Gaziantep Mutfağı Araştırması

Gaziantep'in lezzetlerine bir selam vermeden dönmek haksızlık olabilirdi. Unesco tarafından yaratıcı şehirler listesine girmiş marka bir şehir Gaziantep artık. Özellikle gastronomi dalında fazlasıyla hakkını veriyor. 4 gün boyunca Gaziantep mutfağına dair ne varsa en iyi noktaları tespit ettim. Ve sonunda aşağıdaki gibi bir liste çıktı ortaya. Gidecek arkadaşlara şimdiden afiyet olsun.

Ama öncesinde bir kaç genel bilgi vermek isterim.

Tahıl Ve Bakliyat! 

Bulgur, mercimek, maş, börülce, nohut, fasülye ve firik Gaziantep mutfağında sıkça kullanılıyor. Buğdayın ise çok büyük önemi var Gaziantep'te. Kübban, kebap, tırmaklı, yufka kaymak ekmekleri ve bazlama, lahmacun, börek, bişi, erişte ve şehriye, baklava, kurabiye, kadayıf, kahke, katmer un ile yapılıyor.

Buğday kaynatıp kurutulur, dövülüp, öğütülerek bulgur elde ediliyor. İnce bulgura simit denir ve köfte yapımında kullanılıyor. Çiğ simit ise buğday piişirilmeden hazırlanıyor. Tatlı tarhanada ve içli köftenin dışında kullanılıyor.

Dövme; buğdayın dış kabuğu dövülerek kavlatılır; aşure, dövme aşı, alaca çorba ve tarhana yapımında kullanılıyor.

KebapKebap, mangalda meşe kömürüyle pişiriliyor. Genelde koyun ya da kuzu eti kullanılıyor. Et, ya kuşbaşı doğranır ya da kıyma olarak kullanılıyor. Kuşbaşı; salça, sarımsak ve baharatlardan oluşan sosta bekletilerek terbiyelnerek de kullanılabiliyor. Kuşbaşı, altı ezmeli, keme, domates, sebzeli, simit patlıcan, soğan sarımsak, yenidünya, elma, ciğer, kalp, böbrek kebapları Gaziantep mutfağının başlıca kebaplarından..

Zamana Yenik Düşen Lezzetler de Var! 
Zamanın getirmiş olduğu değişim lezzetlere de biraz yansımıi. Şiveydiz, çiğdem aşı, pirinç böreği, çağla aşı, mıcrık aşı, elma kebabı, süzek, pekmez ve koruk şerbetleri artık sofralarda daha az yer alıyor.

Gaziantep İçin Yemek

  • Gaziantep yemek kültürü zenginliğini dört mevsimde yaşayan coğrafyasına ve Akdeniz- Mezopotamya arasındaki kültür zenginliği ve çeşitliliğinin merkezinde olmasına borçlu. Türk mutfağının zenginliği ile Arap mutfağının hatta Hitit ve Asur mutfaklarının birleştiği en lezzetli noktadır.
  • Bulgurun yeri her zaman ayrıdır.
  • Gaziantep mutfağında genellikle kuzu eti tercih edilirken, sebze, yeşillik ve meyvenin sofralarda önemli yer tutması, yemek yapımında zeytin yağı ve sade yağ kullanılması sağlıklı akdeniz beslenme modeli ile örtüşüyor.
  • Patlıcan çok vazgeçilmezdir.
  • Yoğurt, Gaziantep mutfakları için özeldir. Ale Nazik, cacık, şiveydiz, yuvalama, yoğurtlu bakla, düğün çorbası gibi bir çok yoğurtlu lezzet vardır.
  • Baharatlar yemeklerin lezzetine her zaman lezzet katar.
  • Fırın, kasap ve manav ayrılmak üçlüdür. Sokaklarda gezerken bir fırın görürseniz hemen yakınında mutlaka bir kasap vardır.
  • Gaziantep'te her öğünde yiyecek bir şey bulabilirsin.

Aşağıda Gaziantep sokaklarında yaptığım araştırmada deneyimlediğim en iyi lezzetlerin nerede olduğuna dair listeyi bulabilirsiniz. Bunlar şahsi görüşümdür. Fotoğrafların ve bilgilerin devamı da instagram'da @seymen.b sayfasından erişilebilir.

