​Gaudi'nin Şehri Barselona

Denize çıkan sokakları, Gotik mimarinin harika atmosferi, işlek La Rambla Caddesi, devasa Sagrada Familia Bazilikası... Avrupa’nın gözde şehirlerinden Barselona’yı ziyaret eden her seyahatsever, aklının ve kalbinin bir parçasını burada bırakmıştır.Avrupa gezginlerinin ilk favori şehri arasında bir şekilde var olmayı başaran Barselona, misafirlerine eğlence odaklı bir seyahat vadediyor. Katalan kültürünün en derin yaşandığı bu şehirde tarihi, kültür, sanat ve eğlencenin doruklarına ulaşmak mümkün. Antoni Gaudi’nin muazzam eserleri mutlaka görülmeli.

Barcelona’da Nerede Kalınır?
Barselona’da konaklamak için en ideal bölgeler La Rambla çevresi, Sant Marti ve Ciutat Vella bölgesidir. Bu bölgelerde konakladığınız takdirde şehrin görülmeye değer turistik noktalarına kolayca erişebilirsiniz. Barselona’da her şehirde olduğu gibi bazı bölgeler tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden uygun fiyatlara aldanıp şehir merkezinden uzak yerlerde konaklamanızı tavsiye etmiyorum. Nitekim yukarda belirttiğim bölgelerde de bütçenize uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Barselona’da Görülmesi Gereken Yerler
Bu şehri ayaklarınıza kara sular inene kadar yürüyerek gezmelisiniz. Her sokağında şaşırmanızı ve etkilenmenizi sağlayacak birçok unsur sizi bekliyor. Barselona’yı gezmeye şehrin meydanı Plaça de Catalunya meydanından başlayın ve kendinizi La Rambla’nın kalabalığına bırakın. Burası şehrin en popüler caddesi. Sokak sanatçıları ve eğlenceli aktivitelerle her daim cıvıl cıvıl. Ayrıca La Boqueria (Barselona Pazarı) da bu cadde üzerinde bulunmakta. Türkiye’de daha önce hiç görmediğiniz tropik meyveleri çok uygun fiyatlara burada tadabilirsiniz. Katalan ve İspanyol mutfağının çeşitli lezzetleri de paket haline getirilmiş bir şekilde satılıyor. Caddenin sonunda ise Kristof Kolomb’un heybetli anıtı bulunuyor.

Sagrada Familia Bazilikası
Barselona’nın simgesi haline gelen Sagrada Familia Bazilikası’nın yapımına 1882 yılında başlanmış. Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden en ünlüsü olan bazilikanın 2026 yılında bitirilmesi ön görülüyor. Kadraja sığmayan bu devasa bazilikanın dış görünüşü kadar içi de ihtişamlı. Bazilikanın içerisinde bulunan Büyük Çile Kapısı ve Hz. İsa’nın doğum cephesi figürleriyle ön plana çıkıyor.

Park Güell
Antoni Gaudi’nin harika bir eseri daha. Renk renk mozaiklerle süslü tasarımıyla şehrin en ilgi çekici parkı. Oldukça eğlenceli ve büyülü bir yer olan Park Güell’de meydanı saran bir bank ve ağzından su akıtan devasa bir kertenkele bulunuyor. Parkın içerisinde tuhaf geçitler ve yollar şaşkınlık hissi oluşturabiliyor.

Tibidabo
Barselona’nın en yüksek tepesi Tibidabo’dan şehrin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Tepede Temple Expiatori del Sagrat Cor Kilisesi mutlaka görülmeli. Mümkünse kilisenin tepesine asansör eşliğinde çıkıp denizin ve şehrin inanılmaz görüntüsü seyretmelisiniz.

Parc De La Ciutadella
Şehrin merkezinde yer alan bu parkta Zooloji Müzesi, Hayvanat Bahçesi ve Katalonya Parlamento Binası bulunuyor. Antoni Gaudi buraya da el atmış. Parkın içerisinde mimarisini üstlendiği bir fıskiye bulunuyor. Parka harika bir görünüm katan bu fıskiyeden gelen su sesi, parkın neredeyse her tarafından duyuluyor. Bu cennet parkta Barselona geziniz sırasında huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Casa Mila
Antoni Gaudi’nin bir diğer büyük eseri Casa Mila, tamamen doğal taşlardan inşa edilen, mimarisiyle öne çıkan bir binadır. Yapıda Caixa de Catalunya Galerisi’nin yanı sıra Gaudi için bir müze ve özel konutlar yer alıyor.