Göteborg Kanal Turu ve Eski Kent

Göteborg’u yürüyerek gezmek ne kadar keyifliyse, kanallar arasında botlarla gezmek de bir o kadar keyifli. Botlarla yapılan Göteborg kanal turunda genelde üniversite öğrencileri rehberlik yapıyorlar. Bizim botumuzda ikisi de birbirinden güzel üniversite öğrencisi var. Zaten İsveç halkı çok güzel bir ırk, hem kadınları hem de erkekleri çok güzel ve zarifler.

Kanalların pek çoğu insan eli ile açılmış. Kanallar arasındaki köprüler o kadar alçak ki, eğilmekten de öte bazı köprülerin altından geçerken resmen yerlere serildik. Norveç’te oturduğumuz yerde kafamızı eğiyorduk. Burada oturduğunuz yerden kalkıp yerlere yattık. Oldukça keyifliydi.

Kanallarda gezerken kıyılara demirlenmiş 19 adet savaş gemisinin sergilendiği açıkhava müzesini görüyoruz.

Dudak şeklinde tasarlanmış kırmızı beyaz Lego evi ise hayli ilginç bir mimariye sahip. Tüm kuzey ülkeleri tasarımda birbiri ile yarışıyor adeta. Bu lego evinin görünen yüksekliği 80 metre, ancak görünmeyen yerin altına inen yükseklik ise 90 metreymiş. Buralar kanal bölgesi olduğundan, zemin yumuşakmış. Bu nedenle binanın yüksekliğinden daha fazlası neredeyse yerin altında.

Biraz daha ilerleyince 1994’te yapılan ve bir gemiyi andıran opera binasını görüyoruz. Ardından çok geniş bir alana yayılmış tersaneye geliyoruz. Denizcilik çok gelişmiş olduğundan dolayı ile tersanesi de çok büyük.

Daha sonra yemyeşil parklar arasından geçiyoruz. Yemyeşil parkların, ağaçların, tipik İsveç evlerinin sudaki yansıması müthiş görüntüler oluşturuyor. İsveç halkı güneşi çok az gördüğü için, güzel havalarda kendilerini parklara atıp, çimenlere sereserpe uzanıyorlar. Neredeyse herkesin elinde bir kitap, kanallar boyunca uzanan parklarda oturmuş kitap okuyorlar. Tüm İsveç genelinde kitap okuma alışkanlığı çok gelişmiş durumda.

Göteborg, tarihinde çok büyük yangınlar geçirdiğinden ahşap ev yapmak yasaklanmış. Kanal boyunca gördüğümüz evler, bitişik nizam, dik çatılı, eskiye sadık kalınarak yapılmış tipik kuzey evleri. İnsanları taş evlerde oturmaya zorlayan yöneticiler de, halkın yararlanacağı geniş parklar yapmışlar. İnsan ve doğaya çok saygılı bir ülke.

Bottan indiğiniz yerde dünyanın her bir yanından getirilen çayların sunulduğu “Tea Turn” çay evine uğrayabilirsiniz.

Kanallar boyunca uzanan parklar arasından yürüyerek Göteborg’un eski kent bölgesine geliyoruz. Eski şehirde antika ve 2. el satan pek çok mağaza ve dükkân bulunuyor. Burası Haga Bölgesi olarak da biliniyor. Binalar taş ve çok güzel. Neredeyse üç binadan birinin altında hoş, şirin ufak kafeler yer alıyor. Eski şehir bölgesi birbirine paralel ve birbirini dik olarak kesen dar sokaklardan oluşuyor. Tüm binalar pastel tonlarda, hiçbir aykırılık yok.

Burada güzel bir restoranda yemek yemeğe karar verdik. İsveç’in en popüler yiyecekleri yengeç etli ekmekleri, patates turtası, deniz mahsülleri özellikle de ringa balığı ve geyik eti. İçecek olarak ise Gevalia kahvesini deneyebilirsiniz.

Ben tercihimi somon ve patatesten yana kullandım. Bir de ortaya İsveç’e özgü bir meze tabağı aldık. Tabakta ringa balığı tatlı bir sosla servis edilmiş, bizim damak tadımıza uymadı. Yanında tatlı patates, çiğ soğan, peynir ve kraker var. Bu meze tabağı her yılbaşı ve özel günlerinin olmazsa olmazı imiş. Ama çok lezzetli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Yemekten sonra kanal kenarında yürüyoruz. Binaların ağaçların sudaki yansıması o kadar mükemmel ki, hangisi gerçek hangisi yansıma ayırt edemeyeceğiniz kadar berrak ve net.

Göteborg’da son olarak kanal kenarındaki 60 metre yüksekliğindeki dönme dolaba biniyoruz.

Gün batımında Göteborg’u buradan izlemek çok hoş bir deneyim oldu bizim için. Gün batımında yükseklerden Göteborg’u bir daha içimize sindirip otele dönüyoruz.

Göteborg'da alışveriş merkezlerine yakınlığı ve yemekleri ile IQsuites ve Dorsia Hotel & Restaurant konaklamak için tercih edilebilir. 

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.