Girit: Agios Nikolaos, Elounda ve Spinalonga

Girit Adası’nın başkenti Heraklion’un yaklaşık 65 kilometre doğusunda yer alan Agios Nikolaos, 26.500 kişinin yaşadığı küçük bir sahil kasabası.

Girit’in en geniş doğal koyu Mirabello Bay çevresinde kurulmuş olduğundan burası Girit Adası’nda turizme ilk açılan noktalardan biri. Şık otellerin, keyifli kafelerin yer aldığı kasaba gece gündüz sürekli hareketli.

Burası Venedikliler döneminde de bir liman kenti olarak kullanılmış. Hatta halen o dönemden kalma liman bölgesinde ufak tekne yapımları devam ediyor. Bu limana Pire’den ve diğer Yunan Adaları'ndan feribot seferleri de var.

Agios Nikolaos’a halk kısaca Agios diyor. Burası hem gençler, hem yaşlılar hem de çocuklu seyahat edenler için uygun bir tatil beldesi. Çünkü küçük bir yerleşim olsa da her bütçeye ve zevke hitap edecek alternatif konaklama ve yeme içme mekanı bulmak mümkün.

Biz burada, koya hakim bir konumda yer alan Ηotel Miramare Agios Nikolaos’ta konakladık.

Tatil köyü mantığında hizmet veren otelde yaklaşık 5 ailenin konaklayabileceği villalardan tutun da özel havuza sahip, 2 kişilik odalara kadar geniş bir yelpaze var.

Bu kasabada en çok hoşumuza giden şeylerden biri denizin 3 farklı yüzünü gösteriyor olmasıydı. Şöyle ki; burada hem göl, hem boylu boyunca sahil hem de marinayı daracık bir alanda görebiliyorsunuz.

Birincisi; denizden koyun içine daracık bir kanal ile ulaşan göle benzeyen kısım. Suyun çok durgun olduğu göl  hatta havuzu andıran alanda minik balıkçı tekneleri ve burayı çevreleyen yunan tavernaları ile çok nezih bir ortama sahip. Bu bölgeye “Voulismeni” de diyorlar.

İkincisi; buranın açıldığı Marina bölgesi. Marina çevresi çok renkli ve hareketli. Marinaya açılan birbirine paralel caddelerde yemyeşil uzanan ağaçlık yolların altında yürümek, buradaki mağazaları dolaşmak da ayrı güzel.

Agios Nikolaos’u dolaşmanın bir diğer yolu da toplam turunu yaklaşık 25-30 dakikada tamamlayan minik turist trenlerine binmek.

Üçüncüsü: şezlonglar, şemsiyeler ve masmavi deniz. Kitroplatia Beach, Agios Nikolaos’un neredeyse içinde. Ancak upuzun kumsallar isterseniz hemen yan koya Ammos Beach’e geçebilirsiniz. Ammoudi ve Havania Beachleri ise Elounda kasabasına giden yol üzerinde. Yani seçeneğiniz çok.

Agios Nikolaos Kasabası’nda kolaylıkla ulaşacağıınız bir diğer yer ise EloundaAgios Nikolaos’a 15 dakikalık mesafede yer alan Elounda, Girit’in lüks tatil beldesi olarak biliniyor. Hatta pek çok Avrupalı sanatçı gözlerden uzak tatil yapmak için burayı tercih ediyorlarmış.

Ufak ve şirin bir balıkçı kasabası olan Elounda’da halk geçimini tarim, balıkçılık ve tuz üretiminden sağlıyor. Burası Andreas Papandreou’nun her sene yılda en az bir kez tatil için geldiği bir bölge. Mitterand, Kaddafi, Kostas Simitis ve pek çok ünlü şahsiyet de tatilleri için burayı tercih edenlerden. Özellikle son dönemde Arap prensleri özel yatları ile büyük aileler şeklinde buraya geliyorlarmış.

Elounda sadece lüks konaklama alternatifleri ile öne çıkmıyor. Burası aynı zamanda tarihte leptillerin karantinaya alındığı Leper Island olarak da bilinen Spinalonga’ya bot turlarının kalktığı nokta. Biz de buradan teknelere binerek keyifli bir yolculuk ile Spinalonga Adası’na gidiyoruz.

Günlük 1200-1500 civarında turist ağırlayan bu ada, günümüzde tamamen terkedilmiş sadece turistik amaçlı gezilen bir nokta.

Knossos’tan sonra Girit’in en büyük ve önemli arkeolojik sit alanı. Ada üzerinde özellikle Venedikliler döneminde yapılmış surlar yer alıyor. Çünkü burası özellikle Elounda’yı koruyabilmek için stratejik bir öneme sahipmiş. Daha önceden Kolokytha’nın ucunda bir yarımada olan bölge 1526 senesinde Venedikliler’in açtığı kanal ile adaya dönüştürülmüş.

Bir dönem de buraya Osmanlılar yerleşmiş. Bu adanın sokaklarında gezmek gerçekten çok keyifli. Tekne ile gidiş-dönüş ve adada tur için en az 2 saat ayırmanızı öneririm.

YAZAN: TUĞÇE YILMAZ

Girit yazı dizisinin diğer bölümleri için:

- KARLI DAĞLAR, TURKUAZ SULAR GİRİT VE HERAKLİON
https://gezimanya.com/GeziNotlari/karli-daglar-turkuaz-sular-girit-ve-heraklion
 
GİRİT: LASSITHI PLATOSU VE DİKTEON MAĞARASI
https://gezimanya.com/GeziNotlari/girit-lassithi-platosu-ve-dikteon-magarasi
 
- GİRİT'İN EN GÜZEL KENTİ HANYA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/giritin-en-guzel-kenti-hanya
 
- GİRİT'İN EN RENKLİ KENTİ RETHYMNONhttps://gezimanya.com/GeziNotlari/giritin-en-renkli-kenti-rethymnon

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni