik bir meydana çıkarsınız. Bu meydanın ortasında bir dikili taş var. Meydanın önünden geçen yoldan karşıya geçtiğinizde kendinizi Piazza Santa Maria Novella Meydanı’nda bulursunuz. Bu meydan aynı zamanda Santa Maria Novella Bazilikası’na ev sahipliği yapıyor. Bazilikanın karşısında Firenze’nin tüm İtalya ve Avrupa’ya tren bağlantısını sağlayan Santa Maria Novella Tren İstasyonu var. 

Yoğun bir ikinci günün ardından; Akademi Müzesi’ni, San Marco Müzesi’ni, Orto Botanica’yı, Palazzo Medici Riccardo’yu, San Lorenzo Bazilikası’nı, Medici Şapeli’ni, San Lorenzo Pazarı’nı, Mercado Centrale’yi, Santa Maria Novella Bazilikası’nı gezdiniz. San Lorenzo Pazarı’nda el yapımı mükemmel deri ürünlerini, Mercado Centrale’de İtalyan lezzetlerini gördünüz. Şimdi mutfaklı dairenize gidin ve Mercado Centrale’den aldığınız harika İtalyan lezzetleriyle enfes bir akşam yemeği hazırlayın. Balsamic Aceto (balsamik sirke) ile ve soğanla kavrulmuş kurutulmuş Porcini mantarı, soslandırılmış tagliatella, enfes İtalyan peynirleri ve tabii ki şarap…

*** “FLORANSA: NAM-I DİĞER FİRENZE” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-nam-i-diger-firenze-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/pitti-sarayi-ve-boboli-bahcelerinde-keyifli-bir-gun-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-seyahatinde-hayatinizi-kolaylastiracak-ipuclari-4-bolum

Ayhan Gümüş

Yazar Hakkında

Ayhan Gümüş

Ailemle birlikte gezmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak...Her sene yıllık iznimizde farklı bir yurt dışı güzergaha seyahat etmeye çalışıyoruz.