Glasgow'daki Yıllarıma Dair

İskoçya'ya yolculuk yapmak için gerekli olan vize Büyük Britanya (United Kingdom) vizesidir. Büyük Britanya vizesiyle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ziyarete açıktır. Ülkeler arası sınır hattı bulunmamaktadır. Büyük Britanya vizesi halk arasında İngiltere vizesi olarak da bilinir. Belfast Kuzey İrlanda’ nın başkentidir. Güney İrlanda’ ya geçmek içinse ayrıca bir vizeye ihtiyacınız var.

The Glasgow Royal-

İngiltere’ de yaşadığım dönemde İskoçya’ ya bir yolculuğum oldu. İlk durağım Glasgow ve ikinci durağım Edinburgh olacaktı. Evde Glasgow’ dan bahsederken Rangers diye söze girdiğimde beni sürekli uyardılar. Dikkatli ol çünkü Glasgow’ da Celtic de var!

Birlikte yaşadığım ailedeki bayan İskoç, eşiyse İngiliz’di. Açıklaması biraz karışık da olsa ikisi de Büyük Britanyalı. Bize garip gelen bu tabir aslında çok sık kullanılır. British people dendiğinde kulağa daha yatkın geliyor. İngiltere diye bir ülke bulunmuyor dersek pek de hata yapmış olmayız. Futbolda İngiltere milli takımını duysak da olimpiyatlarda asla duyamazsınız. Çünkü Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere Büyük Britanya olarak yarışır. Zaten bayrakları da beyaz üstüne kırmızı haç değildir. Ufak tefek farklılıklar var gibi görünse de bu milletler arasında fark barizdir. Örneğin İrlandalılar'ın aksanı farklıdır. Çok kolayca fark edersiniz. Türkiye de nasıl laz taklidi yapılırsa  İngiltere’de de İskoç ve İrlandalı taklidi yapılır. Bayan, biz Birtanyalıy'ız dese de Andy Murray’ın tenis maçlarında ‘Bak bu İskoç’ diye üzerine vurgu yapıyor. Aynı şekilde eşiyse İngiltere’ nin kimseye ihtiyacı olmadığını ve isteyenin ayrılabileceğini belirtiyor. Diğer ülkelerin İngiletere’ ye sadece yük olduğunu söylüyor. Türkiye’ de de Kıbrıs’ı bu şekilde görenler azımsanmayacak kadar fazladır.

Bayanın annesi ara sıra İngiltere’ ye bizleri ziyarete gelirdi. Yataklı vagonla yolculuk yapar ve birkaç hafta kalırdı. Şimdi sıra bizdeydi.  Arabayla yola çıktığımızda gözlerim devamlı ‘Welcome to Scotland’ yazısını bekliyordu. Fakat girişimiz semt değiştirmek gibi oldu. Şehir merkezine geldiğimde her zamanki gibi yağmurlu bir hava beni karşıladı. Çok sayıda öğrenci ve alışveriş merkezleri şehri çevreliyordu. Eğer İngiltere’den yola çıkıyorsanız; otobüs (National Bus), tren (National Railway)  veya uçakla (Easy Jet ile özellikle Luton’ dan) İskoçya şehirlerine ucuz bir fiyata ulaşabilirsiniz.

Şehre giriş yaptığımda direkt olarak St George Square'e ulaştım. Turist merkezi, şehir, pazar ve heykeller karşıma çıktı. Programımda ilk katedrali görmek vardı. İngiltere’ de tüm katedraller birbirine benzer. Burell Collection merak ettiğim bir sergiydi. Burada Burell diye bir kişinin topladığı eserler var. En çok ilgimi çeken Rodin Düşünen Adam heykeliydi. Gittiğim şehirlerde ilk defa karşıma çıkan dinler müzesi oldu. Oyuncak müzesi, bira müzesi, kıyafet müzesi gördüm ama din müzesiyle ilk karşılaşmam oldu. Türk seccadeleri ve mezar taşları da müzede yerini almış. Yine aynı şekilde tüm dinlerin simgeleri ve eserleri yer alıyor. Tüm şehirde ilgimi çeken şehrin kırsal kesimindeki Scottish Cattle’lar oldu. Çok tatlı bir sığır diye açıklayabilirim. Uzun saçlı ve sakallı gibi duruyor.

Glasgow Katedrali

Glasgow’u seçmekle büyük bir hata yapmıştım. Çünkü daha da kuzeyde uzun gündüzler yaşayan kırsal alanlar ve doğal güzellikler var. Benim hatam yine futbol takımına göre seyahat programı yapmak oldu. Glasgow sadece bir şehir. Tavsiyem şehrin merkezindeki St George Square’deki turist merkezinden kuzeyin güzel doğasını sizlere sunan günübirlik turlara katılmanız. İskoçya’yı tanımak isterseniz Edinburgh ve kırsal kesim ilk durağınız olmalı...