Peki Neyi Nerede Yemeli ?

Yöresel Lezzetler: Aşina
İşletmeci Talip Bey gerçekten tüm misafirperverliğiyle açtı kapılarını.Yöresel lezzetler için tek geçiyorum burayı. Yuvalama, Ale Nazik, Saray Kebabı favorilerim arasında. Ayrıca Antep dolmanın da tadına bakmanızı öneririm. Aşina, yöresel lezzetler olduğu kadar baklava ve katmerde de oldukça başarılı. Bu rüya hiç bitmesin dedirtebilir burası insana.

Beyran: Yesemek

Gaziantep'in yöresel lezzetlerinden beyran. Yemek desen yemek değil, çorba desen çorba değil. Ama bilinen bir şey var ki, Yesemek bu işi baya iyi yapıyor. İşletmeci Taner Bey, bu işe ne kadar özen gösterdiğinin fazlasıyla farkında bence. Beyran sonrası, içli köfte sizi bekler. Beyran: 14 TL.

Katmer: Zekeriya Usta

Katmer 135 yıllık bir Gaziantep geleneğidir. Özellikle sabahları yenir ki, işe giden çalışan insana enerji versin tok tutsun. Zekeriya Usta ve oğlu Mehmet Usta'nın misafiri oldum burada. Katmerin nereden nereye geldiğini, nasıl yendiğini her şeyi konuştuk. Katmeri sütle beraber yemelisiniz bir kere. Ayrıca, katmer elle yenir. Gaziantep'in bir geleneğine de değinmek isterim. Katmer, evlenen çiftlerin gerdek geceleri sabahında veriliyor. Sağdıç mutlaka ilk sabaha katmer götürürmüş. Katmer Porsiyon: 20 TL

Küşleme: Halil Usta

Halil Usta'ya değinmeden bu liste olmazdı. Halil Usta ve oğlu İbrahim Usta bu işi gerçekten severek ve şahane yapıyorlar. Gastronomi şehrinin hakkını veren restoranlardan burası. Ayrıca yeni açtıkları Metro Market şubesinde de hizmet veriyorlar. Buradaki et başka gerçekten. Küşleme nedir bilmiyorsanız buraya alalım sizi. Küşleme Porsiyon: 22 TL

Baklava: Ayıntap

İmam Çağdaş'ın eski ustası Levent Usta önderiğinde her sabah yufkalar açılıyor yeni lezzetlere... Her anlamda işinin piri olan ve severek yapan bir ekibin elinden baklava yemek gerçekten başka bir duygu. Havuç dilimi ve fıstıklı baklava tabii ki favorimiz oldu. Baklava kilo: 53 TL

Dondurma: İdris Usta

Kahramanmaraş ustalarının arasından sıyrılmış, işini oldukça güzel yapan bu adamın dondurmalarından denemeden dönmemek lazım.

Kahvaltı: Küşlemeci Kebaphan 

Hüseyin Usta meşhurdur Gaziantep'te. Küşlemesi Halil Usta kadar iyi tabii ki. Ama burayı özellikle kahvaltı için tavsiye ediyorum. Her lezzeti deneyimleyebileceğiniz harika bir mekan burası. Kesinlikle bir kahvaltı yapın derim İpekyolunda.. Ayrıca, Hüseyin Usta'nın misafirperverliğini de görmelisiniz. Gaziantep'in en ihtişamlı restoranı olabilir.

Kebap: Çulcuoğlu 

Canın kebap çektiyse, buraya gidilmeli. Adana kebap ve ciğer konusunda oldukça başarılılar.

Kahke: Akşam

Gaziantep simiti derler kahkeye. Bir uğrayın tadın derim. Hüseyin Usta, un ile müthiş lezzetler sunuyor.

Ale Nazik: İmam Çağdaş

İmam Çağdaş'ın adını bilmeyen yoktur. Ale Nazik konusunda oldukça başarılılar. Bu yazıyı yazarken bile, o tat geldi ağzıma.

Künefe: Cumba

Gaziantep'te baklavanın bir rakibi var artık. Künefe ! Bu işi de en iyi yapan yerlerden birisi Cumba.

 

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir