Gölyazı'da 3 Saatte Yapılacak 6 Şey

Eğer Bursa-İzmir karayolunu kullanıyorsunuz molanızı burada verin. Bir dahaki sefere yine tesislere gidersiniz. Ama bir daha geldiğinizde bu köy aynı sağlığını koruyacak mı? Avrupa'da olsa Venedik'le yarışırdı dediğimiz bir köyümüz bulunuyor.

Gölyazı Manzara

İstanbul’dan Balıkesir tarafına giden yol Gölyazı’nın çok yakınından geçer. Bursa’ya bağlı bu köy bir tweet ile meşhur oldu. "Bu manzara Avrupa’da olsa Venedik ile yarışırdı" denecek kadar güzel bir manzarası olan ada (aslında köprü ile bağlantı olduğu için yarım ada) çok küçük ve huzurlu bir köydür. Çünkü yerliler daha turizmi keşfetmemiş. Dışarıdan insanlar gelmemiş. Köylüler çok ilgili ve kesinlikle yardımseverler. Siz de bu güzellik bozulmadan 4-5 saatliğine rotanızı buraya çevirin. İleride dışarıdan gelen insanlar ile bu tek düzelik bozulabilir ve yürürken "Gel abi gel!" diye sizi çağıran hediyelik eşya dükkanlarını görebilirsiniz.

Gölyazı Kayık Turu

Bursa-İzmir karayolunda tarihte Apollont Gölü diye bilinen günümüz adıyla Ulubat Gölü kenarında yer alan tarihte Apollon Krallığının merkezi olmuş Gölyazı, Nilüfer ilçesine bağlıdır. Bu şirin balıkçı köyünde görülmesi gereken noktalar:

  1. Rum evlerini görebileceğiniz kısa bir tur
  2. Deniz kenarında gözleme&çay keyfi
  3. Kayık turu (Nedense su bulanık olduğu için tur içimden gelmemişti)
  4. Ağlayan Çınar (Köyün girişinde sizi selamlar)
  5. Gölyazı girişinde yer alan tepeye çıkıp fotoğraf çek
  6. Aziz Panteleimon Kilisesi'ni gör

Siz de yolculuğunuz sırasında 3 saatinizi buraya ayırın. Sonra Mudanya, Tirilye veya Bursa merkeze gitmek sizin terciniz. Gideceğiniz yere 3 saat geç gidin fakat Gölyazı’nın havasını soluyun.

Tatiliyet Gölyazı Foto Galeri

Gölyazı Sokakları