Gözlerinizi Kapatmak İstemeyeceğiniz Manzara: Eiffel Kulesi

Paris'e gitmek için birden fazla sebebiniz olabilir ama eğer amacınız benim gibi sadece gezip görmek ise Paris'in büyük kısmını Eiffel Kulesi dolduruyor şüphesiz.

Kulenin tarihi biraz sıkıntılarla dolu. Böyle devasa bir yapının yapılması büyük bir yankı uyandırmış olmalı. Fakat zamanında fransız halkı tarafından "demir yığını" denilerek istenmemiş.

Yapılışı Fransız Devrimi'ne dayanıyor. Kutlamaların 100. yılında düzenlenecek olan fuarın girişine ihtişamlı bir kapı yapmak istiyorlar. Fakat mesele biraz kapı olmaktan çıkıp bize geceleri görsel şölen, gündüzleri göz kamaştıran manzaralar olarak ortaya koyan bir kule olarak karşımıza çıkıyor.

Kulenin etrafındaki Champ De Mars'ta saatlerce vakit geçirip, etrafında yürüyüş yapıp bir yandan Eiffel'i seyredip hayatınızın en özel anlarından birini yaşayabilirsiniz. Sein Nehri boyunca yürüyüş yapıp, ara caddelerde güzel bir pizza yiyp gezinize ara verebilirsiniz.

Kulenin 2. katına yürüyerek çıkmanızı öneririm. Her basamakta Paris'i biraz daha fazla benimsiyorsunuz. 2. kata geldiğiniz an tüm Paris'i etraflıca görebiliyorsunuz. Daha önce gittiğiniz her yeri buradan kolaylıkla görebilmeniz mümkün.

Chaillot Sarayı'nın arka taraflarına bakacak olursanız Paris'in yeni yerleşim yerlerinin nasıl belirli bir yerde toplandığını daha iyi görürsünüz. Bakalım kaç kez Eiffel'i rüyanızda görüp, Eiffel'den ayrılabileceksiniz?