Google+

GAUDI'NIN YAPTIĞI EN İYİ ŞEY: PARK GUELL

851107 Oca 2015Gezi Notu
ESRA ERSALESRA ERSALGezgin07 Oca 201585110 Yorum

Park Güell bir proje. Eusebi Güell isimli bir Katalan 17 hektarlık bu alanı satın almış ve daha sonra da İngiliz stilinde tasarlanmış bir alana dönüştürmek istemiş. Bu alan içinde 50'den fazla da ev bulunacakmış. 1900 yılında Güell, park için Gaudi ile görüşmüş ve Gaudi 14 yıl boyunca bu alan için çalışmış ve ilginçtir ki proje bittiğinde 1 ev dahi satılamamış. Zaten alan 1918 yılında devlete geçmiş ve devlet de 1922 yılında alanı halka açmış.

Barselona

Barselona-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bize gerçekten ilginç geldi, böyle tüm Barcelona'yı tepeden gören güzel bir semtte nasıl olmuş da o evler satılamamış? Sanıyorum o dönemler şehre uzak kaldığı için. Her nasıl olduysa da iyi olduğu kesin. Bireysel olarak yaşayacakları bu görsel güzelliği hepimiz yaşayabiliyoruz böylece.

Barselona-2

Barselona şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri ABaC Restaurant Hotel Barcelona GL Monumento, Apartaments Unió, Hotel Murmuri Barcelona. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Equity Point Centric, Alberg Pere Tarrés gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Urbany Hostel Barcelona, Pensión Segre, Residencia Sants tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Barselona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parkın içi Gaudi'den beklenecek şekilde rengarenk mozaiklerle dolu. Ağzından su akıtan bu dev kertenkele de parkın en bilinen sembollerinden. Yukarıya doğru basamakları çıktığınızda geniş bir alanı çevreleyen bank sırasını, Hansel ve Gretel'in evinden esinlenerek yapılmış kurabiye ve şeker görünümlü evler ile kuşbakışı Barcelona'yı görüyorsunuz.

Barselona-3

Şansınız yanınızdaysa bonus olarak su birikintisinde serinlemeye çalışan güvercin ve (sanıyorum) papağanları da görebilirsiniz : )


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Barselona-4

Parkın içinde bu kadar güzelliğin yanında bir de müze var; Gaudi Müzesi. Aslında 1906-1926 yılları arasında Gaudi'nin yaşadığı ev bu ve tasarımcısı Francesc Berenguer. Müzede Gaudi'nin çizimleri ile kendi eşyaları var.

Barselona-5

Barselona-6

Bu arada söylememe gerek var mı bilmiyorum ama parka giriş ücretli. Müze ve park için kişibaşı 7 Euro. Biz Park Güell'i doya doya gezdikten sonra, Ceyhun'un doktora projesi için faydalı olacağını düşündüğümüzden parkın çok yakınındaki Gaudi Experience'a gittik. 4D teknolojisi ile Gaudi'nin eserlerini içeren 10 dakikalık filmi izleyip kendinizi o dönemde hissedebilirsiniz. Bunun da fiyatı 9 Euro. 10 dakikalık film için 9 Euro ödenir mi demeyin, film sayesinde Gaudi'nin hangi eseri neyi düşünerek tasarladığı konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Gitmişken oturun Gaudi Amca'nın bir çayını da için : )

Barselona-7

Çayımızı da içtiğimize göre bu yazıyı da burada sonlandırabiliriz. Görüşmek üzere...

Barselona şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Skip-the-Line Sagrada Familia ile Barcelona E-Bisiklet Turu (69 €), Barcelona: 1.5 saatlik Segway Tour (45 €), Sagrada Familia'nın Özel Turu Almanca (158.59 €), Barcelona 60 Dakikalık Segway Turu (35 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar