Fuar ve Eğlence Merkezi Köln

Köln konumu dolayısı ile Batı Avrupa için çok önemli bir merkez. Her sene Koelnmesse yaklaşık 55 tane uluslararası fuara ve 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Köln’de çok fazla Alışveriş merkezi ve alışveriş caddesi var.

Köln’de sokakta yürürken sürekli Türkçe kelimeler duyuyoruz. Çok fazla Türk var ve caddeler oldukça kalabalık. Köln’ün nüfusu yaklaşık 2 milyon kişi. Almanya’nın en büyük 4. şehri durumunda.

En önemli organizasyon ise her sene 11 Kasım saat 11:11’de başlayan, binlerce kişinin katıldığı Köln Karnavalı. Bu karnavalda kostümler giyiliyor, yerel şarkılar söyleniyor, geçit töreni yapılıyor. Karnavalın anlamı “Yılın 5. mevsimi” Bu dönemde Köln gerçekten görülmeye değer ve cıvıl cıvıl bir şehir haline geliyor.

Diğer en hareketli dönemlerden biri ise Christmas zamanı. Bu dönemde Christmas marketlerde kendinizi kaybedebilirsiniz.

Temmuz ortasında ise “Kölner Lichter" festivalinde gökyüzünde havai fişeklerin dansını izleyebilirsiniz. Havai fişekler ile şehri aydınlatıyorlar sanki.

Köln’e son gittiğimde Dünya Ice Hokey Şampiyonası Köln’de yapılıyordu. Bu nedenle her saat, her yer kalabalık ve eğlence doluydu.

Şampanya patlatan gençler, Buz hokeyinde tutuğu takımı destekleyen formalı insanlar sabahın ilk ışıklarına kadar dışarıdaydılar. Özellikle en hareketli bölüm Katedralin yanındaki merdivenler. Köln’e özgü yemeklerden en popüler olanlar; "Kölsche Kaviar" adı verilen soğanlı siyah puding, "Halve Hahn" denilen gouda peynirli soğanlı ve hardallı ekmek dilimleri, "Hämmche" denilen bir tarz domuz eti ve "Soorbrode" denilen bir biftek. Meşhur Kölsche birasını da tatmamak olmaz...

Kölnlüler sabah kahvaltılarında genel olarak, bizdeki simite benzeyen ancak daha tatlımsı ve hafif olan Nougatbrezel ile yanında kahve içiyorlar.

Köln’de herkesin müzik tarzına hitap eden gece klübü bulmak mümkün. 70’in üzerinde gece klübü ile Almanya’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden biri. Aynı zamanda sadece gay ve lezbiyenlere yönelik te birçok gece klübü var.

Köln’de konaklamaya gelecek olursak, Köln’de bulunan kaliteli oteller arasında ki CityClass Hotel Europa şehir merkezinde yer alan ve Köln Katedrali ile Roma-Germen Müzesi'ne 3 dakikalık yürüme uzaklığında bulunan bir otel. Ulaşım ağlarına yakınlığı ve çevresinde ki imkanlarıyla oldukça uygun. Köln'ün Eski Kent bölgesinde, Köln Katedrali'ne ve Merkez İstasyonu'na sadece 300 metre uzaklıkta yer alan Senats Hotel Köln’de bu otele alternatif olarak düşünülebilir. Şehir merkezinde ki bir diğer güzel otellerden Hotel Cristall - Superior, Köln'ün kalbinde, katedral, belli başlı alışveriş caddeleri ve merkez tren istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Sergi merkezi ise metroyla bir durak uzaklıkta. Bunların yanında diğer Köln otellerine göz atmak ve rezervasyon yapmak için ise buradan booking.com’a girerek Köln otellerini inceleyebilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